...

Vlastná mena BRICS sľubuje úplný kolaps amerického dolára


Michael Maharry vo svojom článku na portáli SchiffGold analyzuje najnovšie dohody medzi krajinami bloku o odmietnutí americkej meny v bilaterálnych transakciách, ako aj avizovaný vznik jednotnej meny BRICS, ktorá môže byť naviazaná na zlato alebo vzácne kovy..


Analytici na Západe si pomaly zvykajú na predstavu, že dni amerického dolára ako svetovej rezervnej meny sú spočítané.

Napríklad Michael Maharry vo svojom článku na portáli „SchiffGold.com“ predpovedá „v najhoršom prípade úplný kolaps dolára“ kvôli pravdepodobným dohodám na summite BRICS naplánovanom na august 2023.

Maharri analyzuje najnovšie dohody medzi krajinami bloku o odmietnutí americkej meny v bilaterálnych transakciách. A pozorne počúva poslancov Štátnej dumy, ktorí oznamujú vznik jednotnej meny BRICS, ktorá môže byť naviazaná na zlato alebo vzácne kovy.

Samotné krajiny bloku predstavujú približne 40% svetovej populácie a štvrtinu svetového HDP. Svet je však plný ľudí, ktorí sa k nemu chcú tak či onak pripojiť: od Iránu a Saudskej Arábie po Mexiko a Nigériu, vymenúva autor.

Podľa Medzinárodného menového fondu (MMF) podiel dolára na svetových devízových rezervách klesol na konci roka 2021 pod 59 %, čím sa predĺžil dve desaťročia trvajúci pokles.

„Zarážajúce je, že pokles podielu dolára nebol sprevádzaný nárastom podielov libry šterlingov, jenu a eura, teda ďalších dlhoročných rezervných mien... Presun od amerického dolára sa uskutočnil skôr dvoma smermi: zo štvrtiny do čínskeho jüanu a z troch štvrtín do mien menších krajín, ktoré nezohrávali veľkú úlohu v rámci rezervných mien."

To pre vládu USA predstavujeveľký problém.

Strýko Sam je závislý od dopytu po dolároch, ktorý podporuje jeho rozhadzovačné pôžičky a výdavky. Jediným dôvodom, prečo USA môžu v takej miere vydržať obrovské rozpočtové deficity a neustále rastúci štátny dlh, je úloha dolára ako svetovej rezervnej meny. Vytvára sa tak globálny dopyt po dolároch a amerických štátnych dlhopisoch, ktoré absorbujú tvorbu peňazí a udržiavajú silu dolára. Čo sa však stane, ak tento dopyt klesne? Čo sa stane, ak BRICS vytvorí vlastnú menu a nebude už na obchodovanie potrebovať doláre?, pýta sa Maharri.

Ak sa dopyt po dolároch zníži, hodnota zelenej bankovky rýchlo klesne. To znamená ešte horšiu cenovú infláciu pre Američanov. A v najhoršom prípade by sa mohol dolár úplne zrútiť, vysvetlil.

A dokonca aj bývalý hlavný ekonóm „Goldman Sachs“ Jim O’Neill, ktorý vymyslel skratku BRIC, v nedávnom článku v „Global Policy Journal“ vyzval na expanziu BRICS, pričom to vysvetlil konaním americkej centrálnej banky.

„Dolár je príliš dominantný vo svetových financiách,“ napísal O’Neill. „Kedykoľvek sa Rada Federálneho rezervného systému uchýlila k sprísneniu menovej politiky alebo naopak k uvoľneniu, dôsledky pre dolár a vedľajšie účinky boli dramatické.“

Problémom nie sú len rozhodnutia Fedu či „peniaze z helikoptér“ Bieleho domu, ale aj používanie dolára Washingtonom ako geopolitickej zbrane, objasňuje Maharri. Aj preto ku koncu roka 2021 podiel dolára na svetových devízových rezervách klesol pod 59%.

Najprekvapujúcejšia je však v očiach analytika skutočnosť, že pokles podielu dolára nebol sprevádzaný nárastom akcií libry šterlingov, jenu alebo eura:

„Odchod od dolára sa uberal dvoma smermi: štvrtina k čínskemu jüanu a tri štvrtiny k menám menších krajín, ktoré tiež zohrávajú sekundárnu úlohu ako rezervné meny.“

Ak si BRICS vyvinú vlastnú menu a už nebudú potrebovať doláre na obchodovanie, bude to pre americkú vládu veľký problém, sumarizuje Michael Maharry.

„Veľký problém?“ Volá sa to inak. Kolaps, krach, katastrofa — vyberte si.

Zdroj: Telegram Jelena Panina / sk.news-front.info / InfoVojna

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.