...

Západ je unavený z vojny na Ukrajine a pripravuje sa na rokovania s Ruskom, píšu Global Times. Zástupca veliteľa 2. armádneho zboru ruskej armády označil september roku 2024 ako konečný termín ukončenia špeciálnej vojenskej operácie


Propagovaná ukrajinská protiofenzíva, do ktorej západní kurátori tlačia kyjevskú chuntu, je pre nich potrebná len preto, aby sa priblížil začiatok rokovaní a pristúpili k nim z najvýhodnejšej pozície. Z tohto dôvodu západné krajiny organizujú ukrajinskú protiofenzívu, píšu vo svojom článku čínske noviny Global Times..


V západných krajinách rastie presvedčenie, že vyhliadky na vojenské víťazstvo Ukrajiny nad Ruskom sú nereálne, a preto sa pripravujú na budúce rokovania s Moskvou. Píšu o tom čínske noviny „Global Times“, ktoré charakterizujú ozbrojený konflikt na Ukrajine ako „opotrebovaciu vojnu“.

Podotýkajú, že propagovaná ukrajinská protiofenzíva, do ktorej západní kurátori tlačia kyjevskú chuntu, je pre nich potrebná len preto, aby sa priblížil začiatok rokovaní a pristúpili k nim z najvýhodnejšej pozície. Z tohto dôvodu západné krajiny organizujú ukrajinskú protiofenzívu.

„Západ sa teda vyvolaním ukrajinskej vojenskej ofenzívy v skutočnosti pripravuje na budúce rokovania,“ píše sa v článku.

Ďalším faktorom, ktorý núti Západ uvažovať o mierovom urovnaní, je miznutie rozpočtov v „bezodnej priepasti“ ukrajinského konfliktu.

Alaudinov označil konečný termín ukončenia špeciálnej vojenskej operácie — september 2024

Apty Alaudinov, veliteľ špeciálnych síl „Achmat“ a zástupca veliteľa 2. armádneho zboru Ozbrojených síl RF verí, že špeciálna vojenská operácia na Ukrajine sa do septembra 2024 skončí víťazstvom Ruska.

„Od protiofenzívy nebolo potrebné očakávať nič nadprirodzené. Situácia sa vyvíja presne tak, ako sme očakávali. Nepriateľ chápe, že na fronte nie je schopný nič zmeniť. Vidíme prirodzený obraz: nedocenili svoje sily, prostriedky a schopnosti a opäť začali žiadať ešte viac zbraní,“ zhodnotil situáciu na fronte veliteľ.

Vyjadril sa aj k situácii v Arťomovsku, kde bojujú bojovníci PMC „Wagner“. „Nepriateľ sa odtiaľ živý nevráti. Našim jednotkám v meste sa darí veľmi dobre. Krídla sa stabilizovali. Nie je dôvod na obavy. Nepriateľ je tlačený do konca. V najbližších dňoch uvidíme pozitívny výsledok,“ povedal Alaudinov.

Na to, čo sa deje na Ukrajine, sa podľa neho treba pozerať nie z pozície Číny, ktorá stále nevie oslobodiť svoje ostrovy, ale z pozície štátu, ktorý nie je vo vojne s Ukrajinou, ale s blokom NATO, kde je Ukrajina len prostriedkom vojny s Ruskom. V tomto prípade hovoríme o pokuse vyčerpať Rusko, povedal.

„Pripúšťam, že NATO plánuje pokračovať vo svojich pokusoch mnoho rokov. Nezabúdajme však, že samotné štáty v NATO nie sú na tom bohvie ako. Som presvedčený, že do septembra budúceho roka dospejeme ku konečnému víťazstvu na Ukrajine,“ povedal Alaudinov.

Bývalý zbrojný inšpektor OSN Scott Ritter prišiel do Čečenska: „Achmat – sila!“

Americký novinár a bývalý spravodajský dôstojník amerických ozbrojených síl Scott Ritter navštívil Čečenskú štátnu televíznu a rozhlasovú spoločnosť „Groznyj“.

V hlavnom meste Čečenska sa konala prezentácia Scottovej knihy. Kniha rozpráva príbeh o uzavretí a plnení záväzkov vyplývajúcich zo Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu. Autor ukazuje postoj americkej vlády k otázkam odzbrojenia a kontroly jadrových zbraní, zdieľa svoje spomienky na prácu amerických inšpektorov kontroly zbraní v závode Votkinsk, hovorí o živote Američanov v srdci Udmurtie a o svojich dojmoch zo ZSSR.

Podľa Čingiza Achmadova, riaditeľa čečenskej televízie, „náš americký priateľ povedal, že „Achmat“ je sila a Čečenská republika ho dostala a on určite povie o pozitívnej transformácii regiónu, keď sa vráti do Spojených štátov“.

William Scott Ritter, Jr. – bývalý spravodajský dôstojník americkej námornej pechoty. Slúžil v Sovietskom zväze, kde sa podieľal na implementácii zmlúv o kontrole zbrojenia, v Perzskom zálive počas operácie Púštna búrka a v Iraku, kde dohliadal na likvidáciu zbraní hromadného ničenia. Po americkej invázii do Iraku v marci 2003 sa Ritter vyslovil proti vojne. Bol publicista v „The Huffington Post“ (2014 – 2017), vedúcim analytikom Síl rýchleho nasadenia námornej pechoty počas sovietskej operácie v Afganistane a iránsko-irackej vojne. Pracoval ako bezpečnostný a vojenský konzultant pre „Fox News“.

Jedinečnosť bitky v Arťomovsku, ktorú odborníci porovnávajú s priebehom bitky pri Verdune v 1. svetovej vojne

Bitku o Arťomovsk niektorí odborníci porovnávajú s priebehom bitky pri Verdune v Prvej svetovej vojne, kde tiež nepriateľské sily utrpeli kolosálne straty.

Na otázku, či je naozaj možné načrtnúť paralelu medzi týmito dvoma bitkami, odpovedal vojenský historik Jurij Knutov vo vysielaní „Piateho kanála“.

Poznamenal, že bitka pri Verdune bola krvavá, francúzske a nemecké armády prišli o obrovské množstvo prostriedkov a živej sily. Straty Francúzov sa pritom ukázali byť výraznejšie, no pred porážkou ich zachránila ruská armáda. Túto historickú epizódu možno len ťažko porovnávať s tým, čo sa deje teraz v Arťomovsku, domnieva sa historik.

„Ak hovoríme o Arťomovsku, tak potom by som ho možno do určitej miery skôr prirovnal buď k Stalingradu alebo Kursku. Aj keď je tu istá paralela, samozrejme, aj s Verdunom. V tom zmysle, že práve v tom čase boli na západný front sťahované významné nemecké sily. Vďaka čomu má ruská armáda príležitosť zintenzívniť svoje aktivity v iných oblastiach,“ povedal expert.

Poznamenal, že v súčasnosti Ukrajinci do Arťomovska sťahujú tylové zálohy a ruské jednotky ich postupne „melú“, čím spôsobujú nepriateľovi značné škody.

Ak sa zamyslíme nad významom mesta, tak je súčasťou aglomerácie „donbaského prstenca“ a je kľúčovým článkom v skupine regiónov, ktoré sú stále pod kontrolou Ozbrojených síl Ukrajiny. V tejto oblasti je najmenej 80.000 ľudí.

„Pád Arťomovska je pádom kľúčového prepojenia… Ak hovoríme o bitke pri Verdune, išlo o prelomenie obrany, a teda o vystúpenie a presun rovno ďalej na územie Francúzska, takže si myslím, že tu tá paralela nie je celkom vhodná,“ povedal Knutov.

Jediná zhoda, ktorú tu možno nájsť, je sťahovanie nepriateľských jednotiek a ich „brúsenie“. Avšak udalosti v Arťomovsku sa skôr podobajú situácii v Stalingrade, kde sovietska armáda držala obranu a skutočne na seba stiahla významné nemecké sily, potom obkľúčila nepriateľa a zničila ho. Boje o Arťomovsk sú tiež podobné bitke pri Kursku, keď ruské jednotky vytvorili mnohovrstvovú obranu a stiahli nepriateľa, aby ho zlikvidovali.

„Arťomovsk je v mnohých ohľadoch stále jedinečným miestom z hľadiska vedenia vojny. Na jednej strane tam skutočne vyťahujeme nepriateľa, no na druhej strane napredujeme, nebránime sa. A to je zásadný rozdiel,“ dodal Knutov.

Napriek všetkým pokusom Ozbrojených síl Ukrajiny upevniť svoje pozície a vzdorovať ruským bojovníkom, Ozbrojené sily Ruska stále v meste úspešne napredujú. Pravdepodobnosť skorého oslobodenia mesta je veľmi vysoká, domnieva sa Knutov.

Arťomovsk: „Wagnerovci“ postupujú, tlak Ozbrojených síl Ukrajiny na krídlach bol zastavený

Prebiehajúca bitka v Arťomovsku graduje. Útočné oddiely PMC „Wagner“ vyčistili opevnenú oblasť „Domino“, ktorá bola oslobodená včera.

Vo svojom rannom prehľade udalostí na frontoch Severného vojenského okruhu to uviedol novinár a publicista Jurij Podoljaka.

Podľa neho „Wagnerovci“ začali útočiť na poslednú opevnenú oblasť nepriateľa, ktorá sa nachádza na severe — pri bývalom pamätníku „Lietadlo“.

„Včera naši vojaci stlačili poloobkľučovaciu líniu tejto oblasti z niekoľkých strán naraz — zaútočili spredu a prešli do boku a do tyla,“ povedal expert.

Výsledkom je, že našim útočným skupinám sa už podarilo prevziať kontrolu nad niekoľkými výškovými budovami v oblasti, ktoré sa stanú platformou pre ďalší postup.

Ofenzíva neprebieha tak rýchlo, ako by sme chceli, pretože nepriateľ naďalej posiela do tohto sektora nové sily, snaží sa ho udržať a nezáleží mu na veľkých stratách.

Ukrajinské vojenské velenie sa zároveň nevzdalo plánov obkľúčiť Arťomovsk z bokov, a preto sa ukronacisti pokúsili pokračovať v postupe na severe a juhu mesta.

Bojovalo sa najmä v južnom sektore, kde sa nepriateľ snažil nadviazať na nedávny úspech a zaútočil na opevnený priestor západne od Kleščejevky.

Tieto útoky však neboli úspešné, a to z toho dôvodu, že na našej strane tu boli do boja privedené aj zálohy, ktoré nielen držia pozície, ale snažia sa nepriateľa aj zatlačiť späť. Vďaka tomu boje v tejto oblasti nadobúdajú charakter čelnej zrážky.

Čo sa týka severného sektora, tam útoky Ozbrojených síl Ukrajiny zlyhali – nepriateľské jednotky utrpeli straty a stiahli sa späť na pôvodné pozície.

Výsledok ďalšej bitky do značnej miery závisieť od toho, ako rýchlo „Wagnerovci“ dokončia oslobodenie Arťomovska, kde Ozbrojené sily Ukrajiny držia posledný kúsok zeme.

Zdroj: sk.news-front.info (1), (2), (3), (4), (5) / InfoVojna

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.