Záhadná smrť advokáta. V káve našli látku, ktorá môže spôsobiť infarkt. NAKA vyšetrovanie neskončila ani po sedemnástich mesiacoch
Na mieste úmrtia trestného advokáta Gabriela Almášiho bola aj NAKA. Advokátske spisy z jeho auta vzala polícia do trezoru.
Renomovaný trestný advokát Gabriel Almáši išiel ráno 31. marca 2022 z domu z dediny v okrese Dunajská Streda na pojednávanie na Špecializovaný trestný súd v Pezinku. V kauze takáčovcov zastupoval dvoch obžalovaných. Jedným z nich bol jeho brat Juraj, ktorý je tiež advokát. V tom čase bol v policajnej ochrane z dôvodu, že trnavský podnikateľ Tomáš Matovič plánoval jeho vraždu a aj vraždu jeho rodiny.
Gabriel Almáši vyložil dcéru v škole a pokračoval v ceste, zastavil na čerpacej stanici, kúpil si kávu a vzal si ju do auta, avšak po pár metroch ďalšej jazdy na Diaľničnej ceste pred Pezinkom náhle zomrel. Stalo sa tak krátko po pol ôsmej. Náhodný okoloidúci mu ešte poskytoval prvú pomoc a privolal záchranárov aj políciu.
„Vo veci je vedené, pod dozorom prokurátora Okresnej prokuratúry Bratislava 3, povereným príslušníkom Obvodného oddelenia PZ Senec trestné stíhanie pre prečin usmrtenia,“ povedal pre môj blog hovorca bratislavskej krajskej prokuratúry Juraj Chylo.
Brat v policajnej ochrane
„Deň pred bratovou smrťou, 30. marca, sme mali v jeho advokátskej kancelárii pracovnú poradu a chystali sme sa na pojednávania na nasledujúce dva dni. Policajti, ktorí mali na starosti našu ochranu mi to umožnili, aby som sa mohol pripraviť na súdne pojednávania. Večer sme sa s bratom rozlúčili s tým, že sa uvidíme ráno na súde,“ povedal Juraj Almáši.
Keď Gabriel Almáši neprišiel na pojednávanie, súd to bral podľa vyjadrení prítomných ďalších advokátov ako možnú obštrukciu. Kolegovia sa bratovi nevedeli dovolať. Predseda senátu Ján Buvala následne od polície zistil, že zomrel. „Napriek tomu chcel súd pojednávať ďalej,“ uviedol brat Gabriela Almášiho. Pojednávanie však napokon po pripomienkach ostatných zdrvených prítomných a aj z dôvodu, že ďalší z obžalovaných zostal bez obhajcu, odročili.
Svedok sa bál výsluchu
V nasledujúci deň mal na súde vypovedať práve Tomáš Matovič, ako svedok ku skutkom obžalovaných Ľubomíra Kudličku a spol. Z výpovedí svedkov Róberta Bíleho a Matúša Šelestiaka vo veci prípravy vraždy Juraja Almášiho vyplýva, že mal obavy z výsluchu a otázok od advokátov Gabriela Almášiho a Ondreja Mularčíka.
„Tomáš Matovič sa výsluchu na súde bál, že „advokáti Ondrej Mularčík a Gabriel Almáši (brat Juraja), ho chcú „rozobrať“,“ vypovedal Róbert Bíly pred vyšetrovateľom na Národnej kriminálnej agentúre (NAKA) po zákonnom poučení v postavení svedka.
„Keď dostal predvolanie na súd vo veci takáčovcov, vyjadroval sa, že to tam celé položí a spojí sa s opozíciou, že pôjde na inšpekciu a takýmto spôsobom vybaví Čurillu, Ďurku, Magulu, Dunčka, ako aj prokurátora Šúreka. Spomínal niečo, že pôjde ako Csaba Dömötör,“ tvrdil na výsluchu na NAKA Matúš Šelestiak.
Krátka odbočka: Ide o príslušníkov NAKA, ktorých vedenie polície volá „naši chlapci“, majú ten „správny morálny kompas“ a bojujú s temnými silami. Všetci štyria čelia obvineniu v kauze manipulácií v trestnom konaní. Michal Šúrek je prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry. A Csaba Dömötör je takáčovec, ktorý je v prípade nepravdivých svedectiev už aj odsúdený.
„Niekto teda mohol mať dôvod obávať sa výpovede Tomáša Matoviča na súde,“ myslí si Juraj Almáši.
NAKA na mieste činu
Polícia vykonávala procesné úkony, ako aj prehliadku automobilu vo vlastníctve advokátskej kancelárie, v ktorej pôsobil spolu s manželkou Katarínou. Motorové vozidlo bolo následne zaistené a spolu s ním aj hnuteľné veci taktiež vo vlastníctve advokátskej kancelárie, ktoré sa v ňom nachádzali. A to predovšetkým advokátske spisy.
Na miesto prišli aj policajti z NAKA. Podľa vyjadrení obsluhy čerpacej stanice si práve oni boli na pumpe prezerať kamerové záznamy.
„Okresná prokuratúra Bratislava 3 sa nevie vyjadriť k prítomnosti príslušníkov NAKA na mieste činu. Časť spisu bola NAKA povereným príslušníkom PZ odstúpená na základe ich žiadosti. Bližšie sa k veci vyjadrovať nebudeme, aby nedošlo k zmareniu účelu trestného konania.“ uviedol Juraj Chylo z Krajskej prokuratúry v Bratislave.
Policajti zaistili advokátske spisy
„Prehliadka vozidla bola vykonaná bez akéhokoľvek príkazu v zmysle Trestného poriadku. Nie je mi známe, na základe čoho sa advokátske spisy mohli dostať k policajtovi, nakoľko advokátske spisy sú vlastníctvom advokátskej kancelárie a obsahujú údaje, o ktorých je advokát povinný zachovávať mlčanlivosť,“ vyjadrila sa Katarína Almášiová, ktorá na miesto prišla až pred obedom.
Je presvedčená, že pri prehliadke auta, v ktorom sa nachádzali advokátske spisy a pri ich zaisťovaní mala byť prítomná ako spoločníčka a konateľka advokátskej kancelárie. Takýto postup by bol v súlade so zákonom o advokácii, podľa ktorého mal byť zároveň prítomný zástupca Slovenskej advokátskej komory alebo iný advokát.
V aute sa so spisom z kauzy takáčovcov nachádzali aj iné spisy. Všetky sa ocitli v trezore na polícii. Riaditeľ Obvodného oddelenia PZ Senec mal následne kontaktovať súd, že sa u nich na oddelení nachádzajú advokátske spisy z prípadu, ktorý prejednáva.
„Vzhľadom k tomu, že sa nejednalo o skutočnosť, ktorú by bolo potrebné zachytiť formou úradného záznamu do spisu a vzhľadom k tomu, že v tom období bolo niekoľko telefonátov medzi políciou v Senci a tunajším súdom, môžem v polohe pravdepodobnosti uviesť, že predmetom mohla byť aj otázka ako naložiť s advokátskymi spismi JUDr. Gabriela Almášiho, kedy dotazujúcemu príslušníkovi PZ bolo uvedené, že advokátske spisy môžu byť riešené len v spolupráci s advokátskou komorou, prípadne s nástupníckou advokátskou kanceláriou,“ povedal pre môj blog predseda senátu Ján Buvala, ktorý prípad takáčovcov pojednáva.
„Nakoľko vyšetrovanie nebolo doposiaľ právoplatne ukončené, bližšie informácie nebudeme poskytovať,“ odpovedala pre môj blog hovorkyňa Krajského riaditeľstva PZ Bratislava Jana Šimunková, na otázky ohľadom postupu seneckých policajtov s advokátskymi spismi.
Vrátili ich až po dvoch týždňoch
Z toho všetkého vyplýva, že vozidlo spolu s ďalšími vecami muselo byť podľa názoru OČTK zaistené z dôvodu, že by pitva Gabriela Almášiho mohla preukázať cudzie zavinenie na jeho smrti.
Prvé výsledky pitvy boli známe už 1. apríla 2022. „Neviem z akého dôvodu mi bolo vozidlo, spolu s ďalšími vecami nachádzajúcimi sa v ňom , odovzdané až 13. apríla ?“ pýta sa Katarína Almášiová.
„Po obhliadnutí miesta činu bolo vozidlo in natura zaistené spolu s kancelárskymi šanónmi s písomnosťami a tri kusy euroobalov s dokumentami, následne zapečatené a prevezené na parkovisko Ministerstva vnútra SR. Poverený príslušník PZ nemal vedomosť o tom, aké dokumenty sa nachádzajú medzi zaistenými vecami, avšak vzhľadom na osobu poškodeného, poverený príslušník PZ dňa 8. apríla 2022 e-mailom kontaktoval Slovenskú advokátsku komoru a vyžiadal si stanovisko komu majú byť odovzdané veci zaistené ohliadkou miesta činu a to osobné motorové vozidlo a kancelárske šanóny s presne nešpecifikovanými písomnosťami, nakoľko došlo k úmrtiu ich držiteľa, ktorý bol zapísaný v zozname advokátov Slovenskej advokátskej komory,“ vysvetlil hovorca prokuratúry Juraj Chylo.
Podľa odpovede z prokuratúry 11. apríla 2022 poverený príslušník PZ obdržal e-mail od Slovenskej advokátskej komory, že Gabriel Almáši vykonával advokáciu prostredníctvom obchodnej spoločnosti a vo veci je potrebné kontaktovať druhú konateľku spoločnosti Katarínu Almášiovú.
„Poverený príslušník PZ následne kontaktoval druhú konateľku spoločnosti a jej vrátil zaistené veci. Okresná prokuratúra Bratislava 3 nedisponuje informáciou, že by poverený príslušník PZ chcel vydať veci zaistené pri obhliadke miesta činu Špecializovanému trestnému súdu,“ pokračoval Juraj Chylo.
Polícia čaká na znalecký posudok
Od úmrtia advokáta Gabriela Almášiho uplynulo sedemnásť mesiacov. „V trestnom konaní prebieha znalecké dokazovanie, ktoré je časovo náročné a až po doručení znaleckého posudku bude možné vyhodnotiť dôkazy jednotlivo a vo vzájomných súvislostiach a určiť ďalší procesný postup, nateraz nie je možné predvídať dátum doručenia znaleckého posudku,“ dodal Juraj Chylo z Krajskej prokuratúry v Bratislave.
Splnomocnený zástupca poškodenej Kataríny Almášiovej bol v auguste nahliadnuť do vyšetrovacieho spisu na policajnom obvodnom oddelení v Senci. Zistil, že poverený príslušník PZ, ktorý vyšetruje úmrtie Gabriela Almášiho opakovane žiadal znalca, ktorý mal vypracovať znalecký posudok, o jeho zaslanie. Na poslednú výzvu, znalec odpísal, že tento bude vypracovaný až 30.septembra, pričom lehota na vypracovanie bola 90. dní od úmrtia advokáta.
Rodina si dala urobiť vlastnú expertízu
Rodina si však dala urobiť v zahraničí vlastnú expertízu zvyšku kávy, ktorá zostala v pohári v aute. Zo záverov rozborov vyplýva, že v káve sa nachádzala látka, ktorá je spôsobilá privodiť náhly kolaps s prejavmi podobnými infarktu.
Avšak z predbežnej správy z pitvy jednoznačne vyplýva, že na orgánoch zosnulého bolo príliš mnoho iných zmien, ktoré sa zhodujú s účinkami látky, ktorá bola nájdená v káve.
S výsledkami expertízy manželka Katarína a Juraj Almáši (brat zosnulého) išli na NAKA za vyšetrovateľom, ktorý riešil prípravu vraždy Juraja Almášiho a jeho rodiny, nakoľko sa nedá vylúčiť, že prípady spolu súvisia.
Dozvedeli sa, že vyšetrovateľ bude informovať dozorového prokurátora z Úradu špeciálnej prokuratúry. Na druhý deň prokurátor zaslal e-mail právnemu zástupcovi Juraja Almášiho a oznámil mu, že nevidí žiadnu súvislosť a s výsledkami expertízy sa má obrátiť na policajtov v Senci.
“Pre mňa ako advokátku je neprijateľné, že napriek niekoľkým podaniam, s ktorými sa obrátila tak na generálnu prokuratúru, Krajskú prokuratúru Bratislava, ako i Okresnú prokuratúru Bratislava 3, sa nimi nikto nezaoberal. Podľa môjho názoru ide o ukladnú vraždu, ” vyslovila svoj názor manzelka Katarína Almášiová. Aj Juraj Almáši je presvedčený, že jeho brata zavraždili.
Autor: Júlia Mikolášiková - novinárka známa pod pseudonymom „Piraňa“
Zdroj: blog.sme.sk