VIDEO: Ruský veľvyslanec zodpovedný za dohľad nad zločinmi spáchané Zelenského režimom o situácii pred začiatkom ruskej špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine vo februári roku 2022, o vojnových zločinoch spáchaných Kyjevom, ale aj o aktuálnej situácii na Donbase
Bývalý veľvyslanec Luhanskej ľudovej republiky (LĽR) Rodion Valerijevič Mirošnik bol vymenovaný za veľvyslanca s plnou mocou na ruskom ministerstve zahraničných vecí, ktorý má na starosti dohľad nad zločinmi spáchané režimom v Kyjeve. Mirošnik je zároveň členom kontaktnej skupiny pre riešenie konfliktu v Donbase. V rozhovore s redaktorkou TV OTV Lenkou Zlatev priblížil slovenskému publiku situáciu na Donbase.
Ruský rezort diplomacie koncom augusta 2023 uviedol, že Mirošnik bude mať za úlohu zastupovať ministerstvo zahraničných vecí v komunikácii s ostatnými federálnymi a regionálnymi vládnymi orgánmi, ktoré právne posudzujú zločiny kyjevského režimu, ako aj pripravovať správy o najzávažnejších zločinoch proti civilistom, vojnovým zajatcom, lekárom, novinárom a kňazom.
Cieľom je, aby bol Kyjev za svoje zločiny potrestaný, čo si podľa ministerstva "vyžaduje dobre koordinovanú spoločnú prácu všetkých ruských vládnych agentúr zodpovedných za túto problematiku". Ruské ministerstvo zahraničných vecí zriadilo túto novú pozíciu práve na posilnenie týchto aktivít.
1. Konflikt na Ukrajine sa nezačal 24. februára 2022, ako si to poniektorí na Západe myslia, už prebieha zhruba 9 rokov. Žiaľ, sú ešte takí v západných krajinách, ktorí nechcú počuť o tom, že zo strany ukrajinského režimu dochádza k prejavom nacizmu. Aký vplyv zanechal nacizmus na životy obyvateľov Donecka a Luhanska?
2. Veľmi málo sa na Slovensku vraví o tom, čím všetkým si museli obyvatelia týchto regiónov prejsť, aké problémy mali, aký bol ich život... Priblížte našim divákom, aká bola situácia pred 24. Februárom.
3. Vašou úlohou je zbierať dôkazy o vojnových zločinoch páchaných ukrajinskými ozbrojenými silami na obyvateľoch Luhanska a Donecka. Dochádza ešte k zločinom v Luhanskej a Doneckej ľudovej republike?
4. 23. Septembra 2022 sa uskutočnili referendá o pripojení 4 oblastí k Rusku, vrátane Luhanskej a Doneckej ľudovej republiky. Aké zmeny nastali po pripojení k Rusku v rámci bezpečnosti obyvateľstva ale aj kvality života?
5. Samotné referendá poniektoré krajiny ostro kritizovali a vraveli, že boli zmanipulované alebo že obyvatelia boli zastrašovaní. Málokto vie, že aj zo Slovenska boli pozorovatelia na týchto referendách a mala som s nimi možnosť rozprávať, takže minimálne z toho zdroja viem, že voliči boli pozitívne naladení, verejne vraveli o potrebe pričleniť sa k Rusku. Počas referenda dochádzalo k ostreľovaniu, (aj zahraničných pozorovateľov) ale ostreľovanie bolo podľa ich slov z ukrajinskej strany. Ako ste vtedy vnímali ten samotný deň referenda?
6. Aká je súčasná situácia v Luhanskej a Doneckej ľudovej republike? Už je pod kontrolou Ruska celé Luhansko a Donecko?
7. Aká je spolupráca s inými krajinami pri budovaní infraštruktúry v Doneckej a Luhanskej republike?
8. Aká je spolupráca medzi 4 regiónmi, ktoré boli pričlenené k Rusku? Prebieha spolupráca aj medzi nimi alebo každý jednotlivo si rieši spoluprácu s Ruskom?
9. Aké sú hlavné výzvy Luhanskej a Doneckej ľudovej republiky v najbližšom období, aké sú Vaše priority ako veľvyslanca s osobitným poslaním?
Viac vo videu:
Zdroj: YouTube TV OTV / InfoVojna