Západ sa nevie dohodnúť na výcviku ukrajinských pilotov pre americké stíhačky F-16. Americkí a európski predstavitelia priznali, že nikto nevie, kde sa výcvik uskutoční, ani kto dodá stíhačky
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opakovane naliehal na svojich západných patrónov, aby mu poskytli lietadlá F-16, a tvrdil, že tieto lietadlá - spolu s raketami dlhého doletu - by mohli zachrániť jeho armádu, ktorá uskutočňuje protiofenzívou proti ruským silám. .
Spojené štáty a ich európski spojenci sa stále nedohodli na tom, kto bude cvičiť ukrajinských pilotov na lietanie na stíhačkách F-16, ani na tom, kde sa tento výcvik uskutoční, uviedol v stredu portál Politico s odvolaním sa na zákulisné diplomatické rozhovory.
West scrambles to hash out details of Ukraine F-16 training https://t.co/IWRVqt3fow
— POLITICO (@politico) July 25, 2023
Od oznámenia Dánska a Holandska, že povedú medzinárodnú koalíciu na výcvik ukrajinských pilotov pre americké stíhačky F-16, uplynuli dva mesiace a odvtedy sa koalícia rozrástla na 11 členov vrátane Kanady, Poľska a Spojeného kráľovstva.
Žiadni piloti však ešte nezačali s výcvikom a predstavitelia USA, ktorí musia schváliť nielen presun stíhačiek, ale aj transport všetkých súvisiacich materiálov, ako sú príručky a simulátory, stále nevedia, kde sa bude výcvik konať.
Jeden z návrhov zahŕňal presun Ukrajincov na základňu americkej Národnej leteckej gardy v Arizone, ktorá už školí zahraničných používateľov F-16, ale táto myšlienka "nemala vo Washingtone veľkú odozvu", uviedol Politico s odvolaním sa na dvoch predstaviteľov z USA a jedného z Európy.
Ďalší plán predpokladá, že americkí inštruktori budú cvičiť Ukrajincov v Európe, ale žiadne miesto nebolo určené a americkí predstavitelia pre Politico len uviedli, že "pracujeme s našimi partnermi a spojencami na určení najpraktickejšieho spôsobu realizácie tohto plánu".
Rumunsko je členom koalície vedenej Dánskom a Holandskom a prezident Klaus Iohannis začiatkom júla oznámil, že jeho vláda vybuduje "regionálne centrum pre výcvik pilotov", hoci nikto z rumunskej vlády neprezradil, kedy alebo kde by sa takéto zariadenie otvorilo.
Situáciu ďalej komplikuje skutočnosť, že USA budú musieť odsúhlasiť transfer lietadiel a výcvikového materiálu. Biely dom ani Pentagón neponúkli žiadny časový plán, kedy by tento súhlas mohol byť udelený, a ani žiadny z európskych členov NATO v skutočnosti neposkytol Ukrajine žiadne zo svojich lietadiel F-16.
Americkí predstavitelia sa zdržanlivo vyjadrili, koľko stíhačiek F-16 - ak vôbec nejaké - majú v úmysle poslať na Ukrajinu. Okrem toho predseda Zboru náčelníkov štábov americkej armády Mark Milley minulý týždeň verejne bagatelizoval význam stíhačiek pre úspech Ukrajiny na bojisku a naznačil, že USA nemôžu dodať dostatok lietadiel na zvrátenie situácie v prospech Kyjeva.
"Desať lietadiel F-16 stojí 2 miliardy dolárov," povedal. "Rusi majú stovky lietadiel štvrtej a piatej generácie, takže ak sa budú snažiť vyrovnať Rusom jedna k jednej - alebo dokonca dve k jednej - hovoríte o veľkom počte lietadiel."
Generál povedal, že výcvik ukrajinských pilotov, "údržba a udržiavanie" potrebných operácií a "vytvorenie takejto miery finančnej podpory" by trvalo "roky".
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opakovane naliehal na svojich západných patrónov, aby mu poskytli lietadlá F-16, a tvrdil, že tieto lietadlá - spolu s raketami dlhého doletu - by mohli zachrániť jeho armádu, ktorá uskutočňuje protiofenzívou proti ruským silám. Mohol by však čakať ďalších minimálne deväť mesiacov. "Do konca roka by sme pravdepodobne dostali nejakých pilotov, ktorí by lietali, cvičili, ale už skutočné F-16 s ukrajinskými farbami" nie sú pravdepodobné skôr ako na jar, povedal americký predstaviteľ pre Politico.
Ruský prezident Vladimir Putin varoval, že ak Západ bude pokračovať v dodávkach F-16 na Ukrajinu, lietadlá "zhoria" rovnako ako ostatná technika dodaná Kyjevu Západom.
Zdroj: rt.com
Preklad: InfoVojna