VIDEO: Výkonná manažérka organizovania prevratu na Ukrajine Victoria Nulandová oznámila v čase prebiehajúcej porážky kyjevského režimu a jeho spojencov na Západe v konflikte na Ukrajin svoj odchod z funkcie prvej námestníčky ministra zahraničných vecí USA
Nulandová v decembri 2013 navštívila Kyjev spolu s dnes už nebohým senátorom Johnom McCainom, aby na kyjevskom Námestí nezávislosti (Majdan) rozdávala ozbrojeným silám a demonštrantom pečivo. Nulandová niekoľko dní pred februárovým prevratom, keď sa v ukrajinskej metropole odohralo zinscenované strieľanie na demonštrantov v uniknutom rozhovore s vtedajším veľvyslancom USA v Kyjeve Geoffreyom Pyattom zverejnenom na YouTube sa vulgárne vyjadrila o Európskej únii, keď zvolala "F**k the EU“. V roku 2022 priznala existenciu biologického výskumu na Ukrajine financovaného USA.
Výkonná riaditeľka operácie ministerstva zahraničných vecí USA na zmenu režimu na Ukrajine v roku 2014 Victoria Nulandová odstúpila, pretože NATO na Ukrajine opäť utrpelo ťažké straty.
Námestníčka ministra zahraničných vecí USA Victoria Nulandová je pripravená v najbližších týždňoch opustiť svoju funkciu, oznámil americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. Vysoká štátna úradníčka, ktorá je všeobecne považovaná za jastraba v zahraničnej politike, zohrala kľúčovú úlohu pri Západom podporovanom prevrate na Ukrajine v roku 2014.
V decembri 2013 navštívila Kyjev spolu s dnes už zosnulým senátorom Johnom McCainom, aby na kyjevskom Námestí nezávislosti (Majdan) rozdávala ozbrojeným silám a demonštrantom pečivo.
Nulandová niekoľko dní pred februárovým prevratom, keď sa v ukrajinskej metropole odohralo zinscenované strieľanie na demonštrantov v uniknutom rozhovore s vtedajším veľvyslancom USA v Kyjeve Geoffreyom Pyattom zverejnenom na YouTube sa vulgárne vyjadrila o Európskej únii, keď zvolala "F**k the EU“. Počas krátkeho telefonátu a Pyattom o politickej kríze na Ukrajine sa vyslovila za účasť Organizácie Spojených národov na jej riešení. „To by bolo skvelé, myslím, pomôcť to zlepiť, s pomocou OSN, však viete, sr*ť na EÚ (f**k the EU),“ povedala Nulandová. Veľvyslanec s ňou súhlasil: „Presne, musíme ale spraviť niečo, aby to vydržalo pohromade ..pretože Rusi to budú určite chcieť torpédovať“.
Ako kariérna diplomatka Nulandová (62) pôsobila viac ako tri desaťročia pod vedením šiestich prezidentov a desiatich ministrov zahraničných vecí, počnúc jej prvým vyslaním vo funkcii konzulárnej úradníčky v čínskom meste Kanton.
Počas búrlivých 90. rokov minulého storočia pôsobila aj na americkom veľvyslanectve v Moskve. V ruskej metropole sa nachádzala aj počas pokusu o prevrat, ktorého cieľom bolo zosadiť niekdajšieho ruského prezidenta Borisa Jeľcina.
Na poste námestníčky ministra zahraničných vecí pre európske záležitosti pôsobila vo vláde prezidenta Baracka Obamu. Pre jej otvorenú obhajobu Ukrajiny, najmä po anexii Krymského polostrova Ruskom v roku 2014, si vyslúžila nevôľu mnohých vedúcich predstaviteľov Moskvy.
Nulandová počas Trumpovej administratívy odišla z ministerstva zahraničných vecí, aby šéfovala think-tanku Centrum pre novú americkú bezpečnosť (CNAS), potom sa pripojila k Albrightovej Stonebridge Group a k správnej rade neoliberálnej Národnej nadácie pre demokraciu (NED). Do vlády sa vrátila po inaugurácii prezidenta Joea Bidena v roku 2021.
Pracovala na vyzbrojovaní Ukrajiny a zostavovaní západnej koalície, ktorá by Kyjevu dodávala zbrane a muníciu pre konflikt s Ruskom. Vo februári 2024 apelovala na Kongres, aby schválil financovanie Ukrajiny vo výške 61 miliárd dolárov, pričom tvrdila, že väčšina z tejto sumy sa "vráti späť do americkej ekonomiky" a vytvorí pracovné miesta v zbrojárskom priemysle.
Jej posledná cesta do Kyjeva zahŕňala intervenciu u prezidenta Volodymyra Zelenského v mene vrchného veliteľa ozbrojených síl krajiny Valerija Zalužného. Ten bol však následne aj tak odvolaný z funkcie a nahradil ho doterajší veliteľ pozemných síl Olexandr Syrskyj.
V rozhovore pre CNN koncom februára Nulandová priznala porážku úsilia USA voči Rusku a priznala, že cieľom jej politiky "nie je Rusko, ktoré sme, úprimne povedané, chceli".
Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová pripísala odchod Nulandovej "neúspechu protiruského kurzu Bidenovej administratívy".
"Rusofóbia, ktorú Victoria Nulandová navrhla ako hlavnú koncepciu zahraničnej politiky Spojených štátov, ťahá demokratov ku dnu ako kameň," povedala Zacharovová. Keď zverejnila fotografiu Nulandovej, ktorá bola kedysi urobená v pravoslávnom chráme, povedala, že ak by americká politička chcela "ísť do kláštora odčiniť svoje hriechy, môžeme sa za ňu prihovoriť".
Nulandová je vydatá za neokonzervatívca Roberta Kagana, spoluzakladateľa Projektu pre nové americké storočie. Jej švagriná Kimberley Kaganová vedie Inštitút pre štúdium vojny (ISW), ktorý je financovaný zbrojárskymi spoločnosťami. ISW dodáva monopolné informácie o konflikte na Ukrajine dodáva svetovým médiám na Západe.
Nulandovej dočasným nástupcom na ministerstve zahraničných vecí bude námestník ministra zahraničia pre riadenie John Bass, bývalý veľvyslanec USA v Afganistane (2017 - 2020), Turecku (2014 - 2017) a Gruzínsku (2009 - 2012) .
Blinken v utorkovom vyhlásení uviedol, že jeho priateľka "Toria" počas svojej 35-ročnej kariéry zastávala väčšinu pracovných pozícií na ministerstve zahraničných vecí, od konzulárneho úradníka až po veľvyslankyňu a zástupkyňu ministra. Jej poslednou pracovnou pozíciou bola funkcia námestníčky ministra pre politické záležitosti. Bola tiež Blinkenovou zastupujúcou námestníčkou po odchode Wendy Shermanovej do dôchodku v júli 2023, kým nebol vo februári tohto roku do funkcie potvrdený Kurt Campbell.
"To, čo robí Toriu skutočne výnimočnou, je jej vášnivé zanietenie, s ktorým bojuje za to, v čo najviac verí: slobodu, demokraciu, ľudské práva a trvalú schopnosť Ameriky inšpirovať a podporovať tieto hodnoty na celom svete," povedal Blinken.
Poznamenal tiež, že „práve Victoriino vedenie na Ukrajine budú diplomati a študenti zahraničnej politiky študovať celé roky“.
Nulandovej priznania
Victoria Nulandová v roku 2016 priznala, že USA školia novinárov v Európe (titulky zapnete tlačidlom "CC" v lište videa prehrávača YouTube):
Nulandová po náhlom ukončení tzv. pandémie covid v roku 2022 priznala existenciu biologického výskumu na Ukrajine financovaného USA. "Ukrajina má biologické výskumné zariadenia a v skutočnosti nás teraz dosť znepokojuje, že ruské jednotky – ruské sily – sa môžu snažiť získať kontrolu nad nimi," uviedla námestníčka šéfa americkej diplomacie na vypočutí pred americkými zákonodarcami, keď sa jej priamo pýtali, či má Ukrajina biologické zbrane.
"Takže pracujeme s Ukrajincami na tom, ako môžu zabrániť tomu, aby sa ktorýkoľvek z týchto výskumných materiálov dostal do rúk ruských síl, ak by sa priblížili," poznamenala Nulandová.
Viac vo videu:
Nulandová vlani v auguste rokovala s predstaviteľmi vojenskej junty v Nigeri a varovala ich pred pozvaním ruskej žoldnierskej skupiny PMC Wagner.
Zdroj: geopolitics.co / InfoVojna / topky.sk