...

VIDEO: Väčšina novely trestných kódexov je v súlade so slovenskou Ústavou. Protiústavný nebol ani proces prijímania legislatívy, rozhodol Ústavný súd SR. Premiér Fico označil rozhodnutie za víťazstvo koalície nad nenávistnou opozíciou so stavom 100:0 a vyzval exprezidentku Čaputovú, celú opozíciu, protivládne médiá a mimovládky, aby sa ospravedlnili za prejavy nenávisti a organizovanie štvavých verejných protestov


Rozsiahlu novelu prijatú vládnou koalíciou vo februári napadla ako celok bývalá prezidentka SR Zuzana Čaputová a opoziční poslanci. PR kampaň a mediálnu podporu im robili politické mimovládky napojené na Sorosa, korporátne médiá a RTVS.


Priblížil, že vyslovený nesúlad s ústavou sa týka ustanovení o treste prepadnutia majetku a tiež prechodných ustanovení súvisiacich s premlčaním.

Súd vyslovil za nesúladné s ústavou aj prechodné ustanovenie, ktoré malo ministrovi spravodlivosti umožniť podať dovolanie v neprospech obvineného spätne do troch rokov v prípade dohôd o vine a treste schválených pred 15. marcom 2024. Tiež možnosť využiť nezákonne získaný dôkaz v trestnom konaní v prospech obvineného.

Vyslovenie nesúladu s ústavou sa netýka zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) či zmien pri trestných sadzbách, hraniciach škôd pri majetkovej trestnej činnosti. Protiústavný nebol ani proces prijímania legislatívy. V týchto častiach ÚS navrhovateľom nevyhovel.

"ÚS nevidel také závažné nedostatky legislatívneho procesu, ktoré by spôsobili neústavnosť napadnutej novely trestného zákona," povedal Fiačan.

ÚS pritom skonštatoval, že neboli splnené podmienky na skrátené legislatívne konanie, súd však nevidel taký zásah do ústavných práv alebo princípov, ktoré by znamenali protiústavný stav.

V prípade zrušenia ÚŠP súd zistil, že podobné orgány sú v členských štátoch EÚ bežné. "V tejto veci je podstatné to, že ústava neupravuje organizáciu, štruktúru a činnosť prokuratúry, v tomto má parlament širokú voľnosť," skonštatoval Fiačan.

Parlament novelu schválil 8. februára.

Rozsiahlu novelu prijatú vládnou koalíciou vo februári napadla ako celok bývalá prezidentka SR Zuzana Čaputová a opoziční poslanci.

ÚS koncom februára rozhodol o pozastavení účinnosti zmien v Trestnom zákone, zákone o trestnej zodpovednosti právnických osôb a niektorých ustanovení Trestného poriadku.

"Vzhľadom na skutočnosť, že ÚS v tomto náleze dospel k záveru o nesúlade niektorých častí napadnutého zákona s ústavou, sa potvrdila opodstatnenosť pozastavenia jeho účinnosti," povedal Fiačan.

Proces posudzovania ústavnosti zákona bol podľa neho náročný a právne stanoviská boli niekedy rozdielne až protikladné. Na otázku, ako skončilo hlasovanie sudcov pri rozhodovaní, Fiačan uviedol, že tento údaj je neverejný.

Predseda ÚS potvrdil, že vláda ako vedľajší účastník konania ešte vo februári podala námietku zaujatosti voči trom sudcom ÚS. Išlo o Rastislava Kaššáka, Ľuboša Szigetiho a Petra Molnára, ktorých menoval do funkcie bývalý prezident SR Andrej Kiska. ÚS v apríli o námietkach rozhodol tak, že nedošlo k spochybneniu nezaujatosti týchto sudcov a tí neboli vylúčení z konania a rozhodovania vo veci.

Viac vo videu:


Prezident Pellegrini plne rešpektuje rozhodnutie

Prezident Peter Pellegrini plne rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu pri novele Trestného zákona.

„Je povinnosťou vládnej koalície vysporiadať sa s časťami novely, v ktorej súd našiel nesúlad s ústavou, a povinnosťou opozície rešpektovať, že viaceré časti jej podania ústavní sudcovia zamietli,“ uviedol prezident.

Premiér Fico: Víťazstvo koalície nad nenávistnou opozíciou so stavom 100:0

Premiér Robert Fico vidí rozhodnutie Ústavného súdu ako víťazstvo koalície "nad nenávistnou opozíciou so stavom 100:0". Vyjadril poďakovanie rezortu spravodlivosti za pripravenie novely, pričom tvrdí, že napriek tomu, že prešla v skrátenom legislatívnom konaní nie je proti ústavná.

"V mene celej vládnej koalície žiadam pani Čaputovú a celú opozíciu, protivládne médiá a mimovládne organizácie, aby sa ospravedlnili za prejavy nenávisti a organizovanie štvavých verejných protestov v súvislosti s vládnym návrhom zákona, ktorý zrušil špeciálnu prokuratúru, znížil trestné sadzby, skrátil premlčacie lehoty, dal prednosť odškodňovaniu obetiam trestných činov a vykonal ďaľsie nevyhnutné zmeny v trestnom zákonodarstve," adresoval Fico výzvu opozícii.

Šutaj Eštok: Rozhodnutie berie vietor z plachiet predstaviteľom súčasnej opozície

Rozhodnutie Ústavného súdu berie vietor z plachiet súčasnej opozície, keďže potvrdilo, že proces prijímania zákona, ani zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry neboli v rozpore s Ústavou. V reakcii na stredajšie rozhodnutie Ústavného súdu to uviedol predseda Hlasu-SD Matúš Šutaj Eštok.

"Dnešné rozhodnutie Ústavného súdu o novele trestných kódexov potvrdilo, že proces prijímania zákona, ani zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry - teda tých častí, ktoré opozícii slúžili na organizovanie protestov, obštrukcie v parlamente a ďalšie vyvolávanie zdania, že je ohrozená slovenská demokracia neboli v rozpore s ústavou," povedal Šutaj Eštok.

Tvrdí, že opozícia protesty proti novele zneužila na podporu prezidentského kandidáta Ivana Korčoka. Obviňuje predstaviteľov parlamentnej opozície z účelového zavádzania. Zároveň apeloval na lídrov opozície Michala Šimečku, Milana Majerského a Branislava Gröhlinga, aby sa vrátili k sušnej diskusii "aj na námestiach".

Vyzýva ich na rešpektovanie mandátu vlády a realizáciu jej politiky. "Ja a moji kolegovia zo strany HLAS – sociálna demokracia sme pripravení na konštruktívnu kritiku z radov opozície, ale budeme tvrdo odsudzovať klamstvá a zavádzania, ako sme toho boli svedkami doteraz," dodal.

„Rozhodnutie Ústavného súdu týmto teda berie vietor z plachiet predstaviteľom súčasnej opozície a usvedčuje ich, že účelovo zavádzali ľudí a umelo živili protesty, ktorých cieľom bolo v tom čase jediné - podpora Ivana Korčoka,“ zdôraznil.

Je podľa neho najvyšší čas, aby opozícia začala rešpektovať mandát vlády, realizáciu jej politiky, ktorý pochádza z výsledkov slobodných a demokratických volieb. Deklaroval pripravenosť na konštruktívnu kritiku z radov opozície.

Šimečka: Zlá správa pre spravodlivosť aj bezpečnosť ľudí na Slovensku

Progresívne Slovensko rešpektuje rozhodnutie súdu. Tvrdí však, že vláda ním dosiahla svoj cieľ a prešlo skrátenie premlčacích lehôt a a znížeie trestov pre páchateľov Trestnej činnosti. 

"Presadili amnestie pre svojich ľudí, na hulváta a proti verejnému záujmu. To je zlá správa pre spravodlivosť aj bezpečnosť ľudí na Slovensku," povedal predseda PS Michal Šimečka.

Ústavný súd niektoré časti novely vyhodnotil ako protiústavné a podľa strany tak z časti novel v súlade s Ústavou nebola. "Ústavný súd to skonštatoval pri ustanoveniach, ako je spätné otváranie dohôd o vine a treste či použitie nezákonného dôkazu v prospech obvineného," dodal Šimečka. 

PS to vidí ako zlyhanie vlády a rezortu spravodlivosti. "Som rád, že sme týmto deštruktívnym návrhom zabránili," dodal. Jedným z riešených problémov bolo aj použitie skráteného legislatívneho konania. Podľa strany súd potvrdil, že sa nesmie používať svojvoľne.

"V PS na to upozorňujeme od začiatku a ústavní sudcovia to dnes verejne potvrdili, hoci rozhodli konzervatívne a v tomto konkrétnom prípade nezastavili celú novelu," povedal Šimečka.

KDH: Táto novela určite neprispeje k zušľachteniu spoločnosti

Ak platí staroveká zásada, že zákon vychováva, tak tento určite neprispeje k zušľachteniu spoločnosti. Uviedlo to opozičné KDH v reakcii na stredajšie rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR k trestným kódexom, pričom ho plne rešpektuje. Upozornilo, že konštatovať súlad s Ústavou SR v ostatných častiach ešte neznamená, že nižšie tresty, skrátené premlčacie lehoty či zrušená špeciálna prokuratúra budú prínosom pre spravodlivejšie usporiadanie spoločnosti, zvýšia bezpečnosť občanov a ochránia ich majetok.

"ÚS obvykle veľmi zdržanlivo zasahuje do zákonodarnej moci poslancov, aj to len v extrémnych prípadoch. Nález ÚS potvrdil, že novela obsahovala aj extrémne ustanovenia. Je ale nevyhnutné rozlišovať súlad s Ústavou SR a tým, či novela trestného zákona prinesie spravodlivosť do spoločnosti," zdôraznil podpredseda KDH a bývalý minister spravodlivosti Viliam Karas.

Hovorkyňa KDH Lenka Kovár podotkla, že hnutie bude navrhovať, aby boli podmienky pre zrýchlený legislatívny proces ukotvené v Ústave SR tak, aby ÚS mal jasnú kompetenciu zaoberať sa ich splnením.

 


Zdroj: trend.sk / dnes24.sk / hnonline.sk / YouTube / InfoVojna

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.