VIDEO: Volebná komisia definitívne potvrdila víťazstvo Petra Pellegriniho v 2. kole prezidentských volieb. Korporátne proamerické médiá na Západe píšu o výhre proruského populistu nad prozápadným kandidátom. „Takto sa to robí do psej matere,“ komentoval Fico víťazstvo šéfa parlamentu
Slováci si šiestykrát v histórii Slovenskej republiky volili prezidenta v priamych voľbách. Slovensko malo dosiaľ piatich prezidentov. Víťazstvom Pellegriniho podľa amerického denníka The New York Times (NYT) bude môcť premiér Robert Fico presadzovať svoju politickú agendu bez zásahov zo strany prezidenta, čo tento denník hodnotí ako výraznú zmenu oproti pôsobeniu dosluhujúcej prezidentky a prozápadnej liberálky Zuzany Čaputovej.
Oficiálnym víťazom druhého kola prezidentských volieb je Peter Pellegrini so ziskom 53,12 percenta hlasov. Ivan Korčok získal 46,87 percenta hlasov. Oficiálne výsledky potvrdila Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán na nedeľnej tlačovej konferencii.
Pellegriniho volilo 1.409.255 voličov, Korčokovi odovzdalo svoj hlas 1.243.709 voličov. Rozdiel medzi oboma kandidátmi je 165.546 hlasov. Volebná účasť dosiahla 61,14 percenta, čo je 2.671.279 voličov. Oproti prvému kolu bola účasť vyššia, vtedy prišlo hlasovať 2.265.656 voličov, čo je 51,91 percenta hlasov.
Slováci si šiestykrát v histórii Slovenskej republiky volili prezidenta v priamych voľbách. Slovensko malo dosiaľ piatich prezidentov. Prvým bol Michal Kováč, ktorého však volil parlament. Priamo si občania volili hlavu štátu prvýkrát v roku 1999, vybrali si Rudolfa Schustera. Po ňom bol dvakrát na čele štátu Ivan Gašparovič. Nasledoval Andrej Kiska a dosiaľ poslednou prezidentkou je Zuzana Čaputová. Funkčné obdobie jej uplynie 15. júna, keď bude inaugurovaný jej nástupca Peter Pellegrini.
Volebná účasť v druhom kole prezidentských volieb dosiahla 61,14 percenta (2.671.279 voličov). Platný hlas odovzdalo 2.652.964 voličov. Oficiálne výsledky volieb potvrdila na nedeľnej tlačovej konferencii Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán.
"V histórii volieb prezidenta SR to bola druhá najvyššia účasť," zdôraznil predseda Štatistického úradu (ŠÚ) SR Martin Nemky.
Doplnil ďalej, že v mestách a mestských častiach volilo 62,41 percenta voličov, v obciach 59,70 percenta..
V 44 okresoch bola volebná účasť vyššia ako celoslovenský priemer. Výsledky, ktoré sa najviac priblížili celoslovenskému priemeru, zaznamenali v obci Okružná v okrese Prešov.
"Prvou potvrdenou zápisnicou okrskovej volebnej komisie v systéme IVIS bola v sobotu (6. 4.) o 22.08 h zápisnica okrsku č. 1 v obci Svätuš v okrese Sobrance, tou poslednou v nedeľu o 1.38 h bola zápisnica z okrsku č. 49 v bratislavskej Petržalke," dodal predseda ŠÚ SR s tým, že celý proces sumarizácie výsledkov trval 3 hodiny a 56 minút.
Pellegrini vyhral vo všetkých krajoch okrem Bratislavského
Novozvolený prezident Peter Pellegrini zvíťazil vo všetkých krajoch Slovenska s výnimkou Bratislavského. Vyplýva to z oficiálnych výsledkov volieb, ktoré v nedeľu potvrdila Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán.
Najviac hlasov získal Pellegrini v Banskobystrickom kraji, kde ho volilo 61,01 percenta voličov. O niečo menej dostal v Nitrianskom (58,74 percenta) a Trenčianskom kraji (58,31 percenta). Nasledujú Prešovský (57,39 percenta), Žilinský (56,07 percenta), Košický (54,42 percenta) a Trnavský kraj (50,51 percenta).
V Bratislavskom kraji volilo Pellegriniho len 34,02 percenta oprávnených voličov. V tomto kraji zvíťazil ako v jedinom Ivan Korčok, ktorý tu získal podporu 65,97 percenta.
V podpore Korčoka nasledujú Trnavský kraj (49,48 percenta), Košický (45,57 percenta), Žilinský (43,92 percenta), Prešovský (42,6 percenta), Trenčiansky (41,68 percenta) a Nitriansky kraj (41,25 percenta). Najmenšiu podporu mal Korčok v Banskobystrickom kraji, kde ho volilo 38,98 percenta voličov.
Najvyššia účasť bola v Bratislavskom kraji, najnižšia v Košickom
Najvyššia volebná účasť v druhom kole prezidentských volieb bola v Bratislavskom kraji, a to 70,93 percenta. Najmenej občanov prišlo voliť v Košickom kraji, kde bola účasť 52,28 percenta. Oficiálne výsledky volieb potvrdila Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán na nedeľnej tlačovej konferencii.
Podľa informácií Štatistického úradu SR bola z hľadiska okresov najvyššia účasť v okrese Bratislava I, a to 73,70 percenta, najnižšia účasť bola v okrese Komárno, presnejšie 39,59 percenta. Najvyššia účasť spomedzi všetkých samospráv bola v obci Ondavka v okrese Bardejov, kde bola účasť 94,73 percenta, naopak, najnižšia účasť bola na Luníku IX v Košiciach, kde prišlo hlasovať 4,27 percenta voličov.
Viac vo videu:
Oficiálne výsledky volieb sú zverejnené na volebnom portáli ŠÚ SR TU.
Korporátne proamerické médiá na Západe píšu o víťazstve proruského populistu nad prozápadným kandidátom
Svetové médiá informujú o víťazstve Petra Pellegriniho v slovenských prezidentských voľbách. Americká agentúra AP opisuje Pellegriniho ako blízkeho spojenca populistického premiéra Roberta Fica. Britská stanica BBC uvádza, že za slovenského prezidenta bol zvolený populista s priateľským a zhovievavým postojom voči Rusku, ktorý zdieľa s premiérom Ficom.
Aj americký denník The New York Times (NYT) píše, že vo voľbách zvíťazil proruský kandidát, ktorý sa stavia proti poskytovaniu vojenskej a finančnej pomoci Ukrajine, pričom jeho výhru toto médium hodnotí ako posilnenie väzieb strednej Európy s Moskvou. Denník tiež uvádza, že aj napriek obmedzeným právomociam prezidenta SR boli voľby všeobecne vnímané ako súboj medzi dvoma politickými tábormi s výrazne odlišnými názormi na Rusko.
Pellegriniho protikandidáta, niekdajšieho slovenského ministra zahraničných vecí, Ivana Korčoka opisuje NYT ako verného zástancu pomoci Ukrajiny a kritika premiéra Fica. BBC opisuje porazeného Korčoka ako prozápadného politika.
Nemecká agentúra DPA uvádza, že predvolebnej kampani dominovala vojna v susednej Ukrajine. Francúzska AFP píše, že Fico spochybnil suverenitu tejto krajiny a vyzýval na mier s Ruskom. Pripomína tiež, že Pellegrini pred druhým kolom volieb povedal, že slovenskí politici sa delia na tých, ktorí chcú vo vojne pokračovať a tých, čo sa zasadzujú za mierové rokovania, pričom sám seba zaradil do tej druhej kategórie.
NYT pripomína, že Pellegrini označoval Korčoka v kampani za vojnového štváča, ktorý chce na Ukrajinu poslať slovenských vojakov. Denník pritom podotýka, že slovenský prezident takúto právomoc ani nemá a navyše Korčok tieto vyjadrenia popieral.
Víťazstvom Pellegriniho podľa NYT bude môcť premiér Fico presadzovať svoju politickú agendu bez zásahov zo strany prezidenta, čo tento denník hodnotí ako výraznú zmenu oproti pôsobeniu dosluhujúcej prezidentky Zuzany Čaputovej. Tú opisuje ako prozápadnú liberálku, ktorá využívala svoje obmedzené prezidentské kompetencie na to, aby sa zasadzovala proti Ficovmu príklonu k Rusku či jeho snahám obmedziť možnosti súdnictva stíhať korupciu.
Podľa agentúry AP sa kritici slovenskej vlády podporovanej Pellegrinim obávajú, že Slovensko pod vedením Fica opustí svoje prozápadný kurz a bude v tomto smere nasledovať Maďarsko vedené tamojším populistickým premiérom Viktorom Orbánom.
BBC uvádza, že Slovensko bolo pred vládou Fica jedným z najvernejších spojencov Ukrajiny. Stanica dodáva, že keď Pellegrini na poste prezidenta nahradí Čaputovú, Ukrajina tým definitívne stratí podporný hlas v tejto členskej krajine EÚ a NATO.
Volebný vstup televízie CNN Prima NEWS:
Reakcia predsedu vlády SR Roberta Fica:
Reakcie českých politikov:
Moderátor CNN Prima NEWS Petr Převrátil zhrnul detailne v číslach výsledky druhého kola prezidentských volieb na Slovensku:
Zdroj: bleskovky.sk (1), (2), (3) / pravda.sk / info.sk / YouTube / InfoVojna