...

VIDEO: V čínskej továrni na výrobu iPhonov vypukli protesty. Zamestnanci Foxconnu sa sťažujú na žalostné platové podmienky


Foxconn je najväčší čínsky zamestnávateľ v rámci súkromného sektora. V 30 továrňach a výskumných zariadeniach v rámci Číny zamestnáva viac ako milión ľudí..


Rozsiahle protesty vypukli v továrni spoločnosti Foxconn na výrobu smartfónov iPhone v čínskom meste Čeng-čou. Podľa záberov zverejnených na Twitteri sa zamestnanci počas demonštrácií sťažovali na nevyhovujúce pracovné a platové podmienky v súvislosti s nárastom prípadov covidu v závode. V stredu (23. 11.) to uviedla agentúra AFP a denník The Guardian.

V továrni v uplynulých mesiacoch narástol počet nových prípadov nákazy koronavírusom. Predstavitelia spoločnosti preto zaviedli reštriktívny pracovný režim, v rámci ktorého pracovníci museli v areáli továrne aj bývať, aby zabezpečili fungovanie výroby.

Podľa zamestnancov im však firma odmieta vyplácať dohodnuté bonusy a poskytovať stravu v primeranom množstve. Množstvo pracovníkov preto z továrne utieklo.

Na videách zverejnených na internete vidno zamestnancov, ktorí pred policajtmi kričia: "Obráňte naše práva!" The Guardian však upozorňuje, že pravosť videí sa mu nateraz nepodarilo nezávisle overiť a k udalosti sa dosiaľ nevyjadrila ani samotná spoločnosť Foxconn.

Agentúra AFP pripomína, že Foxconn je čínsky najväčší zamestnávateľ v rámci súkromného sektora. V Číne zamestnáva v 30 továrňach a výskumných zariadeniach viac ako milión ľudí.

Foxconn je najväčší zmluvný výrobca elektroniky, ktorý sa zameriava na výrobu komponentov pre mnohé medzinárodné značky. Je aj hlavným subdodávateľom pre spoločnosť Apple, pričom závod v Čeng-čou vyrába najviac iPhonov na svete.

Zdroj: spravy.rtvs.sk / YouTube

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.