...

VIDEO: Šimkovičová informovala o návrhu nového zákona o Slovenskej televízii a rozhlase. Pripomenula, že vo verejnoprávnej RTVS sa prezentuje len jeden pohľad na udalosti a svet a jej redaktori informujú tendenčne a nekriticky ako počas covidu alebo konfliktu na Ukrajine. Poukázala aj na to, ako progresívni liberáli cenzurujú a šíria v spoločnosti nenávisť. „Na čele telerozhlasu stojí bezdomovec zasypaný exekúciami“, skonštatoval vicepremiér Taraba. Na tlačovke vystúpil aj primitív z korporátnych médií, ktorý v priamom prenose nadával prítomnému podpredsedovi parlamentu do debilov. Mainstreamová spodina, ktorá ľuďom dennodene vymýva mozgy, klame a manipuluje slovenskú verejnosť, začala na brífingu tak hulákať, že brífing museli predčasne ukončiť


Ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová usporiadala tlačovú besedu, na ktorej za účasti podpredsedu Národnej rady SR Andreja Danka, ministra životného prostredia SR Tomáša Tarabu a generálneho tajomníka služobného úradu Ministerstva kultúry SR Lukáša Machalu informovala o dôvodoch predloženia návrhu zákona o Slovenskej televízii a rozhlase do skráteného medzirezortného pripomienkového konania.


Po tom, čo Ministerstvo kultúry SR predložilo do skráteného medzirezortného pripomienkového konania návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase, sa vzbúrilo viacero zamestnancov RTVS. Ministri však zmeny podporujú, no opozícia ich kritizuje. Ministerka kultúry Martina Šimkovičová sa vo štvrtok rozhodla návrh zákona verejne vysvetliť.

Na úvod tlačovej konferencie sa ministerka spýtala novinárov, že či je podľa nich na Slovensku všetko v poriadku. Poukázala na to, že objektivita spravodajstva RTVS je podľa prieskumu len na úrovni 26 percent a v celosvetovom rebríčku dôveryhodnosti médií sa Slovensko umiestnilo na 44. mieste z hodnotených 46 krajín.

„Faktom je, že ľudia si čoraz viac vyhľadávajú médiá iného prúdu, alternatívne médiá. Je to z jednoduchého dôvodu. V médiách hlavného prúdu sa obyvatelia Slovenska dozvedia len informácie jedného jediného spektra, len jednej, jedinej pravdy, ktorú vy akceptujete,“ skonštatovala šéfka rezortu kultúry.

Nie je podľa nej v poriadku, že vo verejnoprávnom médiu sa cenzurujú isté názory. Poukázala aj na to, že Ľuboša Blahu (Smer-SSD) nevpustili do RTVS.  „Prečo pán Blaha nemohol prísť ani na vrátnicu RTVS? Prečo minister Taraba, vtedy opozičný poslanec, nebol počas celých štyroch rokov pozvaný do RTVS?“ povedala.

Podčiarkla, že v témach, ako je COVID a Ukrajina sa pripúšťa len jeden názor, a kto má iný, je označovaný za konšpirátora, hoaxera a prívrženca skupín z východu. Šimkovičová sa ďalej na tlačovke venovala opozícii aj bývalej ministerke kultúry Natálii Milanovej, ktorá je podľa nej viditeľná až teraz, keď už nie je ministerkou. „Strana, ktorá zrušila základné piliere RTVS, zrušila koncesionárske poplatky, teraz zvoláva protesty,“ povedala.

Ministerka okrem toho tiež kritizuje, že súčasťou prijímacích skúšok na VŠMU boli dve zadania týkajúcich sa politikov. Jedným bol názor na ministerku Šimkovičovú a druhým zahranie etudy ohľadom Andreja Danka. „Skúste zistiť, novinári, či je to pravda,“ vyhlásila. Zároveň dodala, že návrh zákona je v súlade s Ústavou SR.

To, čo my chceme s RTVS, je dialóg. Uviedol to podpredseda NR SR Andrej Danko (SNS). Vláda podľa neho chce, aby RTVS dokázala byť konkurencieschopná a aby jej zamestnanci mali dobré platy. "RTVS by skončila bankrotom, keby ju štát neustále nedotoval," dodal s tým, že chcú, aby spravodajstvo bolo objektívne.

Chcú podľa neho stanoviť transparentné pravidlá pre externé firmy. Danko dodal, že nemajú ekonomickú dôveru v generálneho riaditeľa Machaja, pričom spomenul jeho osobný bankrot. Danko sa počas tlačovej konferencie pohádal s jedným zo zúčastnených, ktorý ho mal nazvať "debilom". Podľa neho ho redaktorka RTVS pozná.

Podľa ministra Tomáša Tarabu vládu primárne nezaujíma spravodajstvo ale vysielacia štruktúra RTVS. Podľa neho sa z RTVS stala "braková komerčná televízia,", ktorá má veľmi nízku dôveryhodnosť ohľadom spracodajstva. RTVS označil za liaheň Progresívneho Slovenska. Novinárov sa spýtal, že či im nevadí, že aktuálneho šéfa RTVS Machaja zvolila predošlá koalícia.

Podľa generálneho tajomníka služobného úradu Ministerstva kultúry SR Lukáša Machalu nejde o zoštátnenie a ovládnutie televízie. Pri tvorbe návrhu zákona sa podľa jeho slov inšpirovali napríklad v nórskej, španielskej či talianskej schéme fungovania televízie. Programovú radu majú viaceré európske televízie, dodáva.

 

Viac vo videu:


Súčasná inštitúcia by sa podľa návrhu zákona nemala rozdeliť, navrhuje sa však viacero zmien, okrem iného aj zmenu názvu (STaR). Riaditeľa by mala po novom voliť sedemčlenná rada zložená z troch nominantov ministra a štyroch zvolených v parlamente. Vzniknúť má aj programová rada, ktorej väčšinu volí Národná rada SR. Opätovne sa má zaviesť inštitút zmluvy so štátom. Návrhom zákona by sa mohol podľa premiéra Roberta Fica (Smer-SD) parlament zaoberať už v apríli. V RTVS je okrem iného podľa Fica potrebné sprísniť kontrolné mechanizmy.

Zamestnanci RTVS žiadaju rezort kultúry, aby stiahol návrh zákona

Zamestnanci RTVS žiadajú Ministerstvo kultúry SR, aby stiahlo navrhované zmeny zákona v súvislosti s telerozhlasom. Apelujú na spoločné vytvorenie prostredia pre celospoločenskú diskusiu o budúcnosti verejnoprávneho média ako garanta nezávislej novinárskej a kultúrnej tvorby. Prvý predpoklad vidia vo vytvorení mechanizmu pre "zodpovedné riadenie nezávislé od politickej moci a stabilné financovanie" aj po zrušení koncesionárskych poplatkov. Pod vyhlásenie sa podpísalo už vyše 800 ľudí.

"Praktickým dôsledkom navrhnutých zmien môže byť nástroj na politické ovládnutie RTVS pre akúkoľvek vládnu moc. Pritom slobodné a nezávislé verejnoprávne médiá majú slúžiť všetkým občanom Slovenska, nie mocenským ambíciám ktorýchkoľvek strán," uviedli zamestnanci RTVS vo vyhlásení. Poukázali pritom na navrhované zmeny v zložení a voľbe členov Rady RTVS, zmenu voľby generálneho riaditeľa či plánovaný vznik Programovej rady s kompetenciou "kontrolovať vysielanie a zasahovať do spravodajského aj ďalšieho vysielania".

Vo vyhlásení deklarovali snahu zabezpečiť kvalitnú budúcnosť verejnoprávnych médií na Slovensku. Poukázali aj na vysokú dôveryhodnosť spravodajstva RTVS podľa prieskumov. "Chceme naďalej slobodne tvoriť, zachovávať pluralitu názorov a pracovať bez obmedzení alebo strachu," dodali.

Vyhlásenie zamestnancov a spolupracovníkov RTVS si môžete prečítať TU.

 

Viac k téme aj v článkoch TU, TU, TU, TU a TU.

 

Správu aktualizujeme ...

 

Zdroj: topky.sk / pravda.sk / YouTube / InfoVojna



Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.