VIDEO: „Tento Vesmír funguje podľa univerzálnych princípov. Rovnováha je jedným z jeho kľúčových princípov. Pri rozhodovaní potrebujeme vyvážiť emócie aj rozum, jin a jang. Musíme sa vymaniť zo závislosti do vzájomnosti a spolupráce, v ktorej môžeme spoločne rásť,“ tvrdí v rozhovore jeden z najúspešnejších slovenských výškových horolezcov Zoltán Demján
V rozhovore pre najväčší turistický portál na Slovensku "Hikemates" cvičiteľ, zaslúžilý majster športu a jeden z najúspešnejších slovenských výškových horolezcov Zoltán Demján poukazuje na potrebu vyvážiť v našom konaní emocionálnu a racionálnu časť - jinový a jangový princíp. Hovorí tiež o horách, samote, rýchlej dobe, ale aj o našom pasovaní sa do roly obete a potrebe tento defekt transformovať do role tvorcu.
V roku 1984 vystúpil na Everest bez umelého kyslíka, čím sa stal prvým Slovákom na najvyššej hore sveta. Oveľa radšej však rozpráva napríklad o výstupe na Dhaulagiri. Z úspešného vrcholového športovca sa stal neskôr top manažér a generálny riaditeľ nadnárodného koncernu. Dnes sa venuje koučingu iných manažérov a lídrov.
Zoltána Demjána sme navštívili uňho doma, v Prašníku pri Piešťanoch. V podcaste sa dozvieš, prečo je dôležité, aby sme trávili čas aj osamote, ako sa rozhodnúť v náročných situáciách, ako si stanovovať ciele, ale porozprávali sme sa aj o Himalájach a o tom, čo si myslí o čoraz „rýchlejších" rekordoch vo výstupe na himalájske osemtisícovky a prezradil aj to, čo za vzácny prívesok nosí na krku.
Viac vo videu:
Zoltán Demján je jeden z najúspešnejších slovenských výškových horolezcov, cvičiteľ, zaslúžilý majster športu. Neskôr pracoval ako vrcholový manažér v spoločnosti Holcim, dnes je koučom a prednášateľom.
Zdroj: YouTube Hikemates / InfoVojna