Žilinka pozastavil prokurátorovi Šúrekovi výkon funkcie po tom, čo ho policajná inšpekcia obvinila z účasti na manipuláciách trestných konaní
Vyšetrovateľ špecializovaného tímu na Úrade inšpekčnej služby (ÚIS) Kevin Dlabaj koncom júla 2024 obvinil bývalých vyšetrovateľov NAKA Pavla Ďurku a Jána Čurillu, bývalého šéfa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Ľubomíra Daňka a bývalého prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Michala Šúreka. Dôvodom je zneužitie právomocí verejného činiteľa.
Generálny prokurátor Maroš Žilinka dočasne pozastavil výkon funkcie prokurátorovi Generálnej prokuratúry (GP) SR Michalovi Šúrekovi.
Ten je trestne stíhaný pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa formou spolupáchateľstva. Informovala o tom hovorkyňa GP Zuzana Drobová.
Ako hovorkyňa ozrejmila, rozhodnutie o dočasnom pozastavení výkonu funkcie prokurátora je výlučne rozhodnutím vo veci služobného pomeru prokurátora a žiadnym spôsobom neprejudikuje výsledok trestného konania vedeného proti prokurátorovi.
"Prokurátor, ktorému bol dočasne pozastavený výkon jeho funkcie, nemá počas tohto pozastavenia práva a povinnosti prokurátora a nesmie vykonávať funkciu prokurátora," vysvetlila.
GP zároveň poukázala na to, že aktuálne je vedené trestné stíhanie pre úmyselné trestné činy proti piatim prokurátorom, pričom všetci z nich majú dočasne pozastavený výkon funkcie.
Michala Šúreka obvinil vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby zo zneužívania právomoci verejného činiteľa formou spolupáchateľstva v súvislosti s dozorom trestnej veci, ktorú dozoroval ako prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry.
Obvineniu čelia aj ďalšie tri osoby v súvislosti s ich výkonom funkcie vyšetrovateľov NAKA. Ide o bývalého šéfa NAKA Ľubomíra Daňka a niekdajších vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry Jána Čurillu a Pavla Ďurku.
V prípade preukázania viny im môže hroziť trest odňatia slobody na sedem až 12 rokov.
Uznesenie hovorí o nesprávnom evidovaní výsluchov v takzvanom technickom spise. Podľa vyšetrovateľa špecializovaného tímu na Úrade inšpekčnej služby (ÚIS) Kevina Dlabaja im nešlo o objasnenie žiadnej konkrétnej trestnej činnosti, ale o „zisťovanie skutočností, o ktorých by mohli nimi vybrané osoby vypovedať, vyhodnocovanie obsahu výpovedí a selektívne využitie ich obsahu v úmysle privodiť trestné stíhanie doposiaľ nestotožneným osobám“.
Uznesenie takisto hovorí, že podnikateľ Jozef Brhel, policajný exprezidet Tibor Gašpar alebo podnikateľ Norbert Bödör kvôli tomu, ako evidovali spis, nemohli riadne uplatniť svoje právo na obhajobu.
Z uznesenia podľa Denníka N vyplýva, že vyšetrovateľ Dlabaj sa snaží spochybniť vyšetrovania viacerých káuz, ktoré sú už na súde. Ide nielen o kauzu Očistec, ale napríklad aj Mýtnik.
Podstatou obvinenia má byť to, že polícia si založila na všetky výsluchy týkajúce sa vysokej korupcie a spolupracujúcich obvinených takzvaný technický spis. Podľa toho, kto k akej trestnej činnosti vypovedal, následne vznikali konkrétne menšie spisy, do ktorých už mali právo nahliadať aj obvinení. Vyšetrovatelia to vraj odôvodňovali tak, aby na začiatku výpovede spolupracujúcich obvinených neunikali k podozrivým osobám.
Generálny prokurátor neinformoval, komu pridelí spis v prípade spolitizovanej trestnej kauzy Očistec po tom, čo pozastavil výkon funkcie Michalovi Šúrekovi, ktorý kauzu dozoroval a obžalobu podal ešte v decembri roku 2021. Nový prokurátor bude môcť zo súdu stiahnuť obžalobu, čo by prakticky znamenalo koniec prípadu.
Bývalý prokurátor zrušeného ÚŠP Matúš Harkabus tvrdí, že Michal Šúrek dnes ráno písomne navrhol Marošovi Žilinkovi, aby mu odňal trestné kauzy, ktoré má na starosti, teda aj prípad Očistec. Generálny prokurátor mu napriek tomu dočasne pozastavil výkon funkcie prokurátora.
Novinárka Júlia Mikolášiková, známa pod pseudonymom „Piraňa“ koncom júla 2024 vo svojom blogu informovala, že ide o prípad keď v budove policajného prezídia na Národnej kriminálnej agentúre (NAKA) na Račianskej ulici v Bratislave 29. marca 2021 vydal Pavol Ďurka ako vyšetrovateľ uznesenie o začatí trestného stíhania vo veci v prípade ČVS:PPZ-80/NKA-B2-202, napriek tomu, že nedisponoval žiadnymi relevantnými podkladmi, ktoré by odôvodňovali začatie trestného stíhania za založenie zločineckej skupiny, prijímania úplatku a podplácania. Prípad dozoroval prokurátor z už zaniknutého Úradu špeciálnej prokuratúry.
Mikolášiková ďalej približuje kontext tohto prípadu:
Informácie o uvedenom spise je spomenutá aj v brožúre ministerstva spravodlivosti a Úradu SR Únos spravodlivosti 2020-2023. Je to spis, „v ktorom nie je nikto poškodený, ani nikto obvinený (teda neexistuje žiadna externá nezávislá kontrola postupov orgánov činných v trestnom konaní). (...) Tento spis je založený pre podozrenie z existencie bližšie neurčenej zločineckej skupiny a v rámci tohto spisu sa vykonávajú prvotné výsluchy spolupracujúcich svedkov tak, aby títo najprv vypovedali ‚nanečisto‘ a následne už vypovedajú naostro do nových vyšetrovacích spisov – obvinení pritom nevedia, že spolupracujúci svedok predtým vypovedal na nečisto do iného spisu.“
V brožúre sú aj citácie odpočúvania (na základe príkazu súdu) vyšetrovateľa NAKA Jána Čurillu, ktorý volal s prokurátorom vtedajšieho Úradu špeciálnej prokuratúry Michalom Šúrekom: „To, čo sme začínali na zločineckú kvôli tým výpovediam, že tam ich do toho budeme vypočúvať aj toho Suchobu, aj Slobodníka, a tak a potom odtiaľ, čo z toho vypadne, tak budeme vlastne pod novými ČVS-kami (nové číslo vyšetrovacieho spisu, pozn.) začínať a robiť s tým...“
Podľa dokumentu NAKA nemala so spisom číslo 80 žiaden zámer, ktorý by viedol k vzneseniu obvinenia voči konkrétnym osobám, má dokazovať nahraté vyjadrenie Jána Čurillu, že „nejakým spôsobom sa potom preruší alebo čo“.
Škandál vyšiel najavo v kauze Mýtnik na súdnom pojednávaní a ako prvý naň ešte vo februári upozornil novinár Adam Valček v tomto článku. Išlo o fiktívny spis a vypočúvanie svedkov na nečisto v domčeku v Lamači.
Prípad Mýtnik vyšetrovala vyšetrovateľka NAKA Monika Barčáková. Obžalobu podal Ondrej Repa. V súčasnosti sa pojednávania na Špecializovanom súde senát, ktorému predsedá Ján Hrubala a členovia sú sudcovia Ján Girtli a Rastislav Stieranka.
Michal Šúrek po zrušení špeciálnej prokuratúry pracuje na referáte väzenstva generálnej prokuratúry. Dodnes však dozoruje dôležité kauzy, napríklad korupčný prípad bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a Petra Košča alias pána X.
Viac v článku TU.
Zdroj: spravy.rtvs.sk / InfoVojna