...

Západ naďalej „škodí ľudstvu“ prostredníctvom neokoloniálnych praktík vrátane drancovania zdrojov z afrických krajín, vyhlásil šéf ruskej zahraničnej rozviedky Naryškin


Riaditeľ ruskej Služby zahraničnej rozviedky (SVR) Sergej Naryškin počas okrúhleho stola o histórii boja proti kolonializmu, ktorý v utorok 25. marca 2025 v Moskve zorganizovala Ruská historická spoločnosť (RHS) obvinil európske mocnosti, najmä Britániu, Belgicko a Francúzsko, z „krutého a bezuzdného vykorisťovania“ afrického kontinentu.


Riaditeľ ruskej zahraničnej spravodajskej služby (SVR) Sergej Naryškin vyhlásil, že Západ naďalej „škodí ľudstvu“ prostredníctvom neokoloniálnych praktík vrátane drancovania zdrojov z afrických krajín. Ako príklad uviedol Francúzsko a obvinil Paríž, že šesť desaťročí dovážal urán zo svojej bývalej kolónie Niger za mimoriadne nízke ceny.

Naryškin sa takto vyjadril počas okrúhleho stola o histórii boja proti kolonializmu, ktorý v utorok v Moskve zorganizovala Ruská historická spoločnosť (RHS).

„Stačí si napríklad spomenúť, ako Francúzsko 60 rokov nakupovalo urán od Nigeru za ponižujúco nízku cenu - 80 centov za kilogram,“ povedal.

„Ale hneď ako bol vlani z tejto krajiny stiahnutý francúzsky vojenský kontingent, nová vláda zvýšila cenu uránu na trhovú cenu - viac ako 200-násobne,“ dodal Naryškin, ktorý je zároveň predsedom RHS.

Nové vedenie Nigeru, ktoré sa ujalo moci po prevrate v júli 2023, prijalo niekoľko opatrení na prerušenie vzťahov s Francúzskom. Tamojšia vojenská vláda zrušila vlani licenciu, ktorá umožňovala francúzskej štátnej spoločnosti Orano prevádzkovať jednu z najväčších uránových baní v tejto západoafrickej krajine - siedmom najväčšom producentovi uránu na svete. Ťažobná spoločnosť pôsobila v Nigeri od roku 1971.

Niamey tiež nasledovalo kroky spojencov v susednej Burkine Faso a Mali a vyhostilo francúzskych vojakov, pričom obvinilo Paríž z agresie a zasahovania do záležitostí svojich krajín. Vojenská prítomnosť Francúzska v Afrike je už desaťročia kontroverzná, pričom kritici tvrdia, že udržiava neokoloniálnu dynamiku. Vedúci predstavitelia krajín, ktoré prerušili obrannú zmluvu s Francúzskom, trvajú na tom, že prítomnosť francúzskych vjakov je neefektívna, čo ich núti hľadať alternatívne spojenectvá vrátane spojenectiev s Ruskom.

Ruskí predstavitelia dôrazne odsudzujú neokolonializmus. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vo svojom fabruárovom prejave na stretnutí skupiny G20 v Juhoafrickej republike obvinil západné mocnosti z toho, že využívajú prírodné zdroje rozvojových krajín za nízke ceny, ukladajú na ich produkty „pseudoekologické dane“ a snažia sa blokovať spoluprácu Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky s Ruskom a Čínou.

Naryškin v utorok odsúdil európske mocnosti ako Britániu, Belgicko a Francúzsko za ich „krutosť a bezuzdné vykorisťovanie obyvateľstva v Afrike, Indii a juhovýchodnej Ázii“ počas koloniálnej éry.

„Je potrebné postaviť spoľahlivú právnu bariéru novým pokusom o oživenie systému kolonializmu a v ideálnom prípade sa dokonca usilovať o spravodlivú náhradu škôd,“ povedal šéf SVR a dodal, že Rusko je ‚na čele boja za spravodlivejšie usporiadanie sveta‘.


Zdroj: rt.com / InfoVojna



Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.