VIDEO: Tibor Gašpar búra mýtus opozičných politikov, že trestné sadzby za znásilnenie sa znížili. Menila sa len premlčacia lehota. V debate ohľadne spraviť z RTVS opäť vererejnoprávnu inštitúciu napriateľovi slobodných názorov Krúpovi pripomenul, ako prenasledoval ľudí s iným zmýšľaním a presadzoval cenzúru a vypínanie občianskych a vlasteneckých médií
Predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť, bývalý prezident Policajného zboru SR Tibor Gašpar (Smer-SSD) diskutoval spoločne s poslancom Jurajom Krúpom (SaS) o aktuálnych témach, ktoré sú na programe parlamentnej schôdze.
Poslancom sa v pondelok ani v utorok nepodarilo otvoriť mimoriadnu schôdzu k návrhu na odvolanie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej. Medzičasom poslanci posunuli do druhého čítania novelu stavebného zákona a odsúhlasili si, že prerokujú novelu o sociálnom poistení. Tá má znížiť daňové odvody pre potravinárov na obdobie približne pol roka. V hre je aj taktizovanie premiéra Roberta Fica a prezidentky Zuzany Čaputovej. O týchto témach sme sa rozprávali v relácii Téma s Tiborom Gašparom (Smer-SSD) a Jurajom Krúpom (SaS).
Počas relácie sa diskutujúci dostali k téme objektivita a spravodajstvo. Koalícia je nespokojná s aktuálnym fungovaním verejnoprávnej televízie. Gašpar kritizoval televíziu, že je neobjektívna a nemyslí si, že robí spravodajstvo tak, ako by mala.
"Verejnoprávna televízia je priestor, kde sa musí dostať každý názor, ktorý nie je v rozpore so zákonom a ktorý sa legitímne dostal cestou politickej strany aj do parlamentu. Politické strany volia občania a majú právo, aby sa vo verejnoprávnom priestore objavovali aj názory, ktoré si zvolili," skonštatoval.
Moderátor Braňo Král respondentovi oponoval, že ak je koalícia nespokojná s prácou verejnoprávnej televízie, mala by sa obrátiť na Mediálnu radu, ktorá by rozhodla o prípadných sankciách.
Novela Trestného zákona
Premiér Robert Fico (Smer-SSD) vyzýva prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby pri vetovaní novely Trestného zákona navrhla 20-ročnú premlčaciu lehotu pri trestných činoch proti životu a zdraviu, slobode a ľudskej dôstojnosti a rodine a mládeži.
"Vo videu zaznelo, že si odborne stojíme za všetkým, čo sa schválilo v NR SR," povedal Gašpar s tým, že "trestné sadzby za trestný čin znásilnenia, či trestné činy proti životu a zdraviu sa nemenili, menila sa premlčacia doba, aj to vo všeobecnom ustanovení." Zmena sa netýka osôb, ktoré nedovŕšili 18 rokov.
"Ak s tým po odbornej stránke prezidentka nesúhlasí, má priestor pri vetovaní zákona prísť aj s návrhom ako to treba zmeniť," podotkol.
Krúpa na to reagoval: "To, čo schválila koalícia, dokazuje, že nevedeli, čo schvaľujú. Dokazuje to aj niekoľko pozmeňujúcich návrhov Gašpara, kedy v prvom pozmeňovacom návrhu, ktorý mal dvadsaťdva strán, opravoval z polovice gramatické chyby a preklepy v narýchlo spísanom návrhu."
Podľa neho koalícia vytvorila priestor pre páchateľov trestných činov, ktorí sú konfrontovaní po určitej dobe, až po desiatich rokoch, obeťami. "Predsa len je to necitlivé, ženy sa s tým musia vysporiadať. Sú traumatizované dlhé roky a koalícia skrátila lehoty na polovicu," dodal.
Viac vo videu:
Zdrj: ta3.com / InfoVojna