Zakladateľa siete Telegram Durova zadržala francúzska polícia. Vraj nedostatočne moderoval zverejnený obsah
Ruský podnikateľ a programátor Pavel Valerjevič Durov, ktorý je tvorca sociálnej siete VK (VKontakte) a komunikačnej platformy Telegram s celkovo 900 miliónmi užívateľmi, je často označovaný za vizionára. Na obranu Pavla Durova sa okamžite postavil americký miliardár Elon Musk. Zdieľal časť Durovovho rozhovoru s Tuckerom Carlsonom, kde ruský podnikateľ oceňuje Muskov prístup k sieti X.
Ruský podnikateľ a programátor Pavel Valerjevič Durov, ktorý je tvorca sociálnej siete VK (VKontakte) a komunikačnej platformy Telegram s celkovo 900 miliónmi užívateľmi, je často označovaný za vizionára. Na obranu Pavla Durova sa okamžite postavil americký miliardár Elon Musk. Zdieľal časť Durovovho rozhovoru s Tuckerom Carlsonom, kde ruský podnikateľ oceňuje Muskov prístup k sieti X.
Zakladateľ a generálny riaditeľ aplikácie Telegram Pavel Durov bol v sobotu zadržaný na francúzskom letisku Le Bourget, uviedli televízie TF1 a BFM. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.
Francúzska televízia TF1 na svojej internetovej stránke oznámila, že Durov cestoval svojím súkromným lietadlom z Azerbajdžanu a dodala, že na neho úrady vo Francúzsku vydali zatykač v rámci predbežného policajného vyšetrovania.
Televízne stanice TF1 a BFM uviedli, že vyšetrovanie sa zameriava na nedostatočné moderovanie obsahu na Telegrame. Polícia sa údajne domnieva, že táto situácia umožňuje, aby trestná činnosť v aplikácii pokračovala bez zábran. Stanica CNN tvrdí, že nedostatočné moderovanie vedie k využívaniu sociálnej siete na pranie špinavých peňazí, obchodovanie s drogami a zdieľanie pedofilného obsahu.
Durov sa podľa AFP mal v nedeľu dostaviť na súd. Podnikateľ je podozrivý, že neprijal opatrenia na obmedzenie kriminálneho využívania svojej platformy.
Tridsaťdeväťročný Durov sa narodil v Rusku, avšak krajinu v roku 2014 opustil po tom, ako odmietol splniť požiadavky na zrušenie opozičných komunít na svojej sociálnej sieti VKontakte, ktorú predal, píše Reuters. Podľa ruských a francúzskych médií získal Durov v roku 2021 francúzske občianstvo.
Telegram sa po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 stal podľa korporátnej agentúry Reuters hlavným zdrojom nefiltrovaného a niekedy aj zavádzajúceho obsahu pochádzajúceho od oboch strán konfliktu.
Ruská tlačová agentúra TASS uviedla, že ruské veľvyslanectvo vo Francúzsku podniká "okamžité kroky" na objasnenie situácie v súvislosti so zadržaním podnikateľa. Viacerí ruskí blogeri vyzvali na protesty pred francúzskymi veľvyslanectvami po celom svete.
Durov v súvislosti s platformou Telegram nedávno vyhlásil, že niektoré vlády sa naň snažia tlačiť, aby ostala "neutrálna“ a nebola "hráčom v geopolitike". Telegram, ktorý je vplyvný najmä v Rusku, na Ukrajine a ďalších krajinách bývalého Sovietskeho zväzu, má v súčasnosti 900 miliónov aktívnych používateľov, píše agentúra Reuters.
Telegram sa po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu stal hlavným zdrojom informácií, ktoré znepriatelené strany zverejňujú o vývoji konfliktu. Platformu ako jeden z hlavných komunikačných nástrojov používa ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho spolupracovníci. Jej prostredníctvom svojej informácie šíri aj Kremeľ, ruská vláda alebo ruskí vojnoví blogeri. Pre Rusov ide o jedno z mála miest, kde sa môžu dostať k správam o dva a pol roka trvajúcej vojne.
Na obranu Pavla Durova sa okamžite postavil americký miliardár Elon Musk. Zdieľal časť Durovovho rozhovoru s Tuckerom Carlsonom, kde ruský podnikateľ oceňuje Muskov prístup k sieti X.
Musk tiež napísal „Nebezpečné časy“ vo svojej reakcii na príspevok, v ktorom vymenúva rôzne krajiny, v ktorých „dochádza k útokom na slobodu prejavu“ a v ktorom sa spomína zatknutie Durova vo Francúzsku.
#FreePavel
— Elon Musk (@elonmusk) August 25, 2024
pic.twitter.com/B7AcJWswMs
Ruský podnikateľ a programátor Pavel Valerjevič Durov, ktorý je tvorca sociálnej siete VK (VKontakte) a komunikačnej platformy Telegram s celkovo 900 miliónmi užívateľmi, je často označovaný za vizionára. V rozhovore s americkým moderátorom Tuckerom Carlsonom priblížil svoje pozadie aj príbeh jeho firmy.
Celý rozhovor TU.
Durov podľa francúzskych médií priletel do Francúzska súkromným lietadlom z azerbajdžanského hlavného mesta Baku. Podnikateľa v oblasti technológií údajne sprevádzal telesný strážca a asistent. Denník Le Figaro s odvolaním sa na svoje zdroje uviedol, že Durov mal v Paríži stráviť aspoň jeden večer, na ktorom plánoval večeru.
Durov má občianstvo Spojených arabských emirátov, Svätého Krištofa a Nevisu, Francúzska a rodného Ruska. Ruské veľvyslanectvo v Paríži uviedlo, že situáciu pozoruje, hoci zatiaľ nedostalo oficiálnu žiadosť o pomoc. Veľvyslanectvo tiež uviedlo, že je naďalej v kontakte s Durovovým právnikom.
Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová vyzvala medzinárodné organizácie na ochranu ľudských práv, ako sú Human Rights Watch a Amnesty International, aby sa postavili za slobodu prejavu a vyvíjali tlak na Francúzsko, aby prepustilo zakladateľa Telegramu.
Podpredseda ruského parlamentu Vladislav Davankov taktiež vyzval Paríž, aby prepustil Durova. Varoval, že zatknutie technologického podnikateľa „by mohlo byť politicky motivované a využité na získanie prístupu k osobným údajom používateľov Telegramu“, čo Moskva nemôže dovoliť.
Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev naznačil, že zásah proti zakladateľovi Telegramu by mohol francúzske orgány vyjsť draho. „[Francúzsky prezident Emmanuel] Macron, okamžite odíďte z Francúzska! Durovova armáda si na teba robí zálusk,“ uviedol v príspevku na X (bývalý Twitter).
Macron, get out of France now! Durov's army is out to get you???? pic.twitter.com/WmIANoVG6l
— Dmitry Medvedev (@MedvedevRussiaE) August 25, 2024
Zdroj: hnonline.sk / echo24.cz / pravda.sk / rt.com (1), (2) / InfoVojna