...

VIDEO: Zelenského totalitný režim pokračuje v prenasledovaní pravoslávnej cirkvi. Ukrajinská tajná služba opäť vykonala razie v chrámoch moskovského patriarchátu. Niektorí ukrajinskí vojaci sa už začali búriť v obave, že sa situácia vymkne spod kontroly a vojna povedie neželaným smerom


Ukrajinská tajná služba predtým ohlásila "kontrarozviedne opatrenia" na viac než desiatke náboženských miest v niekoľkých ukrajinských oblastiach vrátane Ľvovskej, Chersonskej a Žytomyrskej..


Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) v stredu objavila "propagandistickú literatúru" pri raziách v chrámoch a kláštoroch moskovského pravoslávneho patriarchátu po celej Ukrajine, informuje agentúra AFP.

Bezpečnostná služba v stredu zhabala ruské pasy, propagandistickú literatúru a cestovné dokumenty vydané ruskými okupačnými úradmi, spresnila SBU vo vyhlásení.

Ukrajinská tajná služba predtým ohlásila "kontrarozviedne opatrenia" na viac než desiatke náboženských miest v niekoľkých ukrajinských oblastiach vrátane Ľvovskej, Chersonskej a Žytomyrskej.

"V týchto publikáciách predstavitelia Ruskej federácie popierajú existenciu ukrajinského ľudu, jeho jazyka a kultúry a spochybňujú ukrajinskú štátnosť," dodáva SBU. Tajná služba zverejnila aj fotografie zhabaných ruských pasov, stúh sv. Juraja – ruského vojenského symbolu, ktorý prevzali stúpenci vojny na Ukrajine – a dokumentov podporujúcich Moskvu.

SBU už predtým v priebehu stredy uviedla, že vykonáva opatrenia, ktorých cieľom je "zabrániť využívaniu náboženských spoločenstiev ako centier ruského sveta" a "chrániť obyvateľstvo pred provokáciami a terorizmom".

Ukrajinský vojak, ktorý priznal príslušnosť k ortodoxnej cirkvi v kirovogradskej diecéze vyjadril obavu z perzekúcii voči cirkvi a vzyval zodpovedných, aby prišli k svojim zmyslom. Rovnako sa vyjadrujú aj podobne cítiaci vojaci, ktorí sa búria proti Zelenského režimu a vypovedajú poslušnosť:

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tento mesiac uviedol, že Ukrajina pristúpi k zavedeniu obmedzení pre náboženské organizácie s väzbami na Rusko.

Ukrajina bola pod duchovným vedením Moskvy prinajmenšom od 17. storočia, časť ukrajinskej pravoslávnej cirkvi sa však v roku 2019 s Moskvou rozišla v dôsledku ruskej anexie Krymu a podpory separatistov v Donbase. Moskvou podporovaná vetva ukrajinskej pravoslávnej cirkvi v máji v dôsledku vojny prerušila vzťahy s Ruskom, konštatuje AFP.

Tajná služba SBU vtrhla koncom novembra spoločne s ukrajinskou armádou do pravoslávneho kláštorného komplexu v Kyjeve. Cieľom vraj bolo zabrániť využívaniu kláštora ako bunky tzv. "ruského sveta" a preveriť informácie o využívaní priestorov kláštora na ukrývanie diverzantov, občanov cudzích štátov a zbraní.

Viac v článku TU.

Zelenský zakazuje kresťanstvo na Ukrajine

Americký konzervatívny novináro Tucker Carlson nedávno vo svojom programe na spravodajskej televízii Fox news vyhlásil, že zákaz ukrajinského pravoslávneho náboženstva je dôkazom stupňujúceho totalitarizmu za aktívnej podpory amerického ministerstva zahraničia.

Chmelár: Po Majdane na Ukrajine nezosilnela demokracia, ale ultrapravica a oligarchia

Ukrajinská vláda uvaľuje sankcie na opozičné médiá už dva roky, pričom ani raz neposkytla presvedčivé dôkazy o ich previnení či protištátnej činnosti, pripomína jednu z mnohých totalitných praktík zločineckého banderovského režimu v Kyjeve vo svojej analýze publicista, politický analytik a vysokoškolský pedagóg Eduard Chmelár:

Zákaz a štátna likvidácia opozičných strán odhaľuje lož, že „Ukrajina je baštou demokracie“, ktorú treba brániť „v spravodlivej vojne proti totalitnému Rusku“. Ukrajinu v skutočnosti ovláda tá istá oligarchia, ktorá vzišla zo zničenia Sovietskeho zväzu a ktorá si pre udržanie svojej moci zvolila otvorené spojenectvo s NATO. Po Majdane nezosilnela demokracia, ale ultrapravica a oligarchickí rivali zosadeného prezidenta Janukovyča. Porošenko pred voľbami sľuboval, že rýchlo nastolí mier. Po zvolení však v priebehu niekoľkých týždňov urobil obrat a namiesto toho, aby začal rokovania s povstalcami, vrhol sa na nich plnou vojenskou silou. Táto stratégia utrpela po nepriamom zásahu Moskvy v auguste 2014 fiasko, a tak sa začal minský proces – najprv v septembri 2014 a následne vo februári 2015 – po ďalšej eskalácii konfliktu a porážke ukrajinských vojenských síl. Minské dohody špecifikovali podmienky prímeria, ukrajinské uznanie volieb v oblastiach kontrolovaných povstalcami, odovzdanie kontroly nad hranicami ukrajinskej vláde a osobitný štatút autonómie pre Donbas v rámci Ukrajiny.

Najväčší Zelenského rival – zakázaná Opozičná platforma za život – počas celej svojej existencie podporovala implementáciu Minských dohôd. Napriek tomu, že Zelenskyj vyhral voľby práve na tom, že dosiahne s povstalcami mierovú dohodu, po nástupe k moci sa staval k vykonávaniu Minských dohôd vyslovene nepriateľsky. Zdôvodňoval to tým, že realizácia zmluvy Minsk I a Minsk II by bola pre Ukrajinu katastrofou, že by znamenala občiansku vojnu, lebo ukrajinská spoločnosť by nikdy neprijala takúto (podľa neho) kapituláciu. Na tejto argumentácii bolo zrnko pravdy v tom, ako sa k dohodám stavala extrémna pravica. Tá sa vláde otvorene vyhrážala násilím, ak sa pokúsi dohody realizovať. Všetci si pamätajú rok 2015, keď parlament hlasoval o osobitnom štatúte pre Doneck a Lugansk (ako to požadoval Minsk I), pričom prívrženec ukrajinskej fašistickej strany Sloboda hodil medzi policajtov granát – výsledkom boli štyria mŕtvi a desiatky zranených.

Tu treba vysvetliť, že na Ukrajine znamená „európanstvo“ niečo iné ako v štátoch EÚ. Proeurópski ľudia v západnej Európe si držia odstup od krajnej pravice. Na Ukrajine však vidíme absurdnú zmes ultranacionalizmu, neoliberalizmu a atlanticizmu ako koalíciu proeurópskych postojov. Opozíciu netvorí „proruský tábor“ – ten bol po Majdane v skutočnosti marginalizovaný – ale prívrženci suverenity a neutrality Ukrajiny. Pred voľbami roku 2019, keď sa Porošenkova popularita rútila ku dnu, začal vtedajší ukrajinský prezident čoraz viac presadzovať nacionalistickú agendu (niektorí dokonca poukazujú na to, že robil kampaň podobným spôsobom ako extrémna pravica pred Majdanom). Zelenskyj dokázal zjednotiť proti Porošenkovým nacionalistickým predstavám obrovskú väčšinu spoločnosti, volila ho aj časť ľavice, ktorá si myslela, že pod jeho vedením sa im bude ľahšie dýchať. Už čoskoro sa však ukázalo, že Zelenskyj nielenže nemá skutočnú stranu, ale ani skutočný tím, ktorý by bol schopný presadzovať odborne a hodnotovo konzistentnú politiku.

Viac v Chmelárovom článku Ukrajina nie je demokratický štát

Zdroj: ta3.com / Infovojna

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.