VIDEO: Vyšetrovatelia už nebudú učiť kajúcnikov, čo majú povedať, uviedol policajný generál Tibor Gašpar v rozhovore o situácii v policajnom zbore, výpovedi pre Hamrana, novom kandidátovi na šéfa polície a aktuálnom dianí v rezorte vnútra po nástupe Matúša Šutaja Eštoka do kresla ministra
Predseda výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Tibor Gašpar priblížil súčasné čistky v rezorte vnútra. Riaditeľ prieskumnej agentúry AKO Václav Hřích zanalyzoval aktuálne politické dianie, ako aj vyjadrenia predsedu vlády Roberta Fica na samite v Bruseli. Boli hosťami relácie Téma.
Bývalý prezident policajného zboru potvrdil, že kandidáti na prezidenta PZ a šéfa Úradu inšpekčnej služby by mali byť predstavení na výbore pre obranu a bezpečnosť parlamentu vo štvrtok.
V pozícii predsedu tohto výboru skonštatoval, že ide len o neformálne návrhy, keďže oficiálne mená mu minister nepredložil.
„Je aktívny nie čo do rozsahu, ale čo do rýchlosti,“ reagoval na kroky nového ministra vnútra Gašpar. Spomenul aj na svoj odchod do civilu a že „zažil čistky aj keď nastúpil minister Lipšic a policajný prezident Spišiak.“
Upozornil na nevyberaný spôsob svojho odvolania: „Bol som jediný generál, ktorého vtedajší policajný prezident Spišiak poslal na päťkovú tabuľku na KR PZ v Nitre.“
Týmito príkladmi sa snažil ukázať, že súčasné rýchle zmeny v rezorte vnútra nie sú v histórii Slovenska ničím výnimočným.
Navrhol, aby sa pod taktovkou generálneho prokurátora zriadil tím na spracovanie dôkazov. „Kde som mal ja záruky, že môj proces bude spravodlivý, keď aj Ústavný súd potvrdil pochybenia?“ spýtal sa Gašpar v súvislosti s obvineniami z nespravodlivých výpovedí.
Vďaka nezávislej komisii by sa podľa neho vrátila dôvera v policajný zbor. Prijatie nového vedenia polície je prirodzené, „ak minister zodpovedá za vnútornú bezpečnosť, musí si tím vyskladať sám.“
V tlači zverejnené informácie podľa neho potvrdili, že kajúcnici si svoje odpovede pripravovali. „Zástupca inšpekcie Svítok si vzal k sebe dôkazy,“ uviedol ako príklad problematického konania vyšetrovateľov.
Zaslanie výpovede bývalému policajnému prezidentovi poštou, namiesto štandardného stretnutia, bolo podľa Gašpara motivované jeho správaním sa. Pripomenul, že podľa jeho informácií je podaných niekoľko žalôb pre nezákonné konanie na ministerstvo vnútra. Ide o podania od policajtov, ktorých Hamran odvolal.
Rastislava Polakoviča označil za schopného policajta, ktorého si pamätá z okresných riadiacich štruktúr v polícii. Nevylúčil, že by si ho vedel predstaviť aj v pozícii riadneho prezidenta PZ. „Pamätám si ho z aktívov ako príslušníka v okresných vedúcich funkciách,“ spomínal bývalý šéf polície.
Predseda vlády podľa Hřícha nebude v nasledujúcom období stúpencom európskeho jadra, no ani politikom idúcim proti základným dohodám vyjednaným v Bruseli. „Vie si obhájiť pozíciu na Slovensku a následne to zaobaliť v Bruseli,“ skonštatoval Hřích.
Riaditeľ agentúry AKO pripomenul, že stanovisko parlamentného výboru pre európske záležitosti je záväzné aj pre predsedu vlády, keď sa na samite zúčastňuje. V praxi mu parlament vie stanoviť základné mantinely, aké je stanovisko Slovenska. „Z Orbána si mohol Fico vziať príklad, že priveľmi autoritársky model nie je účinný pri presadzovaní svojich záujmov v rámci EÚ,“ skonštatoval.
Ignorovanie politických diskusií nie je podľa analytika vhodným krokom, keďže opozícia dostáva priestor na kritiku bez toho, aby jej vládni politici oponovali.
„Karty sa obrátili a koalícia má možnosť kritizovať a beztrestne ukazovať prstom, čo je úlohou každej koalície,“ skonštatoval Hřích.
Pripomenul, že do podpisu koaličnej zmluvy politici Smeru a Hlasu neposkytujú rozhovory. Či sa postoj vládnych politikov zmení, uvidíme v najbližšom období.
Viac vo videu:
Zdroj: ta3.com / YouTube Televízia TA3