Zo záhadnej misie vo vesmíru sa po 908 dňoch vrátil naspäť na našu planétu americký raketoplán. USA tají skutočný dôvod jeho poslania
X-37B vyzerá ako miniatúrny raketoplán a funguje podobne, no bez ľudskej posádky..
Utajované vesmírne lietadlo prekonalo rekord v dĺžke letu. Na obežnej dráhe zostalo viac ako deväťsto dní. Vďaka tejto misii dostali odborníci príležitosť vykonať množstvo zaujímavých experimentov. Podľa exšéfa ruskej vesmírnej agentúry by ale plavidlo mohlo byť nosičom prieskumného aparátu alebo zbraní hromadného ničenia.
Boeing X-37 prekonal svoj predchádzajúci rekord v dĺžke letu, keď na obežnej dráhe Zeme zostal 908 dní, čiže zhruba 2,5 roka. O účele či misiách kozmického raketoplánu, ktorý prevádzkuje spoločnosť United States Space Force (USSF), je známe len málo. Úradníci ale tvrdia, že počas misie bolo vykonaných množstvo vedeckých experimentov.
Orbitálne testovacie vozidlo X-37 (OTV) bolo spustené pod záštitou NASA, ale bolo odovzdané americkej armáde, ktorá vytvorila variant X-37B. Tento model prvýkrát vzlietol na obežnú dráhu v roku 2010 a dve doteraz skonštruované vozidlá uskutočnili dlhšie lety, vrátane 674-dňovej misie, ktorá sa skončila v roku 2014.
Posledná 908-dňová misia predstavuje pre toto plavidlo nový rekord, hoci mnohé iné vesmírne misie, ako napríklad Medzinárodná vesmírna stanica, sú na obežnej dráhe už dlhšie.
X-37B vyzerá ako miniatúrny raketoplán a funguje podobne, no bez ľudskej posádky. Štartuje vertikálne, trávi dlhé obdobia vo vesmíre na obežnej dráhe a potom pristane ako tradičné lietadlo po návrate do zemskej atmosféry. Pristátie v Kennedyho vesmírnom stredisku NASA 12. novembra znamenalo koniec misie známej ako OTV-6, ktorá sa začala v máji 2020.
Existujú špekulácie, že X-37B má vojenské aj vedecké účely. Niekdajší šéf ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Dmitrij Rogozin v rozhovore začiatkom tohto roka povedal, že plavidlo by mohlo byť "nosičom nejakého prieskumného aparátu a zbraní hromadného ničenia".
Podľa Josepha Fritschena z USSF X-37B naďalej posúva hranice experimentovania. "Schopnosť vykonávať experimenty na obežnej dráhe a bezpečne ich priviesť domov na hĺbkovú analýzu na Zemi sa ukázala ako cenná pre ministerstvo letectva a vedeckú komunitu. Pridanie servisného modulu na OTV-6 nám umožnilo robiť viac experimentov ako kedykoľvek predtým," uviedol v oficiálnom vyhlásení.
Zdroj: topky.sk / InfoVojna