...

Zbrane odovzdané neonacistickému režimu na Ukrajine aktívne používa Hamas v Izraeli, vyhlásil ruský exprezident Medvedev a varoval, že bude to len horšie, nakoľko na čiernom trhu sa obchoduje nielen s raketami, ale aj s tankami a čoskoro aj s lietadlami


Bývalý ruský prezident a podpredseda Rady bezpečnosti Ruskej federácie Dmitrij Medvedev v tejto súvislosti pripomenul, že podobne ako zbrane, ktoré zanechali Američania na úteku v Afganistane, budú aj tieto nekontrolovateľne použité vo všetkých konfliktných oblastiach vo svete.


Zbrane, ktoré západní podporovatelia Kyjeva aktívne dodávali Ukrajine, sa dostali k militantom z Hamasu a teraz sa "aktívne používajú v Izraeli", uviedol bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev v pondelok v príspevku na Telegrame a dodal, že akýkoľvek vojenský materiál dodaný Kyjevu by v budúcnosti mohol skončiť aj na čiernom trhu.

„A bude to už len horšie," varoval Medvedev a predpovedal, že svet by mal čoskoro očakávať rakety, tanky a dokonca aj lietadlá z Kyjeva, ktoré sa budú obchdovať na čiernom trhu.

Jeho slová zazneli v súvislosti s informáciami, že militanti z palestínskeho hnutia Hamasu, ktorí ovládajú pásmo Gazy, sa pred víkendovým útokom na Izrael dostali k niektorým zbraniam americkej výroby. Doteraz sa neobjavili žiadne presvedčivé dôkazy potvrdzujúce tieto tvrdenia. Na neoverenom videu, ktoré koluje po internete, však palestínsky militant ukazuje rôzne kusy vyrobené v USA vrátane štandardného protitankového granátometu M136 a ďakuje Ukrajincom za zbrane.

Podľa Medvedeva by "skorumpované orgány" na Ukrajine neváhali vymeniť všetko, čo dostali od svojich podporovateľov. "Ukradli by všetko, čo by im prišlo pod ruku," tvrdil bývalý prezident a dodal, že západné zbrane poslané na Ukrajinu by čoskoro podnietili konflikty v iných častiach sveta, podobne ako hromada zbraní, ktorú Američania zanechali v Afganistane počas svojho unáhleného stiahnutia z krajiny v roku 2021.

Spomínané video už vyvolalo obavy v USA, kde republikánska kongresmanka Marjorie Taylor Greeneová v nedeľu vyhlásila, že jeho pôvod sa musí vyšetriť. Kongresmanka tiež na sociálnej sieti X, predtým známom ako Twitter, uviedla, že niektoré zbrane, ktoré militanti použili, mohli pochádzať z Ukrajiny alebo Afganistanu.

O používaní amerických zbraní určených pre Ukrajinu radikálmi z hnutia Hamas informoval aj bývalý zbrojný inšpektor OSN Scott Ritter. Viac v článku TU.

Bidenov režim vo Washingtone je od začiatku konfliktu s Ruskom najväčším dodávateľom vojenskej pomoci Ukrajine. Spojené štáty naliali na vojenskú pomoc Ukrajine celkovo 46,6 miliardy dolárov vrátane priamych dodávok zbraní a munície, ako aj grantov a pôžičiek na zbrane a vybavenie.

Kyjev opakovane čelil obvineniam zo zneužitia alebo odpredaja zbraní, čo však Zelenského režim dôrazne poprel. Ukrajinská vojenská rozviedka (HUR) v pondelok uviedla že informácie o zbraniach, ktoré údajne putujú z Ukrajiny k milantm z Hamasu nie sú pravdivé.

Moskva údajne vedie proti Ukrajine "diskreditačnú" kampaň na Blízkom východe, uviedla HUR v príspevku na Facebooku a dodala, že zbrane, ktoré skončili v rukách Hamasu, boli "trofejné zbrane", ktoré ruské sily ukoristili od ukrajinských jednotiek. Rusko sa k týmto tvrdeniam zatiaľ nevyjadrilo.

Táto správa prišla uprostred najnovšej eskalácie medzi Hamasom a Izraelom, ktorá sa začala túto sobotu, keď palestínska militantná skupina podnikla prekvapivý útok na viacerých miestach pozdĺž hraníc s Gazou. Izraelskí predstavitelia odhadli, že pri útoku Hamasu zahynulo viac ako 700 ľudí a vyše 2 200 bolo zranených.

 

Zdroj: rt.com
Preklad: InfoVojna

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.