...

VIDEO: Zločinecká partička na NAKA sa vraj chystá zakročiť aj voči generálnemu prokurátorovi a šéfovi SIS. Policajný exprezident Gašpar prehovoril o svojom zatknutí, polícia mu za celý čas neoznámila dôvody jeho väzby. Fico hovorí o hrubom porušení Ústavy SR a Trestného poriadku a chystá právne kroky. Vo voľbách podľa expremiéra občania rozhodnú, či na Slovensku vyhrá Sorosova mocenská štruktúra aj s jeho poskokmi alebo si budeme vládnuť sami: „Ide tu o charakter a budúcnosť nášho štátu!“


Bývalý trojnásobný ministerský predseda Robert Fico na tlačovej besede strany Smer-SD za prítomnosti niekdajšieho dlhočročného ministra vnútra SR Roberta Kaliňáka, bývalého prezidenta Policajného zboru SR, exsudcu Davida Lindtnera a advokáta Mareka Paru vyhlásil, že prezidentka Zuzana Čaputová spoločne s výkonným predsedom jej úradníckej vlády Ľudovítom Ódorom sú o konaní organizovanej skupiny na NAKA voči opozícii veľmi dobre informovaní a navyše je presvedčený, že hlava štátu ich krytím dokazuje, že stojí dokonca na čele tejto organizovanej partičky..


Smer-SD chystá právne kroky v súvislosti so zadržaním exprezidenta Policajného zboru Tibora Gašpara., ktorého v nedeľu ráno prepustili z policajného zadržania. Podľa strany mali byť porušené jeho základné práva. Poukazuje pritom na spôsob zadržania či neuvedenie jeho dôvodu v stanovenej lehote. Smer sa chce obrátiť aj na Ústavný súd SR.

Líder strany Robert Fico hovorí o hrubom porušení Ústavy SR, ako aj Trestného poriadku. Poukazuje pritom na nečinnosť orgánov činných v trestnom konaní. "Ak je zadržaný obvinený alebo podozrivý, tak ihneď po zadržaní musí byť vypočutý a musí mu byť oznámené, z akých dôvodov bol zadržaný. Zadržaná osoba v tomto prípade môže byť len z dôvodov väzby, keď je predpoklad, že by utekala, páchala ďalšiu trestnú činnosť alebo ovplyvňovala svedkov," vysvetlil.

Tiborovi Gašparovi podľa jeho slov od zadržania do prepustenia nikto nepovedal "ani pol slova" o dôvode väzby. Tvrdí tiež, že polícia od jeho vypočutia nevykonala žiadne úkony. Fico skritizoval aj spôsob jeho zadržania. Podotkol, že Tibor Gašpar vždy s políciou spolupracoval aj reagoval na všetky predvolania či obvinenia.

Šéf Smeru Robert Fico v reakcii na prepustenie Gašpara povedal, že toto je len začiatok.

"Pripravte sa na to, že v najbližších dňoch prídu útoky na tých, ktorí majú opačný názor. Máme informácie, že celá partička na NAKA sa chystá na šéfa SIS a šéfa generálnej prokuratúry Žilinku,“ povedal Fico na úvod tlačovej konferencie.

Smer-SD avizuje v tejto súvislosti právne kroky. "Pripravujeme celý rad právnych krokov, pokiaľ ide o hrubé porušenie základných práv," uviedol.

Poukázal pritom na nečinnosť orgánov činných v trestnom konaní. „Ak je zadržaný obvinený alebo podozrivý, tak ihneď po zadržaní musí byť vypočutý a musí mu byť oznámené, z akých dôvodov bol zadržaný. Zadržaná osoba v tomto prípade môže byť len z dôvodov väzby, keď je predpoklad, že by utekala, páchala ďalšiu trestnú činnosť alebo ovplyvňovala svedkov,“ vysvetlil.

Gašpar podľa jeho slov od zadržania do prepustenia nikto nepovedal „ani pol slova“ o dôvode väzby. Fico tiež tvrdil, že polícia od jeho vypočutia nevykonala žiadne úkony. Fico skritizoval aj spôsob jeho zadržania. Podotkol, že Gašpar vždy s políciou spolupracoval aj reagoval na všetky predvolania či obvinenia.

Odvolaný by mal byť podľa neho aj súčasný policajný prezident Štefan Hamran. V tejto súvislosti apeluje na premiéra Ľudovíta Ódora, ktorý je v súčasnosti poverený riadením rezortu vnútra, aj na prezidentku SR Zuzanu Čaputovú.

Fico zároveň zopakoval, že ide o "špinavú" predvolebnú kampaň na boj s opozíciou, ktorá bude pokračovať až do 30. septembra. Poukázal tiež na to, že proti Tiborovi Gašparovi mal svedčiť len jeden svedok, ktorý je podľa strany absolútne nedôveryhodný, pretože mení svoje výpovede.

Viac vo videu:

Tibora Gašpara v nedeľu ráno prepustili z policajného zadržania, pretože prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry naň nevidel dôvody. Naďalej však ostáva obvinený. Zadržali a obvinili ho v piatok ráno v súvislosti s podozrením z korupčnej trestnej činnosti v rámci policajnej akcie Ezechiel 7.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) podal v sobotu (12. 8.) podnet na väzobné stíhanie Tibora Gašpara aj ďalšieho obvineného Romana Stahla. Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu nevzal do väzby stíhaného expolicajta Romana Stahla. V zápätí ho prepustili zo zadržania, pre médiá sa však nevyjadril. Dôvodom návrhu na väzbu obvineného bola podľa prokuratúry obava zo snahy ovplyvňovať trestné konanie a výpovede svedkov. Rozhodnutie súdu nie je právoplatné. Prokurátor proti nemu podal sťažnosť, o ktorej má 21. augusta rozhodnúť Najvyšší súd SR. Obvinený je aj nitriansky podnikateľ Norbert Bödör.

V prípade Gašpara sa prokurátor s návrhom vyšetrovateľa na väzobné stíhanie nestotožnil. „Neobjektívne a manipulatívne vyjadrenia tohto obvineného k trestným stíhaniam majú čisto politický charakter a nie sú samé osebe spôsobilé založiť kolúzny dôvod väzby," uviedla špeciálna prokuratúra. Prokurátor zároveň konštatoval dôvodnosť vedeného trestného stíhania, ktoré nie je založené na jednej výpovedi spolupracujúcej osoby, ale aj na výpovediach ďalších svedkov, prepisoch komunikácie v aplikácii Threema a množstve listinných dôkazov.

„Dnes ráno okolo 2.00 h ma prepustil prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry,“ uviedol Tibor Gašpar na videu, zverejnenom na sociálnej sieti. Dodal, že viac informácií poskytne v najbližších dňoch.

Podľa Paru sa prokurátor nestotožnil s názorom vyšetrovateľa a nevidel existenciu dôvodov na zadržanie Tibora Gašpara. „Naďalej zostáva obvinený. Podali sme sťažnosť a o nej bude rozhodovať prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry,“ uviedol pre TASR.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) podal v sobotu podnet na podanie návrhu na vzatie do väzby obvinených policajného exprezidenta Tibora Gašpara a bývalého vyšetrovateľa NAKA Romana Stahla v rámci policajnej akcie Ezechiel 7.

„Očakával by som návrat k zákonnosti, k určitej racionalite, ale v podstate v tomto prípade je všetko nezákonné a neracionálne. Takže ja už nečakám nič, čakám len iracionálne konanie,“ uviedol Para v sobotu po návšteve svojho klienta.

Gašpara zadržali v piatok v skorých ranných hodinách a skoro ráno ho prepustili aj v nedeľu, tesne pred uplynutím 48-hodinovej lehoty na zadržanie.

Názov akcie "EZECHIEL 7“ odkazuje na výrok Ezechiela, jedného z prorokov Starého zákona. „Hľa, prichádza tvoj pád, obyvateľ krajiny; nadišiel čas, blízko je deň zdesenia, a nie výskania po vrchoch,“ spomína sa v siedmej kapitole. Ezechiel sa narodil sa okolo roku 600 p.n.l. a bol deportovaný do Babylonu. Vravel, že „Boh príde, aby znovu obrátil a obnovil ich srdcia a dal im Ducha. „Kto bude pokorný, spozná Pána a dostane od neho milosť a naopak, tých zlých Boh potrestá, pričom obžalováva aj kňazov“. "Boh raz pošle dobrého pastiera, ktorý bude pásť ovce a namiesto starých ustanovizní ustanoví nové,“ píše sa v Knihe proroka Ezechiela. Vo zväzkoch jeho proroctiev sa nachádza „Výzva na obrátenie a prísľub spásy“ či „Obnovenie Božieho kráľovstva“.

Gašpara a Stahla obvinili zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zneužívania právomoci verejného činiteľa a korupcie. Skutky, pre ktoré sú stíhaní sa týkajú rokov 2015 až 2019.

Konkrétne ide o prípady, ktoré ako vyšetrovateľ finančnej jednotky NAKA vyšetroval spomínaný Roman Stahl. Medzi nimi sa spomínajú napríklad kauzy Váhostav, Technopol či vyšetrovanie prípadu okolo Petra Košča. Tie mal vyšetrovať k spokojnosti svojich nadriadených, a za to mal dostávať finančnú odmenu.

Roman Stahl počas svojho pôsobenia v NAKA viedol aj napríklad vyšetrovací tím Novinár. Šlo o tím vyšetrujúci kauzy, ktoré otvoril Ján Kuciak.

Meno Romana Stahla sa však spomínalo v komunikácii medzi Marianom Kočnerom a Norbertom Bödörom, a tak musel v tejto funkcii skončiť. Kočner s Bödörom sa zhovárali o istom Romanovi, ktorý riešil ovládnutie Technopolu.

Okrem toho mal Roman Stahl za úlohu vyšetrovať aj kauzu Váhostav, ktorá sa neskôr objavila v uznesení NAKA v prípade kauzy Očistec.

O kauze Očistec

Akciu Očistec spustila Národná kriminálna agentúra koncom roka 2020. Začiatkom novembra zadržala bývalého šéfa polície Tibora Gašpara a ďalších bývalých policajných funkcionárov z čias vlády Smeru.

Podľa obžaloby mali vytvoriť zločineckú skupinu v polícii v službách Norberta Bödöra. V prípade sa priznalo už viacero ľudí, medzi nimi aj funkcionári Ľudovít Makó a Bernard Slobodník. Ďalší štyria nižšie postavení policajti už uzavreli dohody o vine a treste.

S Očistcom je úzko spätá aj kauza Súmrak, v ktorej čelia obvineniu Robert Fico aj Robert Kaliňák. V roku 2021 Úrad špeciálnej prokuratúry informoval o podaní obžaloby v kauze Očistec. Vyplynulo z nej podozrenie, že v ére Smeru bolo možné zneužívať políciu na politické ciele.

Zákonný sudca sa hľadal viac ako pol roka. Najprv dostal spis na stôl sudca Michal Truban, ktorého nezaujatosť spochybnil špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. So svojou námietkou uspel a Najvyšší súd ho v lete vylúčil. Spis preto dostal sudca Pulman. Podozrenia z rozsiahlej mafiánskej skupiny priamo na najvyšších miestach polícii NAKA stále vyšetruje.

 

Zdroj: info.sk / pravda.sk / YouTube / InfoVojna

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.