...

VIDEO: Srbsko na svojom území zadržalo troch ozbrojených kosovských policajtov. „Rubikon bol prekročený,“ vyhlásil srbský prezident Vučič. Európska únia sa zhodla na postihoch proti kosovskej vláde, pretože sa nesnaží znížiť napätie so Srbskom


Napätie medzi Srbskom a Kosovom sa zvýšilo v stredu (14. 6.) po tom, čo Belehrad oznámil, že zadržal troch členov kosovskej polície na srbskom území..


Srbské úrady v stredu oznámili, že zadržali troch „plne ozbrojených“ kosovských policajtov v Srbsku blízko ich spoločnej hranice, zatiaľ čo kosovská polícia uviedla, že ich pravdepodobne „uniesli“ na území Kosova, keď hliadkovali v tejto oblasti.

Najnovší incident prudko zvyšuje napätie medzi Srbskom a jeho bývalou provinciou.

Srbsko uviedlo svoje jednotky na hranici do stavu najvyššej pohotovosti v rámci série nedávnych stretov medzi kosovskými Srbmi na jednej strane a kosovskou políciou a mierovými silami pod vedením NATO na druhej strane.

Kosovský premiér Albin Kurti uviedol, že „únos“ policajtov predstavuje „akt agresie“ proti jeho krajine a vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby urýchlene reagovalo a odsúdilo konanie Srbska.

Kosovská polícia vo svojom stredajšom vyhlásení uviedla, že traja policajti požiadali o pomoc po tom, čo videli ozbrojencov v maskách na území Kosova neďaleko hraníc, severne od hlavného mesta Priština.

Keď na miesto dorazili ďalší príslušníci bezpečnostných síl, našli prázdne policajné auto a mali podozrenie, že troch dôstojníkov „uniesli“ srbské sily. Kosovské úrady neposkytli žiadne ďalšie podrobnosti o tom, prečo sa domnievajú, že policajti boli unesení.

Hlavný srbský vyjednávač s Kosovom Petar Petković poprel, že by policajti boli unesení, a trval na tom, že boli „hlboko na území Srbska“ a v plnej bojovej výstroji.

Povedal, že Srbsko je pripravené poskytnúť dôkazy pre svoje tvrdenie a vyzval na medzinárodné vyšetrovanie.

Vučič: Rubikon bol prekročený

Srbský prezident Aleksandar Vučič v stredu obvinil etnicky albánsku vládu v Prištine z pokusu vyprovokovať vojnu po tom, ako separatistická provincia uzavrela hranice pre všetky srbské vozidlá a zatkla niekoľko významných Srbov.

Blokáda je pokusom vyhladovať Srbov na severe Kosova a vyhnať ich z ich domovov, tvrdí Vučič.

Kurti "chce začať vojnu za každú cenu", dodal srbský prezident. "Rubikon bol prekročený a bude ťažké vrátiť sa do normálu," skonštatoval.

Vučič tiež namietal proti utorkovému zatknutiu dvoch prominentných Srbov, ktorých vláda etnických Albáncov obvinila z organizácie "útoku" na mierové jednotky NATO minulý mesiac. Tvrdil, že EÚ a NATO mu poskytli záruky, že nedôjde k zatýkaniu, ale neurobili nič, aby Kurtiho zastavili.

Komisár EÚ pre zahraničnú politiku Josep Borrell poslal v stredu Kurtimu list, v ktorom ho vyzval na "deeskaláciu" situácie. V nezvyčajne silnom vyjadrení z Bruselu Borrell napísal, že Priština musí "plne zohľadniť názory misií EULEX a KFOR a pristupovať k nim ako k partnerom, čo znamená aj vopred s nimi koordinovať svoju činnosť", čo sa v utorok nestalo.

EULEX je civilná misia európskeho bloku, ktorej úlohou je monitorovať situáciu v Kosove.

Kosovo po zatknutí policajtov Srbmi zakázalo vstup srbského tovaru

Kosovská vláda v stredu zakázala vstup srbského tovaru do Kosova. Dôvodom je zatknutie troch kosovských policajtov srbskými silami, oznámil minister vnútra Xhelal Svečla v Prištine. Podľa Belehradu ide najnovší krok Kosova proti "všetkým európskym zásadám". TASR informuje podľa štvrtkovej správy agentúry HINA.

Kosovský minister Svečla povedal, že nákladné vozidlá so srbskými evidenčnými číslami nemôžu vojsť do Kosova, "až kým vláda nerozhodne inak", informoval spravodajský portál Reporteri.net.

Všetky nákladné automobily s inými evidenčnými číslami môžu vojsť, "ak nevezú srbský tovar", dodal Svečla.

Belehrad a Priština sa nezhodujú na mieste zatknutia troch kosovských policajtov a navzájom sa obviňujú z ilegálneho prekročenia hranice.

Riaditeľ srbského vládneho úradu pre Kosovo, Petar Petkovič, uviedol, že traja ozbrojení príslušníci kosovskej polície boli zatknutí "hlboko na území Srbska". Srbský prezident Aleksandar Vučič spresnil, že ich zatkli "1,8 kilometra od administratívnej hraničnej línie".

Kosovský premiér Albin Kurti však vyhlásil, že policajtov zatkli na kosovskom území asi 300 metrov od hranice so Srbskom. Na Facebooku to zhodnotil tak, že vstup srbských síl do Kosova je "vyostrením a destabilizáciou" situácie.

Svečla ešte predtým v stredu povedal: "Naši policajti sa bez najmenších pochybností nachádzali hlboko na území Kosovskej republiky, na statickom kontrolnom stanovišti, kde si plnili svoje bežné povinnosti."

Európska únia sa zhodla na postihoch proti kosovskej vláde premiéra Albina Kurtiho

Európska únia sa zhodla na postihoch proti kosovskej vláde premiéra Albina Kurtiho, pretože sa Priština dostatočne nesnaží znížiť napätie so Srbskom ohľadom srbskej menšiny na severe Kosova. Píše to vo štvrtok (15. 6.) agentúra Reuters s odvolaním sa na hovorcu Európskej komisie. Niektoré opatrenia začnú platiť okamžite. Kosovo ani Srbsko informáciu zatiaľ nekomentovali.

„Tieto opatrenia sa budú postupne zvyšovať s finančnými a politickými dôsledkami, a to počnúc pozastavením návštev, kontaktov a akcií na vysokej úrovni a tiež našej finančnej spolupráce s Kosovom,“ uviedol hovorca Európskej komisie Peter Stano. Ďalšie detaily o opatreniach však neuviedol.

Napätie medzi Srbskom a Kosovom sa zvýšilo v stredu (14. 6.) po tom, čo Belehrad oznámil, že zadržal tri kosovské polície na srbskom území. To však kosovská vláda odmietla. Podľa nej srbské sily zavliekli trojicu policajtov z kosovského územia. To následne odmietol srbský prezident Aleksandar Vučić. Dodal, že Srbsko je ochotné poskytnúť svoje poznatky o incidente medzinárodnej vyšetrovacej komisii.

Agentúra Reuters v stredu večer informovala, že Kosovo prestane v reakcii na zdržanie svojich policajtov vpúšťať na svoje územie vozidlá so srbskou poznávacou značkou. Agentúre to povedal nemenovaný predstaviteľ kosovského ministerstva vnútra. Práve spor o poznávacie značky výrazne zvýšil v uplynulých mesiacoch napätie so Srbskom, ktoré neuznáva samostatnosť Kosova.

Koncom mája vypukli demonštrácie a strety na severe Kosova, keď sa vedenie miest so srbskou menšinou snažili ujať starostovia z albánskych strán. Tie získali väčšinu v zastupiteľstvách, pretože Srbi aprílové komunálne voľby bojkotovali. Chcú totiž, aby obce, kde tvorí väčšinu obyvateľstva, mohli vytvoriť spolok.

Spojené štáty a Európska únia vyzývajú Kurtiho, aby starostov z úradu odvolal, stiahol osobitné policajné oddiely, ktoré sa podieľali na dosadení týchto starostov do úradu, a dodržal dohodu z roku 2013 týkajúcu sa vytvorenia autonómneho Združenia srbských okresov.

Vláda premiéra Kurtiho aj predchádzajúce kabinety ju však odmietli uviesť do praxe v obavách, že Srbsko by prostredníctvom autonómneho celku mohlo ovplyvňovať vnútorné záležitosti kosovského štátu.

Zdroj: 24hod.sk / hnonline.sk / spravy.rtvs.sk / rt.com / YouTube / InfoVojna

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.