...

Výpovede kajúcnika Slobodníka vo veľkých kauzách preveruje bratislavská polícia


Polícia v treťom bratislavskom okrese pod dozorom Okresnej prokuratúry Bratislava 3 vyšetruje podozrenia z krivej výpovede kajúcnika Bernarda Slobodníka, ktorý bol za éry SMER-u policajný funkcionár a kriminálnika Petra Petrova alias Tigra v exponovaných kauzách Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) a špeciálnej prokuratúry.


Pred pár dňami advokát Peter Kubina zverejnil na sociálnej sieti status a zdieľal uznesenie trenčianskej krajskej prokuratúry z 13. augusta, ktoré získal podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Išlo o preverovanie podozrení, či on, prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry Michal Šúrek, Ondrej Repa a aj Daniel Lipšic (ešte ako advokáta), nespáchali trestný čin tým, že navádzali na krivú výpoveď svedka Bernarda Slobodníka, ktorý sa rozhodol pre spoluprácu s orgánmi činnými v trestnom konaní. Prokuratúra v Trenčíne konala na základe poznatkov Generálnej prokuratúry SR, ktoré im odstúpila na vybavenie.

Z uznesenia okrem iného vplýva, že Lipšic trenčianskym prokurátorom  pri výsluchu uviedol, že o zastupovanie Slobodníka ho požiadal vtedajší riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimír Pčolinský a ukázal aj SMS od šéfa spravodajskej služby z 29. októbra 2020 s textom: „ XXX, Kali aj Pelle sú brutálne nervózni, že Béďo vypovedá. Teraz mi volali moje zdroje zo SMERU a HLASU. Najviac sú nervózni, že si pritom ty.“

Krátka odbočka 1.: Nuž, Vladimír Pčolinský bol dlhoročný súputník Lipšica, je dnes je stíhaný v korupčnej kauze za to, že SIS za údajný úplatok mala prestať monitorovať konkurzného právnika Zoroslava Kollára. V prípade Rozluzlenie mu vyšetrovateľ pripisuje založenie zločineckej skupiny na čele s Petrom Koščom alias pánom X ( v súčasnosti na úteku). Skupina vraj mala kompromitovať policajtov, vyšetrujúcich exponované kauzy a aj svedkov, v ktorých v nich vypovedajú. Takže je to taký malý (veľký) paradox.

Krajská prokuratúra v Trenčíne odmietla stíhanie prokurátorov zo špeciálnej prokuratúry, advokáta Kubinu a Lipšica, z ktorého sa medzi časom stal špeciálny prokurátor. Pri rozhodovaní však nemala k dispozícii spis z Úradu inšpekčnej služby z tímu Oblúk, ktorý sa začal venovať podozreniam ešte v roku 2021.

Svedectvá Slobodníka a Tigra preverujú

Polícia v treťom bratislavskom okrese pod dozorom Okresnej prokuratúry Bratislava 3 však vyšetruje podozrenia z krivej výpovede samotného  kajúcnika Bernarda Slobodníka, ktorý bol za éry SMER-u policajný funkcionár a kriminálnika Petra Petrova alias Tigra v exponovaných kauzách Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) a špeciálnej prokuratúry.

„Nakoľko zo strany policajtov Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave 3 sú v súčasnosti aj naďalej vykonávané potrebné úkony v rámci vyšetrovania, z dôvodu aby nedošlo k jeho zmareniu respektíve ohrozeniu, akékoľvek bližšie informácie nie je možné poskytnúť,“ potvrdil hovorca bratislavskej krajskej polície Michal Szeiff.

Krátka odbočka 2.: Podozriví sú však aj iní. Bývalý policajt Vladimír Bisták a aj vyšetrovatelia NAKA Ján Čurilla, Miroslav Chudý a súčasný funkcionár inšpekcie Pavol Ďurka. Keďže ide o policajtov, v ich prípade by sa vecou mal zaoberať Úrad inšpekčnej služby. Teda tá inšpekcia, na ktorej pred časom získal funkciu spomínaný Ďurka.

Bál sa exšéfa daňových kriminalistov

Slobodník bol nedávno bol v rámci dohody o vine a treste odsúdený na podmienečný trest na tri roky so skúšobnou dobou na štyri roky. V ďalších prípadoch mu bolo zastavené alebo podmienečné zastavené stíhanie. Aktuálne čelí obvineniu iba v kauze Očistec.

Všetko sa začalo, keď v septembri 2020 zadržali a obvinili bývalého riaditeľa Kriminálneho úradu Finančnej správy SR Ľudovíta Makóa a obvinili aj bývalého príslušníka SIS Františka Böahma.

Obaja sa rozhodli pre spoluprácu s orgánmi činnými v trestnom konaní. Makó bol stíhaný vo väzbe a začal vypovedať aj na policajných funkcionárov. Okrem iného, aj na exriaditeľa finančnej jednotky NAKA Slobodníka. Do ústavu na výkon väzby za Makóom pravidelne chodili prokurátori Šúrek a Repa zo špeciálnej prokuratúry.

Slobodník sa o tom dozvedel a prostredníctvom Petra Košča alias pána X sa spojil s riaditeľom SIS Vladimírom Pčolinským. Odporučil mu vtedy advokáta Lipšča (ako som spomenula v úvode, povedal to aj sám Lipšic). Iba spomeniem, že podľa medializovaných informácií, Makó sa po odchode z finančnej správy stal legelizantom spravodajskej služby a SIS mala za to dostať navýšenie rozpočtu o 20 –miliónov eur. O podobnú prácu mal vraj po odchode z polície záujem aj Slobodník, či ju aj dostal, nie je známe.

Slobodník v obavách z trestného stíhania kontaktoval svojich bývalých podriadených  a exkolegov z polície, aby získal informácie, ktorými by sa mohol pred prokurátormi špeciálnej prokuratúry a vyšetrovateľmi NAKA vykúpiť. Zaujímali ho najmä bývalý policajný prezident Tibor Gašpar (dnes kandidát za stranu SMER – SSD v parlamentných voľbách), riaditeľ NAKA Peter Hraško, exšéf protikorupčnej jednotky Róbert Krajmer a špeciálny prokurátor Dušan Kováčik i ďalšie osoby.

Krátka odbočka 3: Kováčik je už odsúdený na 8 rokov za prijatie úplatku 50-tisíc eur od mafie a vynášanie informácií zo spisov. Je vo výkone trestu s minimálnym stupňom stráženia, dostal aj peňažný trest 100-tisíc eur. Okrem toho s ním a pánom X prebieha súdne konanie v korupčnom prípade a kľúčovým svedkom je práve Slobodník. Kováčik je obvinený aj v kauze Očistec.

Informácie o obavách Slobodníka vyplývajú už z medializovaného zvukového záznamu z 22. októbra 2020, ktorý nahral jeho bývalý podriadený Peter Koščo za prítomnosti kolegu Mareka Švarca v aute vo Vajnoroch. Na verejnosť vyšli na najavo na hlavnom pojednávaní s bývalým špeciálnym prokurátorom .

Podľa obsahu prepisu zvukového záznamu Slobodníka vlastne poslal získavať informácie Lipšic (vtedy advokát), ktorý mu dohodol spoluprácu na špeciálnej prokuratúre (dnes je špeciálny prokurátor), konkrétne sa v rozhovore spomínajú prokurátori Šúrek a Repa. Slobodník na nahrávke priznáva, že „všetko má dohodnuté, že jeho nebudú brať pri najbližšej akcii a ak by sa na neho aj niečo v budúcnosti objavilo, tak maximálne skončí iba podmienkou“ (čo sa aj potvrdilo). Bývalý šéf finančnej jednotky v rámci rozhovoru s exkolegami dopĺňa, že „nič si nepamätá, že si nevie spomenúť“.

Na druhý deň, 23.októbra 2020 sa Slobodník skutočne vybral na špeciálnu prokuratúru, komunikoval s prokurátormi Šúrekom a Repom, no výsluch sa nekonal. Iba deklaroval svoj záujem vypovedať, určili mu termín výsluchu a spísali o tom úradný záznam. (Vypláva to z uznesenia, ktoré zverejnil Kubina.)

Expodriadený vypovedal v Očistci

Pre ďalšie ozrejmenie príbehu musím uviesť, že expolicajt Koščo nahrávku v polovici mája 2021 vydal policajtom z Úradu inšpekčnej služby. A čo je podstatné, následne v polovici septembra 2021 vypovedal ako svedok aj v kauze Očistec.  Veľmi podrobne opísal stretnutie so svojim niekdajším nadriadeným  Slobodníkom a kolegom Švarcom. Zdôraznil, že ich bývalý šéf vedel, čo na neho vypovedá  bývalý šéf daňových kriminalistov Makó. Dokonca uviedol, „že mu bolo povedané na prokuratúre, že pokiaľ nebude vedieť svedčiť nové alebo iné skutočnosti, že bude postačovať aby potvrdil aspoň to, čo vypovedal Makó.“.

„Z toho stretnutia, som ja nadobudol pocit, že Slobodník si nepamätá, nevie o čom má rozprávať, z nášho stretnutia čo sme sa stretli, ja som nadobudol pocit, že Slobodník má doniesť informácie alebo konkrétne veci z dôvodu, aby on seba vedel ochrániť', lebo mal strach, že Makó mal vypovedať. Z tohto dôvodu som ja nadobudol pocit, že už vedel, že Makó na neho vypovedal a on sa ide zachrániť tým, že donesie na kohokoľvek niečo, nejaké informácie,“ uviedol bývalý policajt Koščo v kauze Očistec ako svedok.

Informácie chcel aj od iných

Ďalší bývalý podriadený Slobodníka, Marián Kučerka (právoplatne odsúdený v neprítomnosti na 10 a pol roka na základe výpovede Petra Petrova alias Tigra. V Bosne a Hercegovine požiadal o azyl) v júni 2022 vypovedal na generálnej prokuratúre. „Slobodník mi zavolal 23.októbra 2020. Tvrdil, že má informácie o výpovediach Makóa proti nemu a potreboval by informácie k prípadom JOPITRADE, SWAN, Benzinol, Interblue Grupe a vec pána Mikulca,“ povedal.

Expolicajt Ján Hazucha (v súčasnosti funkcionár Národného bezpečnostného úradu) v kauze Očistec 14. septembra 2021 vypovedal, že jeho a kolegu z polície Kučerku tiež Slobodník kontaktoval a žiadal ich o stretnutie. Schôdzky sa konali 27. a 28.októbra 2020.

„Slobodník mal vedieť zhruba z akých skutkov mal byť podozrivý a tu sa ďalej bavil s Mariánom Kučerkom o veciach, ktoré ho mali vyviňovať zo spáchania trestnej činnosti... ...povedal, že prokurátor s ktorými sa stretol, podľa mňa to boli Repa a Šúrek, chceli, aby vypovedal nejaké informácie najmä na osoby Gašpar, Krajmer,  Hraško a  Kováčik," tvrdil pred vyšetrovateľom.

Ján Hazucha dal ba druhý deň Slobodníkovi nejaké čiastkové informácie k prípadom, ktoré ho zaujímali. Ján Hazucha, Kučerka a Slobodník sa stretli v Nitre. „Slobodník nám uviedol, že on si už nič nepamätá a potrebuje si oživiť ako sa tieto prípady vyšetrovali, aby mohol vypovedať,“ uviedol na prokuratúre Kučerka.

Pred kamerami

Slobodník napokon na Úrad špeciálnej prokuratúry prišiel 29.októbra 2020.  Sprevádzali ho advokáti Lipšic a Kubina. Čakalo ich tam trio novinárov z Aktuality.skTV Markíza a Topky.sk. V ten deň začal vypovedať...

Toto je zlomový okamžik v celom príbehu a spomínala som ho v mojich textoch už viackrát. V tento deň nebolo v Pezinku žiadne pojednávanie. (Špeciálna prokuratúra a Špecializovaný trestný súd sídlia v jednej budove.) Redaktorov tam teda niekto zavolal. Otázkami, kto, kedy, ako a aký mal motív, by sa mali zaoberať príslušné inštitúcie. Odpovede by mohli mnohé objasniť.

Slobodník vypovedal aj na ďalší deň a tiež 4. novembra 2020. Následne 5. novembra 2020 prebehla policajná akcia s názvom Očistec. Vyšetrovateľ NAKA obvinil viacerých bývalých policajných funkcionárov, vrátane bývalého policajného prezidenta Gašpara.

Slobodník už pri jeho prvých troch výsluchoch používal poznámky (vyplýva to zo zápisníc, ktoré mám k dispozícii). Ako mohol poznať predmet výsluchu už skôr?  Z obsahu výpovedí je totiž zrejmé, že vedel čoho sa bude výsluchy týkať, ešte pred tým, ako ho vyšetrovateľ vôbec poučil. Hovoril totiž prípadoch, o ktoré sa zaujímal najmä na stretnutí s Jánom Hazuchom a Kučerkom. V ďalšom období, najmä koncom roka 2020 a v prvej polovici roka 2021 vypovedal minimálne sedemkrát.

Sused Tiger

Slobodník mal v minulosti v postavení policajného funkcionára držať' ochrannú ruku nad  kriminálnikom Petrom Petrovom alias Tigrom a jeho daňovou trestnou činnostnou. Petrov mu mal na oplátku za to platiť mesačný paušál. Dvojica mala blízky vzťah, okrem toho bývali v rovnakom dome v Leviciach.

Z neskorších vyjadrení Slobodníka je známe, že o jeho pláne ísť vypovedať a spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní vedel aj Petrov. Potvrdzuje to aj SMS-ka, ktorú mu Petrov poslal 22. októbra 2021: "Bedi, keď treba, už nás spojili, aj tak ma daj ako svedka a že si mi ako kamarátovi vravel, čo tieto špiny robia, a že si sa bál o život, ja ti to všetko potvrdím.“ 

Nuž a Petrov vystupuje v kauze Očistec ako svedok...

 

Autor: Júlia Mikolášiková - novinárka známa pod pseudonymom „Piraňa“
 


 

Zdroj: blog.sme.sk

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.