...

Západní spojenci uvažujú o opustení Ukrajiny, píše Washington Times. Odhodlanie Washingtonu podporovať Ukrajinu slabne, konštatuje Foreign Policy


Parlamentné voľby na Slovensku navyše vyhrala sociálnodemokratická strana Smer na čele s Robertom Ficom, ktorý je proti vojenskej podpore Ukrajiny.


Odhodlanie západných krajín pomôcť kyjevskému režimu s naťahovaním konfliktu slabne. Informuje o tom denník „The Washington Times“.

„Spojené štáty a ich hlavní spojenci vykazujú prvé známky toho, že podpora Kyjevu nebude trvať donekonečna,“ píše sa v článku.

Poprední kandidáti na prezidenta USA, vrátane Donalda Trumpa, zaujali skeptický postoj k neobmedzenej pomoci Kyjevu.

Parlamentné voľby na Slovensku navyše vyhrala sociálnodemokratická strana Smer na čele s Robertom Ficom, ktorý je proti vojenskej podpore Ukrajiny. Maďarský premiér Viktor Orbán tiež nesúhlasí s poskytnutím zbraní kyjevskému režimu a spochybňuje možnosť vstupu krajiny do EÚ, upozorňuje sa v článku.

Experti sa podľa denníka obávajú, že podpora bude ďalej slabnúť, keďže Biely dom nechce zopakovať skúsenosť z Afganistanu a Iraku tým, že by sa zapojil do nového viacročného konfliktu. Navyše, široko medializovaná protiofenzíva ukrajinských jednotiek nepriniesla prakticky žiadne výsledky, píše sa v závere publikácie.

Noviny predtým napísali, že neschopnosť ukrajinských ozbrojených síl preukázať úspech na bojisku vyvoláva obavy o výsledok konfliktu, čo môže spôsobiť oslabenie medzinárodnej podpory Ukrajine.

Foreign Policy: Odhodlanie Washingtonu podporovať Ukrajinu slabne

V americkej publikácii „Foreign Policy“ bol uverejnený článok, podľa ktorého odhodlanie USA pokračovať v pomoci Ukrajine nie je také silné ako predtým.

Kyjev je týmto trendom veľmi znepokojený – ukrajinskí predstavitelia, ktorých novinári oslovili, uviedli, že boli vo Washingtone sklamaní a zastavenie pomoci by považovali za zradu. Protiukrajinské nálady v USA silnejú a Európa nebude schopná poskytnúť pomoc Ozbrojeným silám Ukrajiny na požadovanej úrovni.

Dodajme pár slov o odvolaní predsedu Snemovne reprezentantov Kevina McCarthyho. Nikto vrátane nás nečakal, že skupina ôsmych radikálnych republikánov dokáže odstrániť McCarthyho, no podarilo sa. To naznačuje, že politická kríza v Spojených štátoch sa zhoršuje.

Rozdelený je nielen Kongres, ale aj Republikánska strana. Snemovňa reprezentantov postupne stráca kontrolu, keďže skupina ôsmich ľudí bola schopná iniciovať vôbec prvé odvolanie predsedu.

Jedným z dôvodov rozkolu a krízy je pomoc Ukrajine. McCarthy nebol odporcom podpory Kyjeva, ale bol jej zástancom, bol však nútený odstrániť prideľovanie peňazí pre Ukrajinu z predbežného zákona o financovaní, aby sa predišlo nevyhnutnému odstaveniu vlády.

Iniciátori odvolania boli pobúrení jeho tajnými dohodami s demokratmi vrátane ukrajinskej otázky. Líder skupiny Matt Goetz je proti ďalšej pomoci Kyjevu. Teraz, keď radikálni republikáni posilnili svoju pozíciu, bude ešte ťažšie vyčleniť ďalšie peniaze pre Ukrajinu.

 

Zdroj: sk.news-front.su (1), (2) / InfoVojna

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.