...

VIDEO: Zelenskyj vyhlásil, že Ukrajina si berie mesto Cherson späť. Kremeľ nepovažuje ústup z Chersonu za ponižujúci. Stiahnutie ruskej armády na ľavý breh rieky Dneper nijako nemení štatút Chersonskej oblasti, ktorá naďalej zostáva subjektom Ruskej federácie


Ruská armáda predtým oznámila, že v skorých ranných hodinách dokončila odsun svojich jednotiek z mesta na ľavý breh rieky Dneper. .


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil piatok za "historický deň" a povedal, že ukrajinské špeciálne jednotky sú v meste Cherson na juhu Ukrajiny po tom, čo sa odtiaľ ruská armáda úplne stiahla. Zelenskyj to v piatok uviedol v príspevku na sociálnych sieťach.

"Dnes je historický deň. Berieme si Cherson späť... Momentálne sú naši obrancovia na okraji mesta. (Naše) špeciálne jednotky sú však už v meste," napísal Zelenskyj na sociálnej sieti a zverejnil zároveň propagandistické video.

Zelenského vďakyvzdanie Západu:

V ďalšom videu zverejnenom na sociálnej sieti Facebook ukazuje, ako sa ukrajinské jednotky schádzajú s obyvateľmi mesta:

Ruské ministerstvo obrany v piatok oznámilo, že z Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny vrátane mesta Cherson stiahlo viac ako 30-tisíc vojakov.

Na pravom, západnom brehu rieky Dneper, kde sa nachádza mesto Cherson, podľa ministerstva nezostal ani jeden kus ruskej vojenskej techniky či výzbroje.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov povedal, že Kremeľ nepovažuje ústup z Chersonu za ponižujúci. Stiahnutie ruských jednotiek na ľavý breh rieky Dneper podľa neho nijako nemení štatút Chersonskej oblasti, ktorá zostáva subjektom Ruskej federácie.

Cherson už takmer úplne kontroluje ukrajinská armáda

Juhoukrajinské mesto Cherson sa v týchto chvíľach nachádza už takmer pod úplnou kontrolou ukrajinskej armády. Podľa fotografií zverejnených na sociálnych sieťach v centre Chersonu veje ukrajinská vlajka.

„Cherson sa vracia pod kontrolu Ukrajiny a jednotky ozbrojených síl Ukrajiny vstupujú do mesta,“ uviedlo na sociálnej sieti ukrajinské ministerstvo obrany.

Ruská armáda predtým oznámila, že v skorých ranných hodinách dokončila odsun svojich jednotiek z mesta na ľavý breh rieky Dneper.

Ústupové cesty ruských útočníkov sú podľa ministerstva pod palebnou kontrolou ukrajinskej armády. „Akýkoľvek pokus klásť odpor ozbrojeným silám Ukrajiny bude zastavený,“ uviedlo ministerstvo.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v piatok uviedol, že Kremeľ nepovažuje ústup z Chersonu za ponižujúci. Stiahnutie ruských jednotiek na ľavý breh rieky Dneper podľa neho nijako nemení štatút Chersonskej oblasti, ktorá zostáva subjektom Ruskej federácie.

„Tento štatút je právne definovaný a potvrdený. Žiadne zmeny tu nie sú a ani nemôžu byť,“ zdôraznil Peskov.

Moskva začiatkom októbra pričlenilo štyry ukrajinské regióny k Ruskej federácii

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal začiatkom októbra zákony o pričlenení štyroch ukrajinských regiónov okupovaných ruskou armádou k Ruskej federácii. Ide o krok, ktorým šéf Kremľa zavŕšil formálnu anexiu ukrajinského územia, ktorá je však v rozpore s medzinárodným právom.

Rusko začalo formálny proces pričlenenia štyroch ukrajinských území – samozvaných ľudových republík Doneckej a Luhanskej, ako aj oblastí Chersonskej a Záporožskej – koncom septembra.

Zmluvy o anexii približne 18 percent ukrajinského územia ratifikovali začiatkom tohto týždňa obe komory ruského parlamentu. Tieto formality nasledovali po tom, ako sa koncom septembra v spomínaných oblastiach uskutočnili tzv. referendá o pripojení k Rusku.

Viac v článku TU.

Západné médiá informujú, že pri ústupe sa údajne utopili mnohí ruskí vojaci

Britská televízia sa v správach o situácii v Chersone odvoláva na nemenovaného predstaviteľa mesta. Podľa neho úrady nariadili civilistom ostať vo svojich domovoch, kým ukrajinské jednotky vyhľadávajú prípadných zostávajúcich ruských vojakov. Mnohí ruskí vojaci sa údajne utopili počas presunu cez rieku Dneper.

Cherson bol prvým veľkým mestom, ktoré ruské jednotky obsadili na Ukrajine, a to už krátko po začiatku invázie vo februári. Ruský minister obrany Sergej Šojgu oznámil stiahnutie sa ruských síl z Chersonu v stredu.

„V chersonskom smere bol dnes o 5.00 h moskovského času zavŕšený presun divízií ruských vojsk na ľavý breh rieky Dneper. Na pravom brehu neostal jediný kus vojenskej techniky ani zbrane. Všetci ruskí vojaci prešli na ľavý breh Dnepra,“ napísalo vo zvodke na sociálnej sieti Telegram ruské ministerstvo obrany.

Vlajku vyvesili partizáni

V centre Chersonu, ktoré od marca okupovala ruská armáda, zaviala vlajka Ukrajiny, ktorú tam zrejme vyvesili ukrajinskí partizáni. Uviedol to v piatok poradca ukrajinského ministra vnútra Anton Heraščenko s odkazom na zábery vlajky, ktoré sa objavili na sociálnych sieťach.

Heraščenko v tejto súvislosti citoval slová miestneho novinára Konsťantyna Ryženka: „Odbojové hnutie zasiela pozdrav. Sláva Ukrajine. Záber (vlajky) je aktuálny“.

Rusi odpálili strategický významný most

V juhoukrajinskej Chersonskej oblasti sa zrútili časti Antonivského mosta cez rieku Dneper, informovala ukrajinská verejnoprávna stanica. Zatiaľ nie je jasné, čo kolaps vozovky na moste spôsobilo.

Chersonský novinár Kostantyn Ryženko napísal, že most vyhodili do vzduchu Rusi pomocou mín, píše agentúra Unian.

Ukrajinský telerozhlas zverejnil fotografiu, na ktorej vidno, že na dlhom úseku mosta chýbajú nielen nosníky, ale aj piliere. Najbližší cestný most cez Dneper sa nachádza vo vzdialenosti viac než 70 kilometrov.

Most bol čiastočne poškodený už predtým, keď ho zasiahlo ukrajinské delostrestrelectvo v snahe skomplikovať zásobovanie ruských síl na pravom brehu Dnepru.

Zdroj: ta3.com / tvnoviny.sk / InfoVojna

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.