...

VIDEO: Michelko o zastavení tranzitu ruského plynu na Slovensko a o stretnutí premiéra Fica s ruským prezidentom Putinom v Moskve


Publicista, politický analytik, poslanec a predseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá Roman Michelko (nom. SNS) vo svojom videu zverejnenom 29. decembra 2024 komentoval aktuálne spoločensko-politické udalosti ohľadne nedávneho stretnutia slovenského premiéra Roberta FIca s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Moskve a diplomatického úsilia uskutočniť mierové rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou na Slovensku.


Top udalosťou tohto týždňa bola návšteva premiéra Fica v Moskve. Niet pochýb o tom, že bez vyhlásenia prezidenta Zelenského, že zastavuje tranzit plynu cez Slovensko, stretnutie v Moskve by sa nekonalo. Premiér Fico v zásade nemal na výber samozrejme, ak sa nechcel nechať vydierať priekupníkmi, ktorí nám sú ochotní „prebalený“ ruský plyn, ktorý vydávajú za azerbajdžanský, či iný predávať s 30 % prirážkou. Je jasné, že niečo urobiť musel, a ak sa aj nateraz nepodarilo vyriešiť tranzit plynu za prijateľných podmienok, je jasné , že premiér Fico musel konať. Ak by nekonál, všetcijeho dnešní kritici by na ňom nenechali suchú nitku, pretože neurobil nič pre to, aby náš priemysel a domácnosti mali lacnejší plyn. Všeličo možno súčasnej garnitúre vyčítať, ale určite nie to, že by sa nesnažila zabezpečiť pre Slovensko energie za prijateľné ceny. V decembri navštívila s tým istým zámerom Petrohrad ministerka hospodárstva Denisa Saková a rokovala priamo s vedením Gazpromu.

Nech už to dopadne akokoľvek, slovenská diplomatická ofenzíva predsa len mala významné dôsledky . Slovensko sa môže stať štátom, na ktorého území sa budú konať mierové rozhovory medzi Ruskou federáciou a Ukrajinou. Je veľmi pravdepodobné, že doba, kedy sa rozhovory začnú, bude už čoskoro, pravdepodobne v roku 2025. Novozvolený americký prezident Trump jasne naznačil, že nebude pokračovať vo falošnej a zúfalo neefektívnej politike svojho predchodcu Bidena. Prelom v Rusko-Ukrajinskom konflikte tak môže nastať už relatívne veľmi skoro, možno už na jar. A je dobré, že Slovensko je v tomto spore viac menej neutrálne. Alebo presnejšie povedané, na rozdiel od väčšiny poslušných krajín hlúpo neopakuje dávno vyvrátený naratív, že Ruske je agresor (čo je), ale že rokovania o mieri sa môžu začať len vtedy , ak sa vrátia hranice Ukrajiny, ktoré mala v roku 1991, či ak Rusko vráti Krym a podobne. Takýmto rečiam už neverí nikto,kto disponuje elementárnou mierou súdnosti a neveria tomu ani tí, ktorí to stále vehementne hlásajú. Naopak - je najvyšší čas, aby už niekto jasne a jednoznačne povedal, že kolektívny Západ je krajne pokrytecký, že to, čo sa deje na Ukrajine, je klasická proxy vojna, ktorej cieľom, je prostredníctvom Ukrajiny oslabovať Ruskú federáciu, a že miera podpory Ukrajiny je len na takej úrovni, aby frontová línia okamžite neskolabovala. Inak povedané, kolektívny Západ vedie s Ruskom vojnu prostredníctvom Ukrajiny takpovediac do posledného Ukrajinca. Iste, verejne deklarovať niečo také nedokáže žiaden líder EÚ , ale veľkú odvahu si vyžaduje už samotné nekonanie v tejto línii a hľadanie ciest k mieru , či skôr prímeriu. To bude možné len vo formáte, územie za mier. Môžeme dnes zoširoka diskutovať, ako to nakoniec bude, či sa Putin uspokojí s anexiou územia, ktoré zodpovedá frontovej línii. A samozrejme nevieme, ako to skončí s Putinovou požiadavkou na to, aby sa Ukrajina definitívne vzdala ambície na vstup do Severoatlantickej aliancie.

Viac vo videu:

 

Zdroj: YouTube Roman Michelko / InfoVojna

 

 

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.