VIDEO: Viktor Orbán poukázal na potrebu rovnováhy medzi suverenitou a európskou spoluprácou, ako aj návratu k pôvodnému zmyslu poslania EÚ, ktorá bola vytvorená v záujme udržania mieru a prosperity, ale v súčasnosti sa zmieta vo vojne a ekonomickom úpadku. Hitlerova predstava európskej integrácie je podľa neho nápadne podobná s dnešnou situáciou vo svetle mocenskej mašinérie eurokratov v Bruseli zneužívajúcich svoju moc
Maďarský premiér pripomenul, že spolupráca medzi európskymi štátmi bola vždy ťažká a komplikovaná záležitosť. Príkladom je osud Rímskej ríše, o ktorej nerozhodovala iná ríša, ale rôzne bojujúce kmene, určujúcich ďalší osud Európy. .
Maďarský premiér Viktor Orbán prirovnal projekt európskej integrácie k snahe Adolfa Hitlera o ovládnutie sveta. Takto interpretuje TASR jeho piatkový prejav v maďarskom meste Veszprém s odvolaním sa na správu nemeckej tlačovej agentúry DPA.
Veszprém získal prestížny titul "Európske hlavné mesto kultúry v roku 2023". V priebehu roku 2023 si tento titul budú Maďari pripomínať množstvom kultúrnych podujatí, výstav a predstavení. Orbán sa v piatok zúčastnil slávnostného otvorenia nového centra tanca a pohybového umenia ActiCity Veszprém.
Šéf maďrskej vlády vo svojom prejave poukázal na to, že "spolupráca medzi európskymi štátmi bola vždy ťažká a komplikovaná vec". Príkladom je podľa neho osud Rímskej ríše, o ktorej podobe nerozhodovala iná ríša, ale rôzne bojujúce kmene, ktoré určovali ďalší osud Európy.
"Rozhodlo sa o tom, že Európu budú tvoriť národy s vlastným jazykom, vlastnou kultúrou, vlastnými inštinktmi". A to viedlo k súpereniu, konfliktom, územným a mocenským sporom a rivalite.
Podľa Viktora Orbána sa sen o zjednotení vždy vznášal nad národnými štátmi.
"Byzantská ríša, Karol Veľký, (nemecký cisár) Otto, Napoleon a Hitler – títo všetci snívali, každý na inom základe, o európskej jednote," povedal Orbán v meste Vesprém na západe Maďarska.
Situácia dnes podľa jeho slov nie je iná. "Nezávislá národná existencia a myšlienka impéria sú prítomné súčasne. Národná kultúra a európske hodnoty. Suverenita a – ako to hovoria v Bruseli – čoraz užšia únia," dodal.
Podľa maďarského ministerského predsedu treba nájsť rovnováhu medzi suverenitou a európskou spoluprácou. "Ak budeme mať smolu, rozpadne sa a stane sa mínovým poľom národných konfliktov alebo byrokratickou mocenskou mašinériou, ktorá zneužíva svoju moc."
Domnieva sa, že rovnováha si vyžaduje „panónskych“ vodcov, ktorí milujú svoju krajinu aj Európu, ale je to zriedkavé.
Pripomenul, že Európska únia bola vytvorená v záujme mieru a prosperity, ale „dnes sme až po krk vo vojne a ekonomická situácia a vyhliadky sú čoraz znepokojujúcejšie a pochmúrnejšie. Aký význam má potom Európska úniak, keď nemôže splniť svoje pôvodné poslanie? To je otázka, ktorú pán dejín napísal varovným prstom do neba." Orbán v tejto súvislosti dodal, že ak na ňu nenájdeme odpoveď, dni tradícií, akou je Európske hlavné mesto kultúry, sú spočítané.
Titul Európske hlavné mesto kultúry umožňuje predstaviť bohatstvo a rozmanitosť kultúr v Európe, stimulovať trvalo udržateľný cestovný ruch a podporovať rozvoj miest prostredníctvom kultúry. Má tiež dlhodobý pozitívny sociálny a ekonomický dopad na mestá a okolité regióny.
Pre získanie tohto titulu museli mestá vytvoriť kultúrny program so silným európskym rozmerom a aktívne doň zapojiť svojich obyvateľov.
Titul Európske hlavné mesto kultúry v roku 2023 získali aj mestá Elefsina (Grécko) a Temešvár (Rumunsko).
V roku 2024 sa ním budú pýšiť Tartu (Estónsko), Bad Ischl (Rakúsko) a Bodo (Nórsko). V roku 2026 to bude Trenčín a Oulu (Fínsko).
Maďarsko vstúpilo do Európskej únie v roku 2004. Orbán, ktorý je v Maďarsku pri moci od roku 2010, je odporcom viacerých záväzkov vyplývajúcich z členstva v EÚ, napríklad v oblasti migračnej politiky či predstavy mimovládok a byrokratov v Bruseli o podobe právneho štátu.
Orbánov ľavicový politický súper Gyurcsány dezinterpretuje zmysel prejavu maďarského premiéra rovnako ako korporátne médiá
Predseda maďarskej opozičnej strany Demokratická koalícia (DK) a bývalý premiér Ferenc Gyurcsány reagoval na najnovšie Orbánove vyjadrenia slovami: "Tento človek je chorý." Spomínať Hitlera spolu s európskou integráciou je "chorá, nechutná myšlienka", napísal v príspevku na Facebooku.
Ferenc Gyurcsány je známy tým, že v predvolebnej kampani v roku 2006 priznal ako jeho vláda klamala celému národu, keď hovorila o dobrom stave ekonomiky a dodal zároveň, že predchádzajúce sociálne liberálne vlády neurobili nič, aby zabránili ekonomickej kríze.
„Nemáme na výber, pretože sme to poj...li. Nie trochu, ale veľmi... Evidentne sme klamali celý minulý rok a pol, dva roky... A pritom sme mimochodom štyri roky nerobili nič... Nedokážem povedať jediné významné vládne opatrenia, na ktoré by sme mohli byť hrdí, okrem toho, že sme vládnutie navrátili zo sračiek,“ vyhlásil Gyurcsány na zasadnutí poslancov vtedajšej vládnucej socialistickej strany.
Zdroj: hnonline.sk / 444.hu / InfoVojna