Z korupcie pri nákupe covid-injekcií podozrivá šéfka eurokomisie von der Leyenová považuje obvinenie aktuálne vznesené proti podpredsedníčke Európskeho parlamentu v odlišnej korupčnej kauze za veľmi vážne
V piatok belgická polícia vykonala v Bruseli raziu, v rámci ktorej pri 16 domových prehliadkach zaistili 600.000 eur a z korupcie obvinili už štyroch ľudí, oznámila federálna prokuratúra..
Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v pondelok vyjadrila znepokojenie nad obvineniami z korupcie vznesenými voči podpredsedníčke Európskeho parlamentu (EP).
V piatok belgická polícia vykonala v Bruseli raziu, v rámci ktorej pri 16 domových prehliadkach zaistili 600.000 eur a z korupcie obvinili už štyroch ľudí, oznámila federálna prokuratúra.
Polícia nemenovala žiadneho z podozrivých. EP však počas víkendu oznámil, že v súvislosti s vyšetrovaním pozastavil právomoci a povinnosti svojej podpredsedníčke a gréckej socialistke Eve Kailiovej. Belgická polícia zadržala Kailiovú v piatok len niekoľko hodín po zadržaní ďalších štyroch osôb. Podľa AFP belgická prokuratúra obvinila z korupcie aj samotnú Kailiovú.
"Obvinenia voči podpredsedníčke Európskeho parlamentu sú nanajvýš znepokojujúce, veľmi vážne," povedala von der Leyenová. "Je to otázka dôvery ľudí v naše inštitúcie," zdôraznila.
Von der Leyenová dodala, že EK "kontroluje" vlastný register transparentnosti, kde sú zdokumentované všetky stretnutia eurokomisárov a ich zamestnancov so zástupcami záujmových skupín.
Belgická prokuratúra uviedla, že už celé mesiace mala podozrenie, že krajina z Perzského zálivu sa snaží ovplyvniť prijímanie rozhodnutí v Bruseli. Podľa zdroja oboznámeného s prípadom ide o Katar. Katarskí predstavitelia však počas víkendu tieto obvinenia popreli.
Vyšetruje sa aj korupcia pri nákupe vakcín od Pfizeru
Európska prokuratúra (EPPO) 14. októbra 2022 potvrdila, že vyšetruje nákup proticovidových vakcín zo strany EÚ počas vrcholu pandémie ochorenia COVID-19. Vo svojom vyhlásení nešpecifikovala, ktorých osôb sa vyšetrovanie týka a aké možné zločiny vyšetruje. Známe nie sú ani ďalšie podrobnosti.
Generálny riaditeľ spoločnosti Pfizer Albert Bourla opäť raz odmietol vypovedať pred Osobitným výborom Európskeho parlamentu pre pandémiu Covid-19.
„Nemáme žiadne nové informácie, ktoré by sme s výborom mohli zdieľať,“ napísal v písomnej odpovedi Bourla, ktorému sa už z jedného takéhoto vypočúvania podarilo vyvliecť ešte v októbri. Vtedy mal čeliť otázkam o tom, ako došlo k uzavretiu tajných zmlúv na vakcíny.
Na koberček si ho europoslanci pozvali po tom, čo z auditu stratégie EÚ v oblasti obstarávania vakcín vyplynuli nové otázky ohľadom komunikácie medzi Bourlom a predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou, ktorá predchádzala uzavretiu zmluvy na vakcíny v hodnote niekoľkých miliárd eur.
Vypočúvaniu v europarlamentnom výbore sa v októbri namiesto Bourlu podrobila Janine Smallová, ktorá ma v rámci Pfizeru na starosti medzinárodné rozvinuté trhy.
Tá musela pred členmi výboru vysvetľovať Bourlovu neprítomnosť či odpovedať na otázky týkajúce sa rokovaní o zmluvách na vakcíny a vakcín samotných. Zdá sa však, že europoslanci ju nepovažujú za plnohodnotnú náhradu, a preto si výbor povolal generálneho riaditeľa do „horúceho kresla“ po druhý raz.
Predsedníčka covidového výboru Kathleen Van Bremptová vysvetlila, že mnoho z otázok, na ktoré sa europoslanci pýtali, zostalo nezodpovedaných.
Poslanci europarlamentu chcú vyšetrovať korupciu súvisiacu s nákupom vakcín
Šesť poslancov Európskeho parlamentu usporiadalo 11. októbra 2022 tlačovú konferenciu, deň po tom, ako sa Albert Bourla, generálny riaditeľ spoločnosti Pfizer, odmietol zúčastniť na zasadnutí kovidového výboru v Európskom parlamente a odpovedať na otázky europoslancov.
Viac vo videu:
Na škandál poukázal vo svojom prejave v europarlamente aj rumunský europoslanec Cristian Terheș. Viac vo videu TU.
Zdroj: trend.sk / InfoVojna