...

VIDEO: Sorosova nadácia udelila Novinárske ceny za rok 2023. Osobnosťou slovenskej žurnalistiky sa stal otec vodcu Progresívneho Slovenska - Martin Šimečka, ktorý pred atentátom na Roberta Fica vyhlásil, že premiéra k moci dostala nevzdelaná lúza a ešte k tomu verejne hanobil slovenský národ


Slovenská pobočka globálnej politickej mimovládky Nadácia otvorenej spoločnosti, založenej americkým miliardárom Georgeom Sorosom, ocenila aj verných redaktorov a redaktorky verejnoprávnej RTVS.


Verejnosť spoznala laureátky a laureátov ocenenia Sorosovej Nadácie otvorenej spoločnosti Novinárske ceny 2023.

Z Denníka N dostali ocenenie Martin M. Šimečka, ktorý sa stal osobnosťou slovenskej žurnalistiky, a Konštantín Čikovský za najlepší ekonomický príspevok.

 

Šimečka st. pred atentátom na Roberta Fica vyhlásil, že premiéra k moci dostala nevzdelaná lúza a verejne hanobil slovenský národ.

Šimečkov šokujúci výrok o Slovákoch:

 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Monika Tódová (@todovamonika)

Celá debata TU.

Fico na jeho šokujúce a nenávistné vyhlásenia reagoval v pléne Národnej rady SR začiatkom februára. „Beda štátu, ktorý chcú riadiť ľudia bez vzťahu k vlastnému národu“

Viac vo videu:

Predstavitelia Smeru-SSD v reakcii na Šimečkove nenávistné vyjadrenia podali na neho trestné oznámenie apelovali aj na jeho syna a lídra PS Michala Šimečku, aby sa voči takýmto vyjadreniam vyhradil. Hovoria o nastavení červených čiar a rozdeľovaní spoločnosti.

Viac v článku a videu TU.

Sorosove ocenenia ďalším verným redaktorom a redaktorkám

Redaktori a redaktorky RTVS počas 20. ročníka udeľovania cien za najlepšie novinárske ceny a občianske projekty získali dve ocenenia. Nominovaní boli v dvoch z jedenástich kategórií. Porota udelila aj tri špeciálne ocenenia, jedno z nich redaktorke RTVS.

Víťazom kategórie Audiovizuálna žurnalistika – reportáž sa stal redaktor RTVS Jozef Kubánek s reportážou Kamery nad zlato. Medzi nominovanými boli ďalšie dve práce z dielne RTVS. A to séria Biznis po bratsky Ivana Bradu a reportáž Mladšie lepšie vynáša Barbory Šišolákovej.

Redaktorka Rádia Slovensko Petra Strižková získala špeciálnu Cenu otvorenej spoločnosti s jej príspevkom z rubriky Príbeh na týždeň s názvom Homofóbia v nás.

RTVS získala ďalšie dve nominácie Novinárskej ceny 2023. A to v kategórii Audiovizuálna žurnalistika – rozhovor a diskusia za reláciu Silná zostava: Ako sa žije matkám na Slovensku a Európska kaviareň: Bratislava.

Novinársku cenu udeľuje Sorosova Nadácia otvorenej spoločnosti

Novinárska cena je ocenenie, ktoré udeľuje Nadácia otvorenej spoločnosti slovenským novinárom. Prvý ročník sa uskutočnil v roku 2004, odvtedy je cena udeľovaná každoročne. Cieľom Novinárskej ceny je upriamiť pozornosť na kvalitné a zaujímavé práce slovenských novinárov.

Do súťaže Novinárska cena sa môžu zapojiť všetci zástupcovia a zástupkyne reprezentujúce celoslovenské printové, elektronické, online či regionálne médiá, ktorí publikovali alebo odvysielali svoj príspevok v predchádzajúcom roku. Príspevky hodnotia nezávislé poroty zložené z odborníkov a profesionálov z oblastí médií, ako aj z ďalších osobností akademického, kultúrneho, spoločenského a neziskového sektora zo Slovenska i zahraničia.

Zoznam víťazov Novinárskych cien udelených Sorosovou nadáciou za rok 2023

Písaná žurnalistika – investigatívny príspevok

Lukáš Diko, Tomáš Madleňák, Szabolcs Panyi, Lars Bové, Anastasia Morozova, medzinárodný tím novinárov / #Espiomats: Odhalení ruskí špióni a ich aktivity na Slovensku a v Európe (séria) / Investigatívne centrum Jána Kuciaka

Písaná žurnalistika – komentár

Michaela Žureková / Šarlatán zarobil, otec zomrel. Príbeh mojej rodiny, ktorú pohltil svet ezoteriky / SME

Písaná žurnalistika – reportáž

Juraj Mravec / Ľudia z vojny / JÁDU

Písaná žurnalistika – rozhovor

Laura Kellö Kalinská / Advokát Marek Para: Obhajobu Mariana Kočnera neľutujem, do politiky sa nechystám / Aktuality.sk

Písaná žurnalistika – ekonomický príspevok

Konštantín Čikovský / Tento štát môže naozaj skrachovať / Denník E

Audiovizuálna žurnalistika – investigatívny príspevok

Jozef Kubánek / Kamery nad zlato / RTVS

Audiovizuálna žurnalistika – reportáž

Rastislav Striško / Apokalypsa v Turecku – zemetrasenie (séria) / TV JOJ

Audiovizuálna žurnalistika – rozhovor a diskusia

Michal Kovačič / Na Telo 2023 (séria: R. Fico vs. B. Kollár / R. Fico vs. E. Heger / Finálová debata pred parlamentnými voľbami) / TV Markíza

Občianska žurnalistika


Barbora Botošová, Marek Lehocký, Denisa Uherová / Na káve s Barborou / Youtube kanál Barbora Botošová and Friends

Regionálna žurnalistika

Jana Ogurčáková / Má deti, bola vydatá a žije v malom meste. Po tridsiatke si uvedomila, že je lesba / Korzár

Podcast


Eva Frantová, Marek Franko / Reportáž z baní: Ako končí Ficom dotovaný biznis? / SME

Cena za inovatívnu žurnalistiku

Karin Kőváry Sólymos / Deepfake video, ktoré zasiahlo do predvolebnej kampane, šírili Harabin aj Marček. Bolo súčasťou väčšieho plánu? / Investigatívne centrum Jána Kuciaka

Cena otvorenej spoločnosti

Barbora Mareková / Podcast Ľudskosť / SME

Petra Strižková / Príbeh na týždeň – Homofóbia v nás / RTVS

Špeciálna cena – Osobnosť slovenskej žurnalistiky

Martin M. Šimečka / Denník N

 

Špeciálnu cenu, ktorá bola udeľovaná prvýkrát, osobne odovzdal účastník SNP a bývalý novinár 99-ročný Otto Šimko.

Prítomní si pripomenuli aj pamiatku bývalého šéfredaktora denníka Korzár Jaroslava Vrábľa, ktorý pred dvoma mesiacmi zomrel vo veku 44 rokov.

V jubilejnom, 20. ročníku Novinárskych cien bolo prihlásených 380 príspevkov z viac ako 50 redakcií a portálov. Denník N získal desať nominácií, najviac zo všetkých médií.

Prostredníctvom videa sa novinárom na odovzdávaní ocenení prihovorili aj poľská režisérka Agnieszka Holland a filipínska novinárka a držiteľka Nobelovej ceny za mier Maria Ressa.

Záznam z podujatia:

Soros priznal, že Čaputovú financoval. Šimečkov otec priznal, že Sorosove peniaze pomohli odstrániť Mečiarovu vládu

Americký miliardár George Soros v roku 2019 verejne priznal, že súčasnú prezidentku Zuzanu Čaputovú, ktorá pred tým pôsobila v mimovládnej organizácii Via Iuris prepojenej na jeho Nadáciu otvorenej spoločnosti financoval. Prezidentka a bývalá podpredsedníčka Progresívneho Slovenska sa však zo všetkých síl snaží dištancovať od jeho osoby a odmieta spájať svoje meno s ním. Tvrdí, že všetko sú to konšpirácie a hoaxy. Rovnakým spôsobom sa obhajuje aj šéf extrémistickeho Progresívneho Slovenska Michal Šimečka (nar. 1984), ktorý nemá ani toľko úcty k svojmu bábkovodičovi, aby priznal svoje nadštandardné vzťahy s ním alebo s jeho synom Alexom Sorosom.

Otec predsedu Progresívneho Slovenska Michala Šimečka, publicista Martin M. Šimečka v novembri roku 2017 počas verejnej diskusie pod názvom „Otvorene o extrémizme“ priznal, že Soros pomáhal pred 30 rokmi odstrániť vládu Vladimíra Mečiara. Amerického miliardára a finančného špekulanta označil pri tejto príležitosti za svojho priateľa.

Sorosovo priznanie o podpore Čaputovej bolo zverejnené na stránkach britského denníka The Guardian začiatkom novembra roku 2019.

Jeho syn Alexander Soros junior (nar. 1985) pricestoval koncom mája 2023 na Slovensko. Dôvodom okrem stretnutí s viacerými poslušnými politikmi bola aj medzinárodná militaristická konferencia GLOBSEC.

Mladý Soros sa mal okrem účasti na Globsecu v pláne stretnutnúť aj s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, vtedajším premiérom Ľudovítom Ódorom a bratislavským primátorom Matúšom Vallom z Progresívneho Slovenska.

Viac v článku a videu TU.

 

Zdroj: spravy.rtvs.sk / YouTube / InfoVojna

 

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.