VIDEO: Rusko rozmiestni svoje rakety na dosah Západu, ak USA umiestnia na území Nemecka svoje zbrane, varoval Putin
USA a Nemecko 10. júla 2024 v spoločnom vyhlásení vo Washingtone uviedli, že Spojené štáty od roku 2026 na nemeckom území dočasne umiestnia riadené strely typu Tomahawk a ďalšie zbrane dlhého dosahu.
Rusko rozmiestni strely na dosah Západu, ak Spojené štáty umiestnia svoje zbrane v Nemecku. Na prehliadke ruského námorníctva v Petrohrade to dnes podľa agentúry TASS povedal ruský prezident Vladimir Putin. Reagoval na súhlas nemeckého kabinetu s tým, že USA v Nemecku od roku 2026 dočasne rozmiestnia strely s dlhým doletom a hypersonické rakety.
Президент России, верховный главнокомандующий ВС РФ Владимир Путин принимает Главный военно-морской парад, который традиционно проходит в День ВМФ в Санкт-Петербурге, передает корреспондент ТАСС:https://t.co/x6dG6IaZMO
— ТАСС (@tass_agency) July 28, 2024
Видео: Kremlin. ru pic.twitter.com/u8VOEC3ZCV
V dosahu takýchto zbraní by sa podľa Putina ocitli , vojenská aj civilná infraštruktúra a priemyselné centrá. "Doba letu takých rakiet, ktoré môžu byť v budúcnosti vybavené jadrovými hlavicami, k cieľom na našom území bude asi 10 minút," uviedol ruský prezident.
"Ak Spojené štáty takéto plány uskutočnia, budeme to považovať za ukončenie jednostranného ruského moratória na rozmiestňovanie zbraní krátkeho a stredného doletu," uviedol Putin.
"Prijmeme zrkadlové opatrenia na rozmiestnenie s ohľadom na akcie Spojených štátov, ich satelitov v Európe a v ďalších regiónoch sveta," dodal v prejave k námorníkom z Ruska, Číny, Alžírska a Indie. Spojené štáty varoval, že riskujú rozpútanie raketovej krízy v štýle studenej vojny.
USA a Nemecko 10. júla 2024 v spoločnom vyhlásení vo Washingtone uviedli, že Spojené štáty posilnia ochranu partnerských krajín NATO v Európe. Za týmto účelom budú v Nemecku od roku 2026 dočasne umiestnené riadené strely typu Tomahawk a ďalšie zbrane dlhého dosahu.
V dokumente sa tiež spomínajú protilietadlové rakety SM-6 a novo vyvíjané nadzvukové zbrane, "ktoré majú výrazne väčší dosah ako súčasné pozemné systémy v Európe".
Nemecký kancelár Olaf Scholz tento plán privítal a uviedol, že dokonale zapadá do bezpečnostnej stratégie vlády v Berlíne. Ako dodal, takýto krok je nevyhnutný práve na odstrašenie Ruska a na posilnenie kolektívnej bezpečnosti. Krok má zároveň podľa agentúry Reuters demonštrovať americký záväzok posilniť kolektívnu obranu NATO.
Scholz vtedy tiež podotkol, že Moskva, ktorá vo februári 2022 vyslala svoje invázne jednotky na Ukrajinu, dlhodobo porušuje dohody o kontrole zbrojenia.
Rusko rozhodnutie Nemecka a Spojených štátov o umiestnení striel už skôr kritizovalo a prisľúbilo, že naň bude reagovať.
Plán Spojených štátov dočasne umiestniť strely dlhého dosahu v Nemecku povedenie ku konfrontácii medzi Ruskom a Západom v štýle studenej vojny, uviedol Kremeľ v polovici júla.
"Robíme stabilné kroky smerom k studenej vojne. Vracajú sa všetky atribúty studenej vojny s priamou konfrontáciou," povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.
Zdroj: hnonline.sk / InfoVojna