...

VIDEO: Zrodil sa nový právny expert a to rovno v poslaneckom klube PS. Progresívec Vančo v debate s Gašparom perlil hlod za hlodom a tromfol aj takých borcov ako boli právnicke esá Šeliga s Baránikom. Na obranu čurillovcov vytiahol „Lex specialis derogat legi generali“ a vyhlásil, že interný predpis ministerstva vnútra je nadriadený zákonu


Šéf brannobezpečnostného výboru slovenského parlamentu Tibor Gašpar debatoval v TA3 s poslancom Progresívneho Slovenska Branislavom Vančom, ako ďalším lenivcom zo Šimečkovho PS, ktorý po hrozbe oligarchov z Esetu cez stranícky Denník N, že voliči budú za nich hľadať náhradu, ak nebudú dostatočne aktívnou opozíciou, precitol a začal aktívnym byť a to dokonca premotivovane.


Viac vo videu:


„Tento rok sa podarilo dostať z NR SR právne "elity" ako napríklad Juraj Šeliga či Alojz Baránik. Ako sa zdá, rastie im silná konkurencia v radoch nových poslancov. Právne esá ako Mária Kolíková doplnili aj ďalší. „Lex superior derogat legi inferiori“ – právna norma obsiahnutá v predpise vyššej právnej sily má prednosť pred normou obsiahnutou v predpise nižšej právnej sily, tzn. napríklad ústavný zákon má prednosť pred „obyčajným“ zákonom, ktorý má zase prednosť pred nariadením vlády nebo vyhláškou,“ reaguje na Vančove hlášky právnička Judita Laššáková.

Viac vo videu:

Šutaj začal robiť poriadky v polícii

Nový minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) koncom októbra 2023 rozhodol o dočasnom pozbavení výkonu štátnej služby šiestich policajtov. Medzi nimi aj vyšetrovateľa NAKA Jána Čurilllu. Odvolal sa na zákon, podľa ktorého sa policajt musí dočasne pozbaviť výkonu služby, ak je dôvodne podozrivý zo spáchania trestného činu.

Rozhodnutie ministra vnútra vzbudilo rozhorčenie nielen advokáta obvinených policajtov a redaktorov korporátnych médií na čele s triom tzv. červených denníčkov (Denník N, Aktuality.sk a denník SME), ale aj predstaviteľov bývalej vládnej koalície, ktorá políciu zneužívala na politický boj. Obvinení policajti vraj mali poskytnutú ochranu v zmysle zákona č. 54/2019 Z.z. o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti a preto vraj mohol minister vnútra takto postupovať voči nim len v prípade, ak by mal na tento svoj postup súhlas úradu na ochranu oznamovateľov v zmysle zákona o ochrane oznamovateľov.

Podľa názoru mnohých právnikov však postup ministra vnútra bol plne v súlade so zákonom a na obvinených policajtov dopadajú úplne iné ustanovenia zákona o ochrane oznamovateľov než na ktoré poukazoval advokát obvinených policajtov a ktoré citovali aj médiá bývalého hlavného prúdu.

Viac TU a TU.

Bývalá dlhoročná zástupkyňa SR pred Európskym súdom pre ľudské práva JUDr. Marica Pirošíková napríklad uviedla, že minister vnútra Šutaj Eštok pozbavením výkonu štátnej služby šiestich obvinených policajtov postupoval v súlade s Ústavou SR a šéfke Úradu na ochranu oznamovateľov pripomína, že vzhľadom na jej predchádzajúce pôsobenie na ESĽP by mala vedieť, čo znamená nezávislosť vyšetrovania.

Viac v článku TU.

 

Zdroj: YouTube TA3 / YouTube Judita Laššáková / InfoVojna

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.