VIDEO: Slovensko je dlhodobo terčom hybridnej vojny, vyhlásila Čaputová v prejave o stave republiky, v ktorom prezidentka hovorila o chudobe, radikalizácii spoločnosti, diverzantoch používajúcich plynový kohútik, šírenie dezinformácií a konšpirácií na cielenú propagandu v rámci moderného vedenia vojny. Hlava štátu to zaklincovala pokryteckým vyhlásením o neprípustnosti šírenia nenávisti, dehumanizácie a ponižovania názorových oponentov
Prezidentka SR Zuzana Čaputová vystúpila v utorok v národnej rade so správou o stave republiky. Hlava štátu vo svojom prejave k poslancom parlamentu na úvod uviedla, že jej správa je jedna z najvážnejších a doteraz najviac kritických..
Prezidentka uviedla, že žijeme v dobe, kedy je oslabovaná dôvera verejnosti v štát a v súdržnosť našej spoločnosti. "Ak túto situáciu nedokážeme zvrátiť, je dôvod sa obávať o podobu demokracie a ďalší vývoj spoločnosti. Negatívny pohľad na situáciu na Slovensku totiž zdieľa aj masívna časť verejnosti.," povedala.
"Počet ľudí ohrozených chudobou narástol o približne 45-tisíc a celkovo do nej spadá už okolo 660-tisíc ľudí. Po prvýkrát narástol podiel chudobných vo všetkých krajoch Slovenska," uviedla hlava štátu, podľa ktorej krajina stojí pred sociálnej náročným obdobím
"V riziku chudoby sa u nás ocitá každá tretia domácnosť jednorodičovských rodín a osamelých seniorov a každá tretia domácnosť rodín s troma a viac deťmi. V riziku chudoby je takmer každé šieste dieťa," pripomenula prezidentka pred poslancami Národnej rady (NR) SR s tým, že po prvý raz narástol podiel chudobných vo všetkých krajoch.
Chudobná spoločnosť môže byť podľa prezidentky nesúdržná a frustrovaná, narastá v nej nespokojnosť a zvyšuje sa sociálne napätie. To môže viesť až k destabilizácii a postupnej radikalizácii spoločnosti. "Dôsledky chudoby a ich odstraňovanie sú pre štát oveľa drahšie ako preventívne opatrenia," upozornila.
Pomoc vlády podľa nej na začiatku prichádzala neskoro a v nízkych sumách. "Ďalšie rozhodnutia vlády síce situáciu viacerých domácností a rodín zlepšili, ale mnoho ľudí, ktorí v dôsledku zdražovania najviac strádajú, nedostávajú pomoc v dostatočnej miere," upozornila hlava štátu. Spomenula príklady tých, ktorí si nemôžu uplatniť napríklad daňový bonus z protiinflačného balíčka či rodičovský dôchodok.
Zdôraznila, že v chudobnej spoločnosti sa zvyšuje nespokojnosť a sociálne napätie, čo môže viesť k radikalizácii. Pri hľadaní riešení kríz treba podľa nej myslieť viac aj na dosahy na ženy.
Ženy sú podľa prezidentky na Slovensku stále v ekonomicky slabšej pozícii, a tak dosahy energetickej krízy a inflácie cítia výraznejšie vzhľadom na ich nižšie platy aj nižšie dôchodky.
"Ženy sú na čele približne 90 percent jednorodičovských rodín, ktoré sú najviac postihnuté chudobou," zdôraznila. Myslí si preto, že ako spoločnosť musíme pri hľadaní riešení kríz myslieť viac aj na dosahy na ženy.
Viaceré rozhodnutia vlády podľa nej situáciu v domácnostiach zlepšili, ale nie všetci dostávajú pomoc od štátu v adekvátnej miere. Hegerova vláda dosiahla podľa nej vo viacerých oblastiach pozitívne výsledky. Vyzdvihla reformu školstva aj reformu národných parkov. Slovensko podľa jej slov tiež pripravilo jeden z najkvalitnejších plánov obnovy.
Čaputová označila prípadné rozpočtové provizórium za prehru všetkých. Dúfa v rozumný kompromis vo vzťahu k vecným a opodstatneným výhradám voči návrhu rozpočtu. Vláde vyčítala, že nedeklarovala spôsob vyrovnania sa so sankciami dlhovej brzdy i neistotu, či v dôsledku schválenia rozpočtu neprídeme o financie z plánu obnovy. Ocenila však niektoré reformy.
Zvládnutie energetickej krízy bude podľa nej jednou z najväčších výziev v budúcom roku. Kríza však bude podľa nej aj príležitosťou, aby sme využívali stále viac obnoviteľné zdroje. Ocenila niektoré kroky vlády, napríklad diverzifikáciu dodávky energií i to, že nám nehrozí bezprostredný nedostatok počas nadchádzajúcej vykurovacej sezóny.
Slovensko ako terč hybridnej vojny
Slovensko je podľa Čaputovej už dlhodobo terčom hybridnej vojny. "Mnohí ešte stále veria, že dezinformácie a konšpirácie sú len produktom modernej doby a fenoménom sociálnych sietí a internetu. Žiaľ, nie je to tak – masívna časť z nich je súčasťou cielenej propagandy," upozornila v správe o stave republiky.
"Je to vojna, ktorá sa voči nám vedie bez výstrelov. Jej hlavnými zbraňami sa stali dezinformácie, plynový kohútik, spravodajské služby a rôzne diverzné činnosti. Na mieru šité zbrane, ktoré zaberajú práve na miestach, v ktorých je naša spoločnosť najzraniteľnejšia," vyhlásila.
Slovensko zažíva najrizikovejšie časy z hľadiska bezpečnosti v novodobej histórii. Vojna na Ukrajine spochybnila všetky princípy európskej bezpečnosti a stala sa najväčšou hrozbou mieru v Európe.
Ocenila prínos členstva SR v Európskej únii aj Severoatlantickej aliancii. Rovnako, že väčšina vládnych činiteľov, zvolených zástupcov v parlamente aj verejnosti sa postavila na správnu stranu.
V oblasti spravodlivosti je nevyhnutné opustiť dlhodobé podceňovanie verbálnych útokov, vyhlásila v utorkovej správe o stave republiky prezidentka Zuzana Čaputová. Odsúdila tlak na ľudí v orgánoch vymožiteľnosti práva, verbálne útoky a vyhrážky novinárom. Za neprípustné považuje šírenie nenávisti, dehumanizáciu a ponižovanie názorového oponenta.
Čaputová uviedla, že bude s ešte väčšou pozornosťou strážiť kvalitu a zákonnosť legislatívneho procesu. Skrátené legislatívne konania boli podľa nej nadužívané. Politikov požiadala, aby dbali na dodržiavanie vlastných procesných pravidiel. Upozornila, že k budovaniu dôvery neprispieva ani prebiehajúca polemika o spôsobe používania paragrafu 363.
Pokrytecké vyhlásenia o neprípustnosti vyhrážok a útokov
Na verbálne útoky podľa Čaputovej nemôžeme nazerať optikou spred niekoľkých rokov, keď bolo verejné šírenie informácií doménou regulovanej tlače a vysielateľov. Tvrdí, že sociálne médiá úplne zmenili situáciu.
"Ak chceme ochrániť spoločnosť, nastal čas, aby všetky príslušné inštitúcie zamerali svoje úsilie na rozumné používanie už existujúcich pravidiel. Ak demokraciu nebudeme chrániť, môže sa nám stať, že budeme poslednou generáciou, ktorá ju zažije," myslí si.
Ako skonštatovala, terčom zastrašovania a nenávistných útokov, podporovaných aj z politického prostredia, sa stávajú aj sudcovia, prokurátori alebo vyšetrovatelia.
"Ak sudca za svoje riadne zdôvodnené rozhodnutie čelí vyhrážkam a musí požiadať o policajnú ochranu, bola ďaleko prekročená legitímna miera kritiky," komentovala. Za neprípustné považuje tiež verbálne útoky a vyhrážky novinárom.
"V súčasnosti je ešte zjavnejšie, že aj slová sú zbraň, ubližujú, zraňujú. Napriek tomu mnohí bezohľadne zapĺňajú priestor nenávisťou, ktorá mobilizuje k nenávisti ďalších," dodala Čaputová.
Hlava štátu vyzvala tiež na zastavenie nenávisti. Upozornila, že nie je bez následkov, pretože vytvára predpoklad na zhmotnenie v podobe fyzického útoku. "Pred pár týždňami, len niekoľko metrov odtiaľto, stála životy dvoch nevinných mladých ľudí," poznamenala.
Počas vystúpenia Čaputovej odišli z rokovacej sály poslanci Uhríkovej Republiky a Kotlebovej ĽSNS. Počas jej prejavu neboli v pléne prítomní ani Igor Matovič a Veronika Remišová.
Celý prejav vo videu:
Celý text prejavu Zuzany Čaputovej si môžete prečítať TU.
Dvojaký meter a Čaputovej pokrytectvo v rámci boja proti odporcom režimu
Prezidentka SR zabudla pripomenúť extrémistické prejavy, keď minister obrany označoval inak zmýšľajúcich ľudí a odporcov súčasného režimu za opice, bitkárov, extrémistov a psychopatov. Taktiež opomenula šokujúci prípad, keď sa „vedec“ Čekan tešil, že odporcovia vakcín budú dávaní „dole“ z internetu a z bežného života a nútení chodiť v rúškach a na testy, ktoré jeho firma vyrába. A v neposlednom rade hrubý prejav nenávisti, militantného extrémizmu a výziev na páchanie terorizmu, keď jej priaznivec, fanúšik Sorosa a sekty politických aktivistov Za slušné Slovenska chcel v roku 2019 strieľať národne orientovaných ľudí. Ďalším príkladom je zmarené referendum.
Boj súčasných predstaviteľom vládnej moci na čele s prezidentkou SR proti vlastným občanom je zameraný predovšetkým voči tým, ktorí nie sú stotožnení s ich totalitným zmýšľaním a pohľadom na svet cez optiku militantných predstaviteľov Západu, vojnových štváčov, extrémistov a fanatikov v radoch propagátorov LGBT agendy, ktorou sú občania dennodenne masírovaní prostredníctvom korporátnych a štátnych médií na úkor povinnosti všetkých masovo-komunikačných prostriedkov informovať objektívne, hľadať pravdu, poukazovať na riziká a fatálne dopady na štát vyplývajúcich z historických súvislostí, ako aj úlohu "strážnych psov" demokracie chrániť tradičné hodnoty a rodinu ako základ každej demokratickej spoločnosti a ústavného zriadenia pred jeho rozvratom nenávistnou agendou extrémistov prostredníctvom politizovania polície, prokuratúry, súdov, vedy, kultúry, zdravotníctva alebo dokonca sexuálnej orientácie. A hecovať týmto spôsobom našu spoločnosť, vyvolávať vo verejnosti odpor, znepriateľovať občanov voči sebe a narúšať tak mierové spolunažívanie všetkých obyvateľov Slovenskej republiky.
Prezidentka a premiér dlhodobo označujú ľudí kritickýcm voči ich režimu za šíriteľov dezinformácií, hoaxov a klamstiev. Po období covid-hystérie, keď prezidentka vlastným občanom odkazovala, aby „prestali tliachať o covide a poslúchali odborníkov”, v čase vojenskej eskalácie konfliktu medzi USA a Ruskom (v ktorom je Ukrajina a jej občania obetovaná na geopolitické ciele) sa snažia vysporiadať s narastajúcou nedôverou voči predstaviteľom súčasného režimu na Slovensku, ako aj z dôvodu prehrávania informačnej vojny, hľadaním vnútorného nepriateľa a obvineniami voči šíriteľom iných názorov z pokusov destabilizovať štát. A popri tom zneužívať tragédie na odpútanie pozornosti od súčasných problémov a eskalácie napätia v spoločnosti, ktoré svojim konfrontačným spôsobom vládnutia spôsobujú, sústavne rozdeľujúc slovenskú spoločnosť, čo v krajnom prípade môže vyústiť až do občianskej vojny.
Zdroj: ta3.com / openiazoch.zoznam.sk / InfoVojna / YouTube