...

VIDEO: „Tento Vesmír funguje podľa univerzálnych princípov. Rovnováha je jedným z jeho kľúčových princípov. Pri rozhodovaní potrebujeme vyvážiť emócie aj rozum, jin a jang. Musíme sa vymaniť zo závislosti do vzájomnosti a spolupráce, v ktorej môžeme spoločne rásť,“ tvrdí v rozhovore jeden z najúspešnejších slovenských výškových horolezcov Zoltán Demján


V rozhovore pre najväčší turistický portál na Slovensku "Hikemates" cvičiteľ, zaslúžilý majster športu a jeden z najúspešnejších slovenských výškových horolezcov Zoltán Demján poukazuje na potrebu vyvážiť v našom konaní emocionálnu a racionálnu časť - jinový a jangový princíp. Hovorí tiež o horách, samote, rýchlej dobe, ale aj o našom pasovaní sa do roly obete a potrebe tento defekt transformovať do role tvorcu.


V roku 1984 vystúpil na Everest bez umelého kyslíka, čím sa stal prvým Slovákom na najvyššej hore sveta. Oveľa radšej však rozpráva napríklad o výstupe na Dhaulagiri. Z úspešného vrcholového športovca sa stal neskôr top manažér a generálny riaditeľ nadnárodného koncernu. Dnes sa venuje koučingu iných manažérov a lídrov.

Zoltána Demjána sme navštívili uňho doma, v Prašníku pri Piešťanoch. V podcaste sa dozvieš, prečo je dôležité, aby sme trávili čas aj osamote, ako sa rozhodnúť v náročných situáciách, ako si stanovovať ciele, ale porozprávali sme sa aj o Himalájach a o tom, čo si myslí o čoraz „rýchlejších" rekordoch vo výstupe na himalájske osemtisícovky a prezradil aj to, čo za vzácny prívesok nosí na krku.

Viac vo videu:


Zoltán Demján je jeden z najúspešnejších slovenských výškových horolezcov, cvičiteľ, zaslúžilý majster športu. Neskôr pracoval ako vrcholový manažér v spoločnosti Holcim, dnes je koučom a prednášateľom.

 

Zdroj: YouTube Hikemates / InfoVojna

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.