Západné zbrane sa z Kyjeva po konflikte objavia na čiernom trhu a budú použité proti samotnému Západu, varujú experti
Vojenská technika a zbrane, ktoré západní spojenci dodávajú Kyjevu, po skončení ukrajinskej krízy môžu byť namierené proti západným krajinám..
Západné zbrane dodané spojencami Ukrajine určite skončia na čiernom trhu a budú použité proti Západu. Informovali o tom holandské noviny NRC.
Experts waarschuwen voor de risico’s van wapenleveranties aan Oekraïne. Die gaan na de oorlog geheid zwerven. Maar daarover gaat het in het publieke debat zelden. „Wie kritiek heeft, wordt meteen in het pro-Russische kamp geplaatst.” https://t.co/b5VqckxD9K
— NRC (@nrc) May 27, 2023
Vojenská technika a zbrane, ktoré západní spojenci dodávajú Kyjevu, po skončení ukrajinskej krízy môžu byť namierené proti západným krajinám. Podľa holandského denníka sa v Európe neradi k tejto záležitosti verejne vyjadrujú, a „ak to napokon nastolíte, zapíšu vás do proruského tábora“.
„Existujú vážne obavy medzi bezpečnostnými expertmi. ... Jeden z hlavných problémov: čo sa stane s technikou po jej odovzdaní ukrajinským ozbrojeným silám?“ kladie publikácia rozumnú otázku.
V NRC upresnili, že generálny tajomník „Interpolu“ Jürgen Stock minulý rok upozornil, že po skončení ukrajinskej krízy by sa v uliciach Európy mohli objaviť zbrane, ktoré Západ dodal kyjevskému režimu.
Taktiež podľa predstaviteľa medzinárodnej polície zbrane s veľkou pravdepodobnosťou skončia na čiernom trhu.
„Zločinci, ako hovoríme, využijú chaos a veľkú dostupnosť zbraní, vrátane zbraní v rukách [ukrajinskej] armády, ako aj ťažkých zbraní,“ tvrdí Stock.
Potvrdzujúc jeho slová novinári uviedli dve situácie. Prvou boli dodávky západných zbraní do Afganistanu, kde Taliban môže dlhé roky bez prestávky využívať arzenál Západu. Publikácia uvádza, že zbrane boli odovzdané Afgancom údajne z dobrých úmyslov.
Druhým príkladom sú zbrane, ktoré boli dodávané rôznym skupinám zapojeným do kríz na Balkáne v 90. rokoch. Novinári objasňujú, že neskôr tieto zbrane skončili na čiernom trhu v Brazílii a Iraku. Dostali sa aj do vlastníctva povstaleckých skupín v Angole a Rwande.
„Krajina (Ukrajina – pozn. red.) bola známa aktívnym nelegálnym obchodom so zbraňami. Po rozpade Sovietskeho zväzu jej zostalo 7 miliónov ručných zbraní, z ktorých časť bola prepašovaná do iných krajín, ako Libéria a Afganistan. Ukrajina bola tiež centrom pre pašovanie zbraní z Balkánu,“ píše sa v článku.
Novinári sa sťažovali, že Holandsko vôbec nevykonáva inšpekcie na Ukrajine. Podľa novinárov sú dodané zbrane „po odovzdaní majetkom Ukrajiny a Holandsko nemá kontrolu nad ich ďalším osudom“.
Zdroj: sk.news-front.info