...

VIDEO: Štátna komisia pre voľby zverejnila oficiálne výsledky eurovolieb 2024 na Slovensku. Vyhralo ich Progresívne Slovensko, nasleduje Smer, hnutie Republika, Hlas a KDH. Slováci spoznali aj mená 15 zástupcov, ktorí budú v europarlamente reprezentovať Slovensko. Zvolených bolo 7 žien a 8 mužov


Volebná účasť v sobotňajších (8. 6.) voľbách do Európskeho parlamentu (EP) dosiahla 34,38 percenta. Stala sa historicky najvyššou z doterajších piatich eurovolieb v histórii SR.


Štátna komisia pre voľby v nedeľu v noci, po tom, ako sa zatvorili všetky volebné miestosti vo všetkých členských štátoch Európskej únie, zverejnila oficiálne výsledky eurovolieb 2024 na Slovensku. Ako sa očakávalo, do Bruselu sa prebojovalo 5 politických strán. Predstavili aj 15 zástupcov, ktorí budú reprezentovať Slovensko v europarlamente. O koho ide?

Ako sa očakávalo na základe zverejnených neoficiálnych výsledkov, eurovoľby 2024 vyhralo Progresívne Slovensko s 27,81 percentami hlasov. Nasleduje Smer s 24,76 percentami, hnutie Republika s 12,53 percentami.

Do europarlamentu sa prekrúžkoval aj kandidát za Hlas, ktorý získal podporu 7,18 percent voličov a KDH s 7,14 percentami.

Do Bruselu sa nepodarilo dostať opozičnej SaS, ktorej do prekonania 5-percentného kvóra chýbali stotiny percenta, ani Demokratom, ktorým chýbali desatiny percenta.

Maďarská aliancia získala necelé 4 percentá, SNS a Slovensko sa hýbu okolo 2 percent.

Účasť bola najvyššia od vstupu Slovenska do Európskej únie, a to 34,38 percent. Informoval o tom predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Burda.

Kto sú noví europoslanci?

Spolu s predbežnými výsledkami sa odhadovali aj nové tváre, ktoré budú Slovensko zastupovať v europarlamente najbližších 5 rokov. Progresívne Slovensko získalo najviac mandátov, a to 6. Do Bruselu sa tak prekrúžkovali Ľudovít Ódor, Veronika Cifrová Ostrihoňová, Martin Hojsík, Ľubica KarvašováMichal Wiezik a Lucia Yar.

Nasleduje Smer s piatimi kreslami, pričom novými europoslancami sa stanú Ľuboš Blaha, Erik Kaliňák, Monika Beňová, Judita Laššáková, a Katarína Róth Neveďalová.

Tretia skončila Republika, ktorej prislúchajú dva mandáty - do europarlamentu pôjde Milan Uhrík a Milan Mazurek.

Hlas a KDH získali po jednom mandáte. Za koaličný Hlas sa do Bruselu prekrúžkovali Branislav Ondruš a za KDH Miriam Lexmann. Celkovo bolo zvolených 7 žien a 8 mužov. 

Kto získal najviac prednostných hlasov

Najviac prednostných hlasov v sobotných (8. 6.) voľbách do Európskeho parlamentu (EP) na Slovensku získal líder kandidátky Progresívneho Slovenska (PS) Ľudovít Ódor (294.944 hlasov). Za ním nasleduje dvojka kandidátnej listiny Smeru-SD Ľuboš Blaha (187.020 hlasov). Vyplýva to z oficiálnych výsledkov volieb, ktoré potvrdila Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán na nedeľnej tlačovej konferencii.

Tretí najvyšší počet prednostných hlasov získal Erik Kaliňák (Smer-SD) so 151.860 hlasmi. Nasleduje Milan Uhrík (Republika) so 133.949 hlasmi, Monika Beňová (Smer-SD) so 131.126 hlasmi a Veronika Cifrová Ostrihoňová (PS) so 117.207 hlasmi. Ďalší kandidáti získali pod 100.000 prednostných hlasov. Martin Hojsík (PS) dostal 89.084 hlasov, Judita Laššáková (Smer-SD) 87.166 hlasov, Milan Mazurek (Republika) 71.656 hlasov. Nasleduje Ľubica Karvašová (PS) so 65.835 hlasmi, Miriam Lexmann (KDH) s 58.179 hlasmi, Katarína Roth Neveďalová (Smer-SD) so 44.409 hlasmi a Branislav Ondruš (Hlas-SD) so 42.423 hlasmi.

Zvolený kandidát Michal Wiezik (PS) získal 30.022 hlasov, no preferenčne silnejších od neho bolo niekoľko kandidátov, ktorí sa do EP nedostali. Sú nimi Branislav Becík (Hlas-SD) s 39.595 hlasmi, Richard Sulík (SaS) s 36.603 hlasmi, Anna Belousovová (Republika) s 32.313 hlasmi, Jaroslav Naď (Demokrati) s 31.751 hlasmi a József Berényi (Maďarská aliancia) s 31.469 hlasmi.

Zaujímavosťou je, že jediné miesto v europarlamente, ktoré vybojoval Hlas, sa neušlo jednotke kandidátky Branislavovi Becíkovi, ale dvojke Branislavovi Ondrušovi.


Volebné zaujímavosti

Volebná účasť v sobotňajších (8. 6.) voľbách do Európskeho parlamentu (EP) dosiahla 34,38 percenta. Stala sa historicky najvyššou z doterajších piatich eurovolieb v histórii SR. Na nedeľnej tlačovej konferencii, na ktorej potvrdili oficiálne výsledky volieb, to skonštatovali členovia Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán a Štatistického úradu (ŠÚ) SR.

Pod celkový výsledok sa najviac podpísali voliči v Bratislavskom kraji, kde zaznamenali najvyššiu volebnú účasť - 44,53 percenta. Naopak, najnižšiu účasť zaznamenali v Košickom kraji, dosiahla tam 28,33 percenta.

"Z okresov bola najvyššia účasť v okrese Bratislave I, teda v bratislavskom Starom Meste (52,03 percenta), najnižšia v okrese Revúca (22,50 percenta)," informoval na tlačovej konferencii predseda ŠÚ SR Martin Nemky.

V rámci obcí zaznamenali najvyššiu volebnú účasť v obci Potok v okrese Ružomberok, kde dosiahla 90 percent. Najmenší podiel voličov prišiel hlasovať v obci Lomnička v okrese Stará Ľubovňa, kde účasť dosiahla len 1,03 percenta.

V Trenčianskej Turnej v okrese Trenčín sa výsledky volieb najviac priblížili celoslovenským výsledkom.

Viac prichádzali hlasovať voliči v mestách. "V mestách volilo 36,55 percenta voličov, v obciach 31,95 percenta," doplnil šéf ŠÚ SR. Nemky tiež oznámil, že celkový čas sumarizácie trval šesť hodín a 40 minút. "Bol o vyše troch hodín kratší ako pred piatimi rokmi," upozornil.

Prvá zápisnica bola spracovaná v sobotu 17 minút po 22.00 h, posledná v nedeľu o 4.25 h, bolo to v okrsku v Palárikove, kde bolo predĺžené hlasovanie v dôsledku incidentu - nálezu s bielym práškom v prvých hodinách volieb.
 
Vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP) mohlo podľa odhadu Štatistického úradu SR v sobotu (8. 6.) hlasovať približne 4,37 milióna voličov. Prvýkrát mohlo v európskych voľbách hlasovať takmer 260.000 mladých ľudí. Na hlasovaní sa mohli zúčastniť slovenskí občania, ale aj občania iného členského štátu EÚ s trvalým pobytom na Slovensku.

Viac vo videu:



Smer-SSD rešpektuje výsledky volieb do Európskeho parlamentu

Gratulujeme víťazovi volieb Progresívnemu Slovensku a novozvoleným poslancom.

Zo Slovenska sme do Bruselu vyslali jasný signál, keď väčšinu získali poslanci národných a konzervatívnych politických síl. Občania zadali jasnú objednávku na zmenu politiky EÚ, keď pri rekordnej účasti väčšinovo odmietli prístup EÚ k vojne na Ukrajine, posielaniu zbraní a progresívnej ideológii v podobe greendealu a popierania tradičných hodnôt.

SMER – SSD ďakuje svojim voličom, ktorí sa rozhodli podporiť našich zástupcov historicky najsilnejším výsledkom. Je to potvrdením mandátu vlády SR na suverénnu zahraničnú politiku v prospech všetkých občanov, ako aj naplnenie našej predvolebnej výzvy:

Za mier!
Za Roberta Fica!
Za Slovensko!


Zdroj: topky.sk / tvnoviny.sk / europske.noviny.sk / YouTube / InfoVojna

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.