VIDEO: Rusko a Čína podpísali dohodu o strategickej spolupráci. Putin a Si Ťin-pching zároveň obvinili USA z podkopávania bezpečnosti a stability vo svete a vyzvali Washington, aby s tým prestal
Ruský prezident Vladimir Putin a najvyšší čínsky predstaviteľ Si Ťin-pching sa najskôr stretli za zatvorenými dverami, pričom na rokovaniach za ruskú stranu sa zúčastnilo niekoľko najvyšších predstaviteľov vrátane ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova, podpredsedu Bezpečnostnej rady Dmitrija Medvedeva a ministra obrany Sergeja Šojgu. Obaja lídri zdôraznili, že kríza na Ukrajine by sa mala urovnať prostredníctvom mierových rokovaní..
Rusko a Čína v spoločnej deklarácii podpísanej prezidentmi oboch krajín Vladimirom Putinom a Si Ťin-pchingom v utorok v Moskve obvinili Spojené štáty z podkopávania bezpečnosti vo svete. Informuje o tom agentúra AFP.
"Obe strany vyzývajú Spojené štáty, aby prestali podkopávať medzinárodnú a regionálnu bezpečnosť a svetovú strategickú stabilitu s cieľom zabezpečiť si jednostranné vojenské výhody," píše sa vo vyhlásení.
Ďalej v ňom uvádzajú, že k jadrovej vojne nesmie nikdy dôjsť, pretože takýto konflikt nebude mať víťazov.
Obaja prezidenti vo vyhlásení podľa stanice Sky News zdôraznili, že blízke vzťahy ich krajín neznamenajú vojensko-politickú alianciu. Nie sú totiž "podobné tým, aké existovali v čase studenej vojny".
Vzťahy Ruska a Číny takisto nie sú nasmerované proti tretím krajinám a sú nekonfrontačné, spresňuje sa vo vyhlásení.
"Som si istý, že rusko-čínska spolupráca má naozaj neobmedzené možnosti," vyhlásil neskôr na štátnej večeri Putin.
Si ešte predtým na tlačovej konferencii vyhlásil, že Čína zaujíma v otázke konfliktu na Ukrajine neutrálny postoj a je zástancom mieru a dialógu.
Čínske médiá poukázali, že Putin ocenil "objektívny" postoj Pekingu k vojne na Ukrajine. Ruský prezident vraj zároveň vyjadril ochotu čo najskôr pokračovať v mierových rozhovoroch s Ukrajinou, čo najvyšší čínsky predstaviteľ ocenil.
Obaja lídri sa najskôr stretli za zatvorenými dverami, pričom na rokovaniach za ruskú stranu sa zúčastnilo niekoľko najvyšších predstaviteľov vrátane ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova, podpredsedu Bezpečnostnej rady Dmitrija Medvedeva a ministra obrany Sergeja Šojgu.
Po stretnutí nasledovalo ďalšie kolo rozhovorov s rozšírenými delegáciami, ktorých sa zúčastnili viacerí ministri vlád a šéfovia ruských štátnych korporácií.
Obaja lídri privítali rozvíjajúce sa vzťahy medzi oboma národmi, pričom ruský prezident uviedol, že už dosiahli svoju „najvyššiu úroveň v histórii“.
"Teším sa na udržiavanie úzkych kontaktov s prezidentom Vladimirom Putinom v rôznych formách, ktoré prispejú k dynamickému a dlhodobému rozvoju čínsko-ruských väzieb," uviedol Si.
Putin a Si podpísali dokumenty o strategickej spolupráci Ruska a Číny
Rokovania ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho čínskeho partnera Si Ťin-pchinga sa v utorok v Moskve skončili podpísaním dokumentov o strategickej spolupráci.
Spoločné vyhlásenie najvyšších predstaviteľov Ruska a Číny hovorí o "prehĺbení komplexného strategického partnerstva a koordinácii pre túto novú éru", oznámila hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Chua Čchun-jing.
Putin aj Si "zdôraznili, že kríza na Ukrajine by sa mala urovnať prostredníctvom mierových rokovaní".
"Obe strany sú proti tomu, aby sa ktorýkoľvek štát či zoskupenie štátov usilovalo o zvýhodnené postavenie vo vojenskej, politickej či inej oblasti na úkor legitímnych bezpečnostných záujmov iných krajín," uviedla Chua.
Čína bude uprednostňovať vzťahy s Ruskom
Rusko a Čína sú významné susediace veľmoci a strategickí partneri, povedal v utorok čínsky prezident Si Ťin-pching na stretnutí s ruským premiérom Michailom Mišustinom v Moskve. Čína podľa jeho slov bude vzťahy s Ruskom naďalej uprednostňovať. TASR správu prevzal z agentúry AFP.
Čínsky premiér Li Čchiang bude podľa prezidenta aj naďalej uprednostňovať všestranné strategické partnerstvo medzi Čínou a Ruskom.
Si pricestoval na návštevu Ruska v pondelok a absolvoval už niekoľko hodinové neformálne stretnutie s prezidentom Vladimirom Putinom. Čínsky prezident ho pri zvítaní v Kremli nazval "drahým priateľom" a šéf Kremľa mu toto oslovenie opätoval.
Čínsky líder je presvedčený, že Rusi v budúcoročných prezidentských voľbách podporia Putina. "Vďaka vášmu vedeniu zaznamenalo Rusko výrazný pokrok smerom k prosperite. Som si istý, že občania Ruska vás vo vašom dobrom úsilí rozhodne podporia," povedal Si.
Obe krajiny označili Siho trojdňovú návštevu Ruska za príležitosť prehĺbiť svoje "bezhraničné priateľstvo".
Ako pripomína agentúra AP, Čína potrebuje Rusko jednak ako zdroj nerastných surovín, a jednak ako partnera v súperení so Spojenými štátmi na svetovej scéne. V Ománskom zálive napríklad minulý týždeň usporiadali spoločné námorné cvičenia, ku ktorým sa pripojil aj Irán.
Putin varoval Londýn, že ak pošle na Ukrajinu ochudobnený urán, Rusko zareaguje
Ak Británia pošle na Ukrajinu ochudobnený urán, Rusko bude na to nútené reagovať, vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin po utorkovom stretnutí s najvyšším predstaviteľom Číny Si Ťin-pchingom v Moskve.
Britské ministerstvo obrany v pondelok oznámilo, že pošle na Ukrajinu spolu s tankami Challenger 2 aj protipancierovú muníciu obsahujúcu ochudobnený urán.
Putin na tlačovej konferencii po stretnutí so Sim uviedol, že rusko-čínske vzťahy sú v súčasnosti najlepšie v histórii. "Rusko a Čína sú späté dobrými susedskými vzťahmi," povedal šéf Kremľa na tlačovej konferencii, uviedla televízia Sky News.
Čínsky prezident podľa britskej stanice BBC uviedol, že jeho krajina je za zmierenie medzi Ruskom a Ukrajinou a zastáva v tomto ozbrojenom konflikte neutrálny postoj. Čína podľa neho v tomto ohľade stojí na "správnej strane dejín", čo BBC interpretovala ako kritiku dodávok zbraní zo Západu na Ukrajinu.
Podľa Putina sa mnohé body nedávno predstaveného čínskeho mierového plánu pre Ukrajinu zhodujú s ruským pohľadom.
"Mnohé z týchto bodov by mohol prijať aj Západ a Kyjev," citoval Putina britský denník The Guardian.
"Veríme, že mnohé ustanovenia mierového plánu, ktorý predložila Čína, sú v súlade s ruským postojom a možno ich považovať za základ pre mierové urovnanie, keď na to budú na Západe a v Kyjeve pripravení. Zatiaľ sme však z ich strany nepozorovali takú pripravenosť," uviedol Putin.
Ruský prezident však zároveň poznamenal, že Západ nie je zatiaľ pripravený na čínsky mierový plán. Zopakoval, že Západ na Ukrajine bojuje "do posledného Ukrajinca".
"Našou hlavnou prioritou je, prirodzene, obchod a hospodárstvo, keďže Čína je hlavným obchodným partnerom našej krajiny," povedal Putin.
Ako po stretnutí oznámil zahraničnopolitický poradca Kremľa Jurij Ušakov, Putin by mohol ešte tento rok opätovať návštevu čínskeho prezidenta cestou do Pekingu.
Zdroj: ta3.com (1), (2) / tvnoviny.sk / rt.com / InfoVojna