VIDEO: Stretnutie vojnových štváčov v Paríži sa skončilo. Macron vo svojej chorej a nerealistickej vidine zvíťaziť nad Ruskom nevylúčil vyslanie francúzskych vojakov na Ukrajinu. Francúzsky prezident vyhlásil, že Rusko nemôže vyhrať a avizuje aj vznik novej koalície štátov dodávajúcich Ukrajine rakety a muníciu so stredným a dlhým dosahom
Francúzsky prezident v úvode stretnutia vyzval prítomných európskych lídrov, aby zaistili kolektívnu bezpečnosť kontinentu poskytovaním neochvejnej pomoci Ukrajine vo svetle zosilnených ruských ofenzív. Hovoril tiež o potrebe upevniť obranu s cieľom odvrátiť prípadné ruské útoky na iné krajiny v budúcnosti.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron nevylučuje v budúcnosti nasadenie pozemných jednotiek svojej krajiny na Ukrajine. Na dosiahnutie toho, aby Rusko nemohlo zvíťaziť v útočnej vojne na Ukrajine, nie je nič vylúčené, povedal v závere konferencie o podpore Ukrajiny, ktorú hostil v pondelok večer v Paríži. TASR informácie prevzala od agentúr DPA, AP a AFP.
Na stretnutí vyše 20 hláv štátov a vlád nepanovala zhoda, pokiaľ ide o prípadné vyslanie vojakov západných krajín, uviedol Macron. Doplnil však, že v dynamike vývoja v budúcnosti nemožno "nič vylúčiť". Každá krajina o tom podľa neho môže rozhodnúť samostatne a zvrchovane.
C'est de notre soutien à l'Ukraine et de notre sécurité collective dont nous parlons.
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) February 26, 2024
Un sursaut est nécessaire de notre part à tous. pic.twitter.com/nBEIBN6bjT
Šéf Elyzejského paláca tiež oznámil, že vznikne nová koalícia štátov, ktoré budú Ukrajine dodávať rakety a muníciu so stredným a dlhým dosahom. V krátkodobom hľadisku by okrem toho mali mobilizovať ďalšiu muníciu pre Ukrajinu zo zásob tretích štátov.
"Sme presvedčení, že porážka Ruska je nevyhnutá pre bezpečnosť a stabilitu v Európe," vyhlásil francúzsky líder. "Zaisťujeme našu bezpečnosť pre dnešok a zajtrajšok," uviedol a doplnil: "Nechceme vstúpiť do vojny s ruským ľudom."
Macron odmietol spresniť, ktoré krajiny zvažujú vyslanie vojakov. Zdôraznil, že v tejto veci uprednostňuje zachovanie "strategickej nejednoznačnosti".
Francúzsky prezident v úvode stretnutia vyzval prítomných európskych lídrov, aby zaistili kolektívnu bezpečnosť kontinentu poskytovaním neochvejnej pomoci Ukrajine vo svetle zosilnených ruských ofenzív. Hovoril tiež o potrebe upevniť obranu s cieľom odvrátiť prípadné ruské útoky na iné krajiny v budúcnosti.
Spojenci Ukrajiny musia znovu naštartovať svoju podporu, uviedol Macron na stretnutí predstaviteľov vyše 20 krajín v Elyzejskom paláci. Podľa Macrona je potrebné mobilizovať vojenskú i finančnú pomoc pre Ukrajinu, a to v rámci spoločnej pomoci i jednotlivo na úrovni štátov.
"Sme svedkami pritvrdzovania Ruska, najmä v uplynulých mesiacoch," povedal a poukázal na nedávne úmrtie opozičného lídra Alexeja Navaľného vo väzení. Zároveň upozornil, že Rusko sa správa čoraz agresívnejšie na politickej úrovni i na frontovej línii na Ukrajine.
"Všeobecné uvedomenie v súčasnosti je, že je v stávke bezpečnosť nás všetkých… Sme v procese zaisťovania našej bezpečnosti," povedal. "Rusko nesmie vyhrať," dodal francúzsky prezident.
Vyhlásenia francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona po samite v Paríži:
Účastníci konferencie sa v zásade dohodli na iniciatívach týkajúcich sa kybernetickej obrany, spoločnej výroby zbraní či obrany krajín priamo ohrozených ruskou ofenzívou na Ukrajine, najmä Moldavska. Okrem toho chcú podporiť Ukrajinu na hranici s Bieloruskom nevojenskými zložkami, uviedol Macron. Hovorili aj o odmínovaní.
Najbúrlivejšia diskusia na stretnutí sa podľa poľského prezidenta Andrzeja Dudu týkala toho, či majú európske krajiny vyslať vojakov na Ukrajinu. "V tejto otázke nebola zhoda. Názory sa v tomto líšia, no žiadne takéto rozhodnutia neexistujú," doplnil.
"Ako sme dnes ráno v Bratislave na viacerých zasadnutiach predpokladali, v Paríži bola čisto bojová atmosféra podporujúca vojnu. Nepadlo ani slovo o mieri, čo ma osobne veľmi mrzí. V Paríži som zopakoval záver z dnešného rokovania vlády a koaličných partnerov, že nikdy nebudeme súhlasiť s vyslaním slovenských vojakov do vojny na Ukrajine," informoval slovenský premiér Robert Fico po skončení rokovaní v Paríži na sociálnej sieti.
Fico uviedol, že vzhľadom na dôvernosť rokovaní nebude hovoriť o konkrétnych krajinách, ale potvrdil, že sú krajiny, ktoré chcú vyslať vojakov na Ukrajinu, niektoré hovoria, že to treba zvážiť, ale sú aj také, ktoré to úplne odmietajú a Slovensko patrí medzi ne.
Európski lídri sa v Paríži dohodli na posilnení dodávok munície na Ukrajinu, uviedol český premiér Fiala
Európski lídri sa v pondelok na summite o Ukrajine, ktorý zvolal francúzsky prezident Emmanuel Macron, dohodli na posilnení dodávok munície pre Ukrajinu a čo najrýchlejšom zvýšení výrobných kapacít v Európe. Po skončení summitu to uviedol český premiér Petr Fiala. Podotkol, že pozornosť tiež vzbudila česká iniciatíva o nákupe munície z tretích krajín, do ktorej sa chce podľa neho zapojiť asi 15 štátov, informuje spravodajkyňa TASR.
Podľa Fialu sa na schôdzke ukázalo, že odhodlanie čeliť ruskej agresii a podporovať Ukrajinu je na Západe "veľmi silné".
"Dohodli sme sa na tom, že posilníme naše dodávky munície na Ukrajinu a že sa pokúsime čo najrýchlejšie zvýšiť výrobné kapacity, ak ide o muníciu a zbrane. Dohodli sme sa, že je potrebné posilniť kybernetickú bezpečnosť a podporiť štáty, ktoré sú tiež ohrozované Ruskom, ako je Moldavsko," komentoval závery rokovania predseda českej vlády.
Veľkú pozornosť podľa neho vyvolala takzvaná česká iniciatíva, teda návrh, akým spôsobom rýchlo zaistiť muníciu pre Ukrajinu z tretích krajín. "Mnoho štátov sa k tejto iniciatíve v priebehu rokovania prihlásilo... Myslím si, že nakoniec bude mať táto akcia veľkú podporu, odhadujem to tak na 15 štátov," povedal Fiala s tým, že akcia by sa mala uskutočniť v najbližších týždňoch až mesiacoch.
"Musíme konať rýchlo. Mnoho európskych štátov sa snaží zvýšiť svoje výrobné kapacity, ale ten proces bude nejaký čas trvať," vysvetlil premiér s tým, že je podľa neho potrebné toto obdobie nejako preklenúť.
O tom, že ČR našla vo svete zdroje munície, ktoré by v prípade vyriešenia otázky financovania mohla na Ukrajinu dodať do niekoľkých týždňov, informoval český prezident Petr Pavel na bezpečnostnej konferencii v Mníchove 17. februára. Spresnil, že ide o pol milióna kusov munície s kalibrom 155 mm a 300.000 kusov munície s kalibrom 122 mm. Vyzval vtedy ďalšie západné krajiny, aby sa do akcie zapojili.
Zdroj: pravda.sk / pluska.sk / hnonline.sk / ta3.com / YouTube